Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Nowoczesne projektory w kinach! [FILM]

Jacek Sobczyński
Operator Zbigniew Kmieciński przy nowoczesnym projektorze 4K
Operator Zbigniew Kmieciński przy nowoczesnym projektorze 4K Fot. GRZEGORZ DEMBIŃSKI
Gdzie poznaniacy mogą obejrzeć film w najlepszej jakości? Nie, nie w multipleksach. Jedynym poznańskim kinem z projektorem o rozdzielczości 4K jest Rialto. To jedno z 4 wyposażonych w taki sprzęt kin w Polsce a zarazem... w województwie.

"Dziewczyna z tatuażem" - to tytuł pierwszego filmu w rozdzielczości 4K, który został kiedykolwiek wyświetlony w Poznaniu. Seans odbył się wczoraj w kinie Rialto. Co kryje się za nazwą 4K i dlaczego wczorajszy seans był tak przełomowy?

- W przypadku 4K chodzi o rozdzielczość. A ta jest o wiele szersza, liczy blisko 8 razy więcej pikseli niż w kopii 2K, na jakich wyświetlane są obecnie praktycznie wszystkie filmy - wyjaśnia szef Rialto Piotr Zakens.

Różnica między 2K a 4K jest dość analogiczna do tej zachodzącej pomiędzy płytami DVD a Blu-Ray. Liczy się przede wszystkim jakość obrazu - a ta w rozdzielczości 4K jest niesamowita. Podczas seansu "Dziewczyny z tatuażem" kolory były niesamowicie ostre, a zalety 4K najlepiej uwypuklały się na zbliżeniach, na przykład padających kropel deszczu. Czegoś takiego jeszcze w poznańskich kinach nie było.

- Oczywiście kina z projektorami cyfrowymi o rozdzielczości 2K nie muszą się martwić, że nagle nie będą miały co wyświetlać. Ale tak naprawdę nie wiemy, w którą stronę pójdzie rewolucja cyfrowa. Może już za dwa-trzy lata projektory o rozdzielczości 4K będą niezbędne? My postanowiliśmy dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w nowszy projektor, zwłaszcza że różnica w cenie między 2K a 4K była minimalna - tłumaczy Zakens.

Jego Rialto może poszczycić się absolutnie najnowocześniejszym projektorem w mieście i jednym z najlepszych w kraju. W projektory o rozdzielczości 4K są wyposażone w tej chwili tylko 4 kina w Polsce. Wszystkie znajdują się w Wielkopolsce. To kino Centrum w Koninie, MDK w Słupcy oraz wrzesińska Trójka, która na pierwszy pokaz filmu 4k zaprasza już dziś.

O kolejnych etapach cyfryzacji wielkopolskich kin piszemy od lata ubiegłego roku. Tylko w 2011 w naszym województwie aż w 13 kinach udało się wymienić projektory analogowe na cyfrowe. W skali kraju to absolutny ewenement - pozostałe województwa mają z reguły 1-2 studyjne kina z nowoczesnymi projektorami! Tymczasem kina, które jeszcze nie poddały się cyfryzacji, mogą starać się o kolejne dofinansowania. Konkurs zorganizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Urząd Marszałkowski.

- 16 grudnia 2011r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego ogłosił kolejny konkurs dla projektów polegających na zakupie niezbędnego wyposażenia i sprzętu w celu przystosowania kin i sal kinowych do przejścia na cyfrowy system projekcji filmów w ramach Działania 6.2 Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego Schemat III Infrastruktura kin Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Szacunkowa wielkość kwoty przewidzianej do rozdysponowania w konkursie wynosi 500.000 euro. Zasady aplikowania są takie same jak podczas zakończonego naboru w 2011r. Wnioskodawcy mogą składać wnioski do najbliższego wtorku tj. 17 stycznia 2012r. Na obecną chwilę nie wpłynęły jeszcze wnioski o dofinansowanie - informuje rzeczniczka Urzędu Anna Parzyńska - Paschke.

- Należy pamiętać jednak, że ośrodki kultury są w tej chwili na etapie porozumiewania się z lokalnymi samorządami. Liczymy, że na kolejny, marcowy etap konkursu wpłynie już sporo wniosków - opowiada Piotr Zakens, który oprócz szefowania kinem Rialto jest także ekspertem Narodowego Programu Cyfryzacji Kin i koordynatorem cyfryzacji kin w Wielkopolsce.

Gra idzie o dużą stawkę. Obecnie praktycznie wszystkie nowości są dystrybuowane w kopiach cyfrowych, niemożliwych do odtworzenia na klasycznych, analogowych projektorach. Już teraz kina ze starymi projektorami mają bardzo ograniczony dostęp do nowości. Na kilkadziesiąt kopii przypada z reguły kilka sztuk filmów na taśmach. A kolejka oczekujących jest długa - w końcu większość polskich kin studyjnych musi wciąż grać filmy z taśm.

- Ostatnio puszczaliśmy "Listy do M." z taśm przy świetnej frekwencji, ale zdajemy sobie sprawę, że zadziałała popularność tytułu. Liczymy na szybkie scyfryzowanie naszego kina jeszcze w tym roku, żebyśmy nie musieli grać starych kopii dla pustej sali - mówi szefowa kina Wielkopolanin w Buku Lidia Targosz. Dzięki cyfrowym projektorom kina w małych miastach będą mogły odtwarzać nowe tytuły już od dnia ich ogólnopolskich premier.

- To głównie dzięki aktywności mediów samorządy zrozumiały, jak wielkim problemem dla małych kin jest brak projektora cyfrowego. Oby w 2012 roku cyfryzacja przebiegła w Wielkopolsce sprawnie - dodaje Piotr Zakens.

Wśród poznańskich kin studyjnych cyfrowy projektor posiada tylko Rialto. O wymianę na cyfrowy starają się w tym roku kina Charlie Monroe Malta i Muza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski