Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska mapa nowotworów: Gdzie chorujemy najczęściej?

Marta Żbikowska, Daria Kubiak
Wielkopolska mapa nowotworów: Gdzie chorujemy najczęściej?
Wielkopolska mapa nowotworów: Gdzie chorujemy najczęściej? Paweł Relikowski
To dobrze, że potrzeby zostały uporządkowane w postaci tego dokumentu - mówi o mapie potrzeb zdrowotnych w zakresie onkologii profesor Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Mapa dla województwa wielkopolskiego została opublikowana przez ministerstwo zdrowia ostatniego dnia 2015 roku. Prawie 200-stronicowe opracowanie zawiera statystyki zachorowań na poszczególne nowotwory, analizę stanu i wykorzystania zasobów oraz prognozy potrzeb na następne lata. Niektórzy eksperci krytykują ten dokument. Podkreślają, że nie wszędzie z analiz zostały wyciągnięte właściwe wnioski. Zaznaczają również, że dane, które były brane pod uwagę dotyczą najczęściej 2012 roku (niekiedy zostały uzupełnione o dane z 2014 roku). Wielu dyrektorów i lekarzy docenia jednak wysiłek ministerstwa włożony w stworzenie map.

- Uważam, że jest to krok do przodu i nawet jeśli mapa nie jest doskonała to kierunek jest dobry - mówi prof. Malicki.

Mapa potwierdziła, że pacjenci w Wielkopolsce są zabezpieczeni w zakresie chemioterapii i leczenia szpitalnego, ale największym problemem pozostaje dostęp do radioterapii. Wszystkie cztery placówki, w których pacjenci mogli skorzystać z tego typu leczenia znajdują się w Poznaniu. Sytuację mają zmienić kolejne cztery planowane ośrodki radioterapii, które będą filiami Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Pierwszy obiekt został wybudowany w Kaliszu.

Zabiegi napromieniowania mają rozpocząć się tu 25 stycznia. Kaliski ośrodek został oddany do użytku 10 listopada 2014r., tuż przed wyborami samorządowymi. Nie mógł jednak rozpocząć leczenia, gdyż nie spełniał warunków do zawarcia kontraktu z NFZ. Miał tylko jeden akcelerator, czyli urządzenie do naświetlań - zamiast wymaganych dwóch. Samorząd województwa kupił w końcu drugi akcelerator za 9,7 miliona złotych, ale kontraktu nie ma do dziś. - Fundusz dopiero ogłosił konkurs, w którym wzięliśmy udział i czekamy na rozstrzygnięcie - tłumaczy prof. Malicki. - Radioterapię w Kaliszu i tak mamy zamiar rozpocząć, choćbyśmy mieli za nią płacić z własnych środków.

- Od 25 stycznia osoby z naszego regionu leczone w Poznaniu będą mogły kontynuować zabiegi w Kaliszu - zapewnia prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Rocznie w Kaliszu ma być przyjmowanych około 900 osób. Kaliski Ośrodek Radioterapii jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Jego budowa, sfinansowana w około 80 proc. przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, kosztowała około 30 mln zł.

Kolejnym miastem, w którym ma powstać podobna filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest Piła, a w dalszej kolejności - Konin i Leszno. Z radioterapii w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu korzysta rocznie około 5 tysięcy pacjentów. Szacuje się, że tego typu leczenia wymaga 52 proc. pacjentów onkologicznych.

Nowotwory złośliwe to ciągle druga co do częstości, przyczyna zgonów w Polsce i w Wielkopolsce. W naszym regionie najbardziej zagrażają życiu mieszkańców powiatów wągrowieckiego i średzkiego (wskaźniki umieralności są tu o 17 proc. wyższe niż ogólnopolskie). Najmniejsze zagrożenie śmierci z powodu nowotworów występuje w powiatach tureckim i słupeckim, gdzie współczynniki umieralności są o 14 i 9 proc. niższe niż w całej Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski