MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Majówka - atrakcje i propozycje z regionu

Marek Zaradniak
Podczas nadchodzących majówek będzie w czym wybierać. Na mieszkańców Wielkopolski i ich gości czekają festyny, koncerty, spotkania z historią a nawet targi tulipanów.

Koncerty muzyki rockowej, ludowej i jazzowej, festyny, ale także parada parowozów i targi kwiatowe czekają Wielkopolan w nadchodzący długi weekend. Jest naprawdę w czym wybierać, a pomóc może w tym nasz przewodnik, który przygotował Marek Zaradniak

Chrzypsko Wielkie
(1-6 maja)
Największy producent cebulek kwiatowych w Polsce Bogdan Królik organizuje w swoim gospodarstwie rolnym w Chrzypsku Wielkim Międzynarodowe Targi Tulipanów. Wśród wielu atrakcji, jakie czekają na gości, odbędzie się chrzest nowej odmiany tulipana, któremu 6 maja nadane zostanie imię Jolanta Kwaśniewska. Będzie ona gościem uroczystości. A oprócz tego 1 maja występ kabaretu Cezarego Pazury, nazajutrz zobaczymy kulturystę Roberta Burnelkę, a 3 maja pokaz grupy kaskaderskiej Apolinarski Team.

Chrzypsko Wielkie, Gospodarstwo Bogdana Królika (ul. Rolna 13),
1-6 maja,
początek od godziny 10,
wstęp wolny

Kórnik
(28-29 kwietnia i 5-6 maja)
Już w sobotę w Kórniku odbędzie się koncert zamykający trwający w Poznaniu III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Q'uarto Mondi". Meccorre String Quartet wykona utwory Beethovena i Mozarta.

Również w sobotę, ale i w niedzielę ostatnie kwietniowe spotkanie z cyklu "Najcenniejsze klejnoty kultury polskiej". Poznamy niezwykłą historię kolejnych rękopisów znajdujących się w Bibliotece Kórnickiej. Tym razem będą to najcenniejsze modlitewniki i egzemplarze Biblii ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej.

Ci, którzy wybiorą się do Kórnika od 1 do 3 maja, wezmą udział w Weekendzie Napoleońskim, podczas którego zaplanowano przemarsz i szarże ułańskie w wykonaniu stajni "Rotmistrz" Romana Kusza. Natomiast na wystawie w zamkowych przyziemiach zobaczyć będzie można publikacje związane z Napoleonem, w tym rękopis jedynej powieści Napoleona.

Tych natomiast, którzy wybiorą się do Kórnika 5 i 6 maja, czeka weekend kulinarny. Wystawione zostaną m.in. książki kucharskie ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej. W niedzielę także raczyć się będzie można chlebem upieczonym przez Adama Nowaka ze staropolskim smalcem.

Kórnik Zamek
(ul. Zamkowa 5), 28 i 29 kwietnia, godzina 11 do 13.30, wstęp wolny
oraz 5 i 6 maja w godzinach od 11 do 15, wstęp wolny

Lednogóra
(1 maja)
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy zaprasza we wtorek na otwarcie wystawy "Ludowe Pasje. Ze zbiorów Stanisława Pasiciela". Jej bohater to długoletni dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Jego kolekcja liczy około 150 przedmiotów. Składają się na nią rzeźby, obrazy i ceramika.

Muzeum Pierwszych Piastów, Dziekanowice 32,
1 maja, godzina 12 do 18,
w następnych dniach w godzinach od 9 do 18,
bilety: od 4 do 9 zł

Opalenica
(30 kwietnia)
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Taklamakan zaprasza w poniedziałek na finał V edycji festiwalu "Ogień duszy". Wystąpi osiem młodych zespołów grających rocka i bluesa z Wielkopolski. Główna nagroda to trzydniowa sesja nagraniowa w studio Vintage Records w Poznaniu.

Opalenica,
Ośrodek Kultury Taklamakan,
os. Centrum 11,
30 kwietnia, godzina 15,
wstęp wolny

Osiek nad Notecią
(1 maja)
Pokazy zajęć gospodarskich i domowych, takich jak wyrób masła i pieczenie chleba, to tylko niektóre atrakcje czekające na tych, którzy wybiorą się na majówkę w skansenie w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku. Najmłodsi będą mogli doskonalić sztukę pisania atramentem i nauczyć się lepić rzeźby z gliny.

Osiek nad Notecią,
Muzeum Kultury Ludowej (ul. Dworcowa 10),
1 maja od godziny 13,
bilety 5-8 zł, bilet rodzinny 15 zł

Poznań
(2 i 4 maja)
Najmłodsi doskonale znają serię książeczek opisujących przygody żółwia Franklina. W przyszłą środę razem z rodzicami mogą wybrać się na "Majówkę z żółwiem Franklinem" do poznańskiej Księgarni Między Słowami. Dowiemy się m.in., jak jeździć rowerem i jak przygotować piknik.

Poznań,
Księgarnia Między Słowami (ul. Newtona 14),
2 i 4 maja godzina 12, bilety 7 zł

Swarzędz
(1-3 maja)
Swarzędz to od lat miasto stolarzy. Ich patronem jest św. Józef. Z tej okazji miasto i gmina Swarzędz już po raz trzeci organizują józefinki. Pierwszy dzień to przede wszystkim Swarzędz-kie Spotkanie Józefów, drugi dzień z udziałem grupy KGB, a dzień trzeci to józefinkowa gra miejska "Mebloberek". Przez wszystkie trzy dni trwać będzie Jarmark św. Józefa .

Swarzędz,
Rynek, 1-3 maja,
codziennie od godziny 12,
wstęp wolny

Tarnowo Podgórne
(28-29 kwietnia)
W ramach projektu "Teatr w każdej wiosce" w gminie Tarnowo Podgórne funkcjonuje 11 młodzieżowych i dziecięcych grup teatralnych. Swoje umiejętności zaprezentują one w sobotę w Tarnowie Podgórnym, a w niedzielę w Przeźmierowie podczas kolejnego dziesiątego finału tego projektu.

Tarnowo Podgórne,
Gminy Ośrodek Kultury Sezam
(ul. Poznańska 96), 28 kwietnia, godzina 10,
wstęp wolny

Przeźmierowo,
Gminny Ośrodek Kultury Sezam (ul.Ogrodowa 13), 29 kwietnia, godzina 10, wstęp wolny

Tarnowo Podgórne
(3 maja)
Pierwsza tej wiosny muzyczna majówka przyniesie jazz, swing i rytmy latynoskie. Słuchać będziemy Daniela Moszczyńskie-go, zespołu Swingulance, a także grupy Sharp Eleven. W programie m.in. największe przeboje ze świata, jak i rodzime.

Tarnowo Podgórne,
park 700-Lecia, 3 maja, godzina 17,
wstęp wolny

Wągrowiec
(3 i 4 maja)
Na festiwalu "Młode Miasto" w Amfiteatrze zagrają zespoły folkowe i rockowe: 3 maja Caci Vorba, Folk Machina i CT Tones, 4 maja Heldorado, Les Grandes Rudeboys i Dead Members.

Wągrowiec, amfiteatr
(ul. Kościuszki 15a),
3 maja od godziny 17,
4 maja od godziny 18,
bilety: (dzienne) 5 zł

Wolsztyn
(28 i 29 kwietnia)
Już po raz dziewiętnasty w sobotę i w niedzielę Wolsztyn zaprasza na paradę parowozów. Czynna do dziś Parowozownia Wolsztyn to jedyne takie miejsce, gdzie można zobaczyć warsztaty i maszyny służące do utrzymania sprawności lokomotyw. W sobotę na scenie pomiędzy występami gwiazd odbędzie się aukcja pięciu modeli parowozów, z której dochód przeznaczony zostanie na ratowanie zabytków kolejowych oraz pomoc chorym dzieciom. A jeśli chodzi o gwiazdy, to w sobotę w parowozowni zagrają Babsztyl, Stachursky, In-Grid i Feel. Natomiast w niedzielę na Rynku słuchać będziemy m.in. Urszuli Chojan oraz zespołu Jamal.

Wolsztyn, parowozownia,
ul. Fabryczna 1, 28 kwietnia
godzina 10.30 parada parowozów,
godzina 16.30 koncert,

29 kwietnia,
scena przy parowozowni, godzina 10, zawody maszynistów,
godzina 16 Rynek koncert, na wszystkie imprezy wstęp wolny

Września
(1-3 maja)
Niezwykle atrakcyjnie - jak co roku! - zapowiada się "Wrzesiński weekend muzyczny". 1 maja zagrają zespoły Millord, Policja Federalna i Lady Pank, 2 maja słuchać będziemy zespołu Volver, a nazajutrz grupy Blue Cafe.

Września, Rynek,
1 maja godzina 20.30,
2 maja godzina 19.30
i 3 maja godzina 20.30,
wstęp wolny

Zbąszyń
(1-3 maja)
Zbąszyń i okolice to obszar nazywany regionem kozła. Na tych instrumentach gra już kolejne pokolenie. Od wtorku do czwartku trwać będą w Zbąszyniu warsztaty koźlarskie mistrzów tradycji. Natomiast w środę koźlarze dadzą koncert.

Zbąszyń,
Dom Katolicki (plac Rybaki),
1-3 maja, godzina 10-17 warsztaty, zapisy (zapisać się może każdy, kto lubi tę muzykę) tel. 660 154 215,
wstęp wolny
2 maja, godzina 19, Plaża Łazienki, (ul. Wypoczynkowa 2), godzina 19, koncert, wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski