Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Kto zostanie nowym kuratorem oświaty?

Anna Jarmuż
Elżbieta Walkowiak funkcję wielkopolskiego kuratora oświaty pełniła od 2009 r. Pod koniec grudnia 2015 r. odeszła na emeryturę
Elżbieta Walkowiak funkcję wielkopolskiego kuratora oświaty pełniła od 2009 r. Pod koniec grudnia 2015 r. odeszła na emeryturę Waldemar Wylegalski
Niebawem poznamy wyniki konkursu na wielkopolskiego kuratora oświaty. Komisja wybrała kandydata, którego rekomenduje minister edukacji.

W najbliższym czasie nastąpi zmiana na stanowisku wielkopolskiego kuratora oświaty. Poprzedni - Elżbieta Walkowiak - przeszła na emeryturę. Obecnie, aż do czasu wyboru nowego szefa jej obowiązki pełni wicekurator - Hanna Rajcic-Mergler.

Elżbieta Walkowiak z Kuratorium Oświaty w Poznaniu była związana od 2009 r. W przeszłości przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Zanim została kuratorem była dyrektorką Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Poznaniu. Z kuratorium pożegnała się pod koniec grudnia ubiegłego roku. Wigilia Bożego Narodzenia była ostatnim dniem jej pracy.

Jak wyjaśnia Tomasz Stube - rzecznik wojewody wielkopolskiego, do konkursu na stanowisko kuratora oświaty zgłosiło się pięć osób. Trzy z nich spełniły kryteria. Wśród kandydatów (jak podała "Gazeta Wyborcza") jest Elżbieta Leszczyńska, wykładowca Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM. Leszczyńska była już kuratorem oświaty w latach 2007-2009. Kandydatura jej i pozostałych osób (rzecznik wojewody nie chce ich na razie zdradzać ich nazwisk) została poddana ocenie komisji konkursowej. W jej skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, wojewody oraz związków zawodowych. W poniedziałek odbyli ostatnie posiedzenie.

- Wybrana osoba zostanie zarekomendowana minister edukacji i wojewodzie wielkopolskiemu - tłumaczy Tomasz Stube. - Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o systemie oświaty kuratora powołuje minister edukacji narodowej.

Decyzję minister poznamy prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez PiS kurator oświaty będzie miał większe kompetencje niż dotychczas. Jego opinia stanie się wiążąca w przypadku likwidacji, przekształcania i powoływania nowych szkół (wcześniej samorządy mogły, lecz nie musiały brać jej pod uwagę).
Jak oceniają byli pracownicy kuratorium obecnie kurator i tak ma mniejsze możliwości działania nić kiedyś.

- Posiadaliśmy określone pieniądze, organizowaliśmy matury - wylicza Karol Seifert, dyrektor VI LO w Poznaniu, kurator oświaty w latach 1999-2001. Jak mówi, dziś konieczna jest odpowiedź na pytanie, jaka powinna być funkcja kuratorium i czy w ogóle jest ono potrzebne.

- Już wcześniej zadawano sobie pytanie, czy państwo potrzebuje swojego organu czy wszystko powinno być w rękach samorządów. W mojej opinii kuratorium powinno odpowiadać za kontrolę, pilnować przestrzegania prawa - stwierdza K. Seifert.

Barbara Płotkowiak, dyrektorka V LO i była wicekurator oświaty wspomina czasy, gdy wprowadzano gimnazja.

- Ówczesny kurator oświaty przekonywał do reformy lokalne środowiska. Poczyniono też duże przygotowania organizacyjne - wspomina B. Płotkowiak. - Reforma odniosła pozytywny skutek, mieliśmy poczucie dobrze wykonanego zadania.

Jeśli pomysł likwidacji gimnazjum, proponowany przez PiS stanie się faktem, nowy kurator stanie przed dużym wyzwaniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski