Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska pamięta o rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego i o Irenie Bobowskiej

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne
83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne Robert Woźniak
Osiemdziesiąt trzy lata temu, 27 września 1939 roku została powołana Służba Zwycięstwu Polski. W listopadzie została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a w lutym 1942 roku – w Armię Krajową. We wtorek, 27 września przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu uroczyście obchodziliśmy tę ważną w naszej historii rocznicę.

- Każdego roku wspominamy dni, kiedy po wrześniowej klęsce rodził się ruch oporu – mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Mimo niezwykle trudnych warunków okupacji powstało Polskie Państwo Podziemne – zorganizowane, prowadzące opór na ogromną skalę i cieszące się poparciem społeczeństwa.

Marszałek wspomniał Irenę Bobowską, pseudonim Wydra, patronującą tegorocznym obchodom rocznicy, która w 1939 roku, mając 19 lat, organizowała w Poznaniu konspirację i redagowała gazetkę „Pobudka”. Aresztowana przez gestapo, więziona w Forcie VII, Wronkach i w Berlinie – Moabicie, została skazana na śmierć i zgilotynowana 26 września 1942 roku – a więc równo 80 lat temu.

Zobacz też: Polskie Państwo Podziemne: Stale na celowniku wroga - formy walki i oporu Wielkopolan

- Uczcijmy pamięć wszystkich kobiet działających w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, tych które walczyły, pomagały żołnierzom, fałszowały dokumenty, tych które przejęły po mężczyznach wiele odpowiedzialnych stanowisk i tych, które wykonywały mrówczą pracę, bez której to państwo nie mogłoby funkcjonować – podkreślał Marek Woźniak. - Nie bez przyczyny wśród oficjalnych zaleceń okupanta można znaleźć uwagę, że „Polka przestawia jedno z największych niebezpieczeństw”.

Sylwetkę Ireny Bobowskiej przedstawił też dr Rafał Kościański, naczelnik Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Przypomniał m.in. że te młoda kobieta ukończyła szczycące się nią do dziś gimnazjum im Dąbrówki w Poznaniu, dzisiejsze VII LO, że organizowała zajęcia edukacyjne dla poznańskich dzieci i bibliotekę, a także to że dziś jest patronką skweru w Poznaniu i kilku drużyn harcerskich.

W czasie uroczystości, w której uczestniczyli kombatanci, żołnierze AK, m.in. kpt Maria Krzyżańska, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska i gen. Jan Henryk Podhorski, wręczono Medal z okazji 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – otrzymał go marszałek Marek Woźniak i medale Zasłużony dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – dla Ramzesa Temczuka, ks. Michała Sołomieniuka i dla Tomasza Grudziaka.
Pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze, odbył się apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski