Wielkopolska oczami mieszkańców regionu. Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Materiał promocyjny GAZ-SYSTEM
Najlepsze prace fotograficzne konkursu „Na szlaku Baltic Pipe” pojawią się w przewodniku turystycznym. Znaleźć go można będzie 25 września w wydaniu Głosu Wielkopolskiego. Razem z inicjatorem konkursu GAZ-SYSTEM chcemy pokazać atrakcyjność Wielkopolski. Konkurs został objęty patronatem Wojewody Wielkopolskiego. W jego promocję zaangażowali się aktywnie burmistrzowie Międzychodu i Lwówka.

Na szlaku Baltic Pipe” to konkurs fotograficzny, który obejmował swoim zasięgiem trzy województwa: wielkopolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Konkurs zorganizowany został we współpracy z GAZ-SYSTEM, inwestorem Baltic Pipe, projektu, którego realizacja przyczyni się do rozwoju gospodarczego tych trzech regionów.

Co warto zobaczyć w województwie wielkopolskim?

Wielkopolska to region bezpieczny i nowoczesny. Dobrym przykładem impulsu rozwojowego jest inwestycja Baltic Pipe, która zostanie zlokalizowana na terenie Odolanowa oraz gmin Międzychód i Lwówek.

Warte zobaczenia są nie tylko jeziora, zamki i muzea. Miasta przyciągają turystów zabytkami, ale także atrakcyjnymi miejscami wypoczynku. - Jestem przekonany, że konkurs jak ten pozwoli nie tylko uczestnikom, ale i osobom, które będą mogły zapoznać się z ich pracami zakochać się w tym, co do zaoferowania ma nasza gmina. Przy tej okazji mogę zagwarantować, że do zaproponowania mamy naprawdę wiele – mówi Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu.

Bezsprzecznie największym atutem turystycznym gminy Międzychód jest jej lokalizacja. Takiego zdania jest burmistrz gminy: - Międzychód położony jest nad malowniczą rzeką Wartą, pośród jezior Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego i borów Puszczy Noteckiej - jednego z największych kompleksów leśnych w Polsce. Ten piękny polodowcowy obszar znany jest w Wielkopolsce jako „Kraina 100 Jezior” i warto nas odwiedzić o każdej porze roku - mówi Krzysztof Wolny. - Wiosną, oprócz odradzającej się do życia przyrody, można podziwiać setki powracających do nas ptaków, latem - wykąpać się w jednym z wielu krystalicznie czystych jezior, jesienią - udać się do puszczy na zawsze obfite zbiory grzybów, a zimą - skorzystać ze spokoju w jednej z licznych agroturystyk rozlokowanych na terenie naszej gminy – dodaje.

Wielkopolska zna się na biznesie

Wielkopolska to również atrakcyjny region dla biznesu. Gazociąg Baltic Pipe jako element rozbudowy gazowego systemu przesyłowego przyniesie wiele korzyści dla województwa wielkopolskiego i przyczyni się do jego rozwoju. Baltic Pipe dla Wielkopolski to przede wszystkim rozbudowa istniejącej tłoczni gazu w Odolanowie oraz budowa gazociągu Goleniów-Lwówek. Taka inwestycja przełoży się na zainteresowanie inwestorów tym obszarem. Baltic Pipe jako element gazowej sieci przesyłowej w regionie umożliwi lokalnemu biznesowi korzystanie z tego paliwa. Inwestycja może być impulsem do rozwoju gospodarczego województwa, dzięki zwiększeniu dostępności gazu ziemnego dla przemysłu i energetyki. To oznacza potencjalnie nowe miejsca pracy oraz podatki dla samorządów, a co za tym idzie - lepszą realizację potrzeb mieszkańców.

W gminie Międzychód, podobnie jak w całym regionie jest wiele tajemniczych, nieznanych jeszcze szerzej miejsc.
- Jednym z takich obiektów jest Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie w odrestaurowanych budynkach folwarcznych majątku ziemskiego rodziny Unrugów prezentowane są warsztaty ginących zawodów. Odwiedzający mogą sami wcielić się w rolę, m. in. kowala, szewca, bednarza, czy też fotografa i zegarmistrza - opowiada Krzysztof Wolny, burmistrz Międzychodu i zachęca też do wizyty nad Jeziorem Miejskim. - Bez zastanowienia mogę polecić promenadę wokół Jeziora Miejskiego w Międzychodzie, która każdego dnia daje okazję do zrobienia setek fotografii tryskających wieloma odcieniami zieleni drzew, różnorodnością kolorów kwiatów, kontrastujących z bielą żagli żaglówek pływających na tle niebieskiej tafli wody. Woda jest zresztą niezwykle ważną częścią składową charakteru miasta, którego niepowtarzalną atrakcją, a jednocześnie symbolem jest znajdująca się w pobliżu jeziora i rynku, słynna „Laufpompa” - źródło artezyjskie o właściwościach leczniczych ujęte ponad 100 lat temu w ozdobne żeliwne urządzenie.

Wielkopolska na fotografiach

Spośród wszystkich nadesłanych prac jury, w skład którego weszli przedstawiciele inicjatora konkursu GAZ-SYSTEM oraz przedstawiciele redakcji „Głosu Wielkopolskiego”, wyłonili 12 finałowych fotografii. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Pierwszych 300 osób, które poprawnie wypełniły formularz oraz zgłosiły swoje zdjęcia, otrzyma książkę autorstwa Adama Wajraka „Wielka księga prawdziwych tropicieli”. Autorzy 30 wyróżnionych zdjęć wybranych przez jury konkursu (po 5 w każdej kategorii w każdym województwie) otrzymają nagrody rzeczowe, wśród których będą: stacja ładująca, plecak i książka. Nagroda główna, czyli m.in. kamera Go Pro i inne upominki – trafią do 6 autorów najlepszych prac – zwycięzcy zostali wyłonieni w każdej kategorii w każdym województwie. Wyniki zostały ogłoszone 7 września, a podręczny przewodnik turystyczny pojawi się w wydaniu „Głosu Wielkopolskiego” już 25 września.

Honorowy patronat konkursu „Na Szlaku Baltic Pipe” objęli wojewodowie wielkopolski, lubuski i zachodniopomorski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski