Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Na drogach spokojniej, ale nietrzeźwych nie brakowało

Grzegorz Okoński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Krzysztof Kapica
Przez trzy świąteczne dni – od piątku do niedzieli – poznańska policja zanotowała kilka wypadków i ponad dwieście kolizji. Dane z poniedziałku są jeszcze podsumowywane.

Jak mówi mł. asp. Piotr Garstka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, bilans świąt na drogach, na których pracowało około tysiąca policjantów, przyniósł w ciągu tych trzech dni jeden wypadek śmiertelny – śmierć poniosła jedna osoba, w pozostałych siedem osób odniosło obrażenia. Co może szczególnie smucić, mimo ciągle powtarzanych apeli, siadamy „za kółko” będąc pod wpływem alkoholu i kontrolujący na drogach kierowców funkcjonariusze w aż 53 przypadkach odczytywali promile z ekranów alkomatów…

W ubiegłym roku w tym samym okresie wielkopolska policja notowała przez trzy dni, od piątku do niedzieli 23 wypadki z trzema osobami zabitymi, 33 osobami rannymi, 205 kolizji i 129 osób nietrzeźwych za kierownicą. W tym roku na terenie kraju, od piątku do niedzieli, na drogach zginęło 17 osób, a 232 osoby zostały ranne. Z prawem jazdy po kontrolach może pożegnać się 651 osób nietrzeźwych. Najwięcej wypadków zanotowano w piątek – 73 zdarzenia, w których zginęły 4 osoby, a 83 osoby zostały ranne.
Policjanci przypominają, że nie tylko w czasie świąt ich działaniu przyświeca hasło „Zero tolerancji dla naruszających przepisy”, co oznacza, że każde ujawnione wykroczenie drogowe będzie z całą mocą prawa karane.

- Apelujemy o rozważną jazdę w czasie poświątecznych powrotów – mówi Piotr Garstka. Przypominamy, by przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny swojego samochodu, łącznie z ciśnieniem w kołach, sprawdzić oświetlenie, poziom oleju, płynu chłodniczego i płynu do spryskiwaczy, zadbać o czystość szyb i o prawidłowe ustawienie nawiewów, a także – o to by siadać za kierownicę absolutnie trzeźwym i wypoczętym. W czasie jazdy nie zapominajmy o zapiętych pasach i fotelikach dla dzieci i o przerwach w długiej trasie...

Podróżujesz przez Polskę samochodem? Uważaj na odcinkowy pomiar prędkości. Aż w 30 miejscach w Polsce działa OPP, czyli odcinkowy pomiar prędkości. Na początku i końcu kilkukilometrowego odcinka ustawione są urządzenia, które rejestrują wjazd i wyjazd samochodu. Kamery do wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości wykonają zdjęcia samochodów a także mierzą czas, w jakim auto pokonuje dany odcinek.Jeśli okaże się, że kierowca przekroczył dozwoloną prędkość, automatycznie otrzyma karę. W innym przypadku zdjęcia są automatycznie kasowane z bazy danych.Gdzie natrafisz na odcinkowy pomiar prędkości? Sprawdź na kolejnych slajdach.Nie pstryka, nie ma flesza, ale działa także w nocy. Odcinkowy pomiar prędkości wykrywa piratów drogowych po zmroku dzięki podczerwieniŹródło: TVN Turbo/x-news

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce. Gdzie i jak działa? Spr...

Zobacz też: Akcja antyterrorystów w Poznaniu. Policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego listem gończym

(Źródło: TVN24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski