MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Platforma zatwierdziła listy wyborcze. Będą odwołania posłów

Paulina Jęczmionka
Starosta Jan Grabowski (po lewej) był typowany na kandydata na senatora. Ostatecznie jednak nie zdecydował się na start. O mandat będzie ubiegał się za to wojewoda Piotr Florek (drugi od lewej).
Starosta Jan Grabowski (po lewej) był typowany na kandydata na senatora. Ostatecznie jednak nie zdecydował się na start. O mandat będzie ubiegał się za to wojewoda Piotr Florek (drugi od lewej). Grzegorz Dembiński
Wielkopolska Platforma zatwierdziła swoje listy wyborcze. Dopuściła na wysokie miejsca młodych i samorządowców. Nie wszyscy politycy są jednak zadowoleni z takiego doboru i kolejności kandydatów. Będą odwołania do szefowej Ewy Kopacz.

Rada Regionu PO zatwierdziła listy wyborcze. Poza posłami, dobre miejsca przypadły samorządowcom i młodym. Nie wszyscy są z tego zadowoleni. Niektórzy stawiają ultimatum: lepsze miejsce albo nie startuję.

- To mocne i bardzo różnorodne listy - uważa Rafał Grupiński, poseł i szef PO w Wielkopolsce. - Postawiliśmy na łączenie doświadczenia z odświeżeniem. Żeby dać szanse nowym twarzom, pokazać je, daliśmy im dobre miejsca z przodu list.

CZYTAJ TEŻ: Konwencja wyborcza PSL: Znamy liderów list do Sejmu

Tak jest w okręgu poznańskim. Pierwsza trójka to znani posłowie - Rafał Grupiński, Bożena Szydłowska i Waldy Dzikowski (on początkowo był proponowany na piąte miejsce). Dalej jest "świeża krew" - Konrad Zaradny, 23-letni szef Młodych Demokratów - młodzieżówki PO, Tatiana Sokołowska, radna sejmiku województwa, Bartosz Derech, wójt Rokietnicy, który w PO jest od roku oraz młoda, nowa radna w Poznaniu Małgorzata Woźniak.

Dopiero za nimi - na ósmym miejscu znalazł się Michał Stuligrosz, poseł od 2001 r., który cztery lata temu nie dostał się do Sejmu, ale w 2014 r. objął mandat po wybranej do PE Agnieszce Kozłowskiej-Rajewicz. On nie kryje rozczarowania odległym miejscem na liście. Złożył już odwołanie do szefowej partii - premier Ewy Kopacz. I sprawę stawia jasno.

- Jeżeli nie dostanę wyższego miejsca, nie wystartuję - mówi Stuligrosz. - Wiele razy pokazałem, że potrafię poświęcić się dla partii, wspomóc inne kandydatury. Ale teraz chodzi o względy ambicjonalne. Pracuję w Sejmie 14 lat, mam osiągnięcia. A przede mną na liście znalazły się osoby, które są krócej w PO, a ich nazwiska niewiele mówią.

Jeszcze dalej niż Stuligrosz, bo dopiero na 11 miejscu, znalazł się poseł Jacek Tomczak. Przed nim są była radna powiatu i obecny radny miejski.

Podoba sytuacja ma miejsce w okręgu pilskim. Tutaj listę otwiera posłanka Małgorzata Janyska, dwójką jest poseł Jakub Rutnicki, a trójkę dostał pilski radny Jacek Bogusławski. I o to trzecie miejsce żal do władz partii ma poseł Killion Munyama, który na liście jest następny. - Patrząc na to, jak pracowałem w tej kadencji, czuję się trochę pokrzywdzony, będąc za radnym - przyznaje. - Nie wiem, czy jest sens składać odwołanie. Może lepiej wykazać się z tego miejsca.

Za Munyamą znalazła się działaczka Młodych Demokratów Anna Raca ze Złotowa oraz dwóch radnych. Dopiero ósemka znów należy do posła - Stanisława Chmielewskiego. Były wiceminister sprawiedliwości przyznaje, że to miejsce jest trudne, ale nie wie jeszcze, jaką decyzję podejmie. Podczas głosowania na radzie wstrzymał się od głosu.

- Najpierw chcę porozmawiać z władzami PO w powiecie złotowskim - mówi. - Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to miejsce pozwoli prowadzić skuteczną kampanię.

Dalsze (szóste) miejsce, dostał też w okręgu kalisko-leszczyńskim poseł Wojciech Ziemniak. To jednak ta sama pozycja, z której startował w 2011 r. Jedynką jest tu poseł Mariusz Witczak. Dalej znaleźli się m.in. posłanka Bożena Henczyca, były prezydent Ostrowa Wlkp. Jarosław Urbaniak, radna z Leszna Barbara Mroczkowska.

Z kolei w okręgu konińsko-gnieźnieńskim listę otwierają dwaj posłowie. Jedynką jest Tomasz Nowak, za nim - Paweł Arndt. Trójka to Maria Bychawska, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie, czwórka - Donata Hedrych, dyrektor przedszkola we Wrześni.

Większych zmian nie ma na listach do Senatu. Startują głównie obecni senatorowie. W pow. poznańskim spośród kilku kandydatów, o których pisaliśmy, PO ostatecznie postawiła na wojewodę Piotra Florka.

Listy musi teraz przyjąć zarząd krajowy PO. Może wprowadzić poprawki, na co niektórzy liczą. - Na radzie regionu głosowałem przeciwko przyjęciu list do Sejmu - przyznaje poseł Waldy Dzikowski. - One nie są optymalne na trudne czasy. Liderzy nie powinni ścigać się między sobą na liście, a promować ją całą. Nie jestem jednak chłopcem z piaskownicy. Zrobię wszystko, by PO wygrała.

Oto wszystkie listy i nazwiska kandydatów PO do Sejmu:

Okręg kalisko-leszczyński:
1. Mariusz Witczak
2. Bożena Henczyca
3. Jarosław Urbaniak
4. Barbara Mroczkowska
5. Wojciech Ziemniak
6. Andrzej Pospieszyński
7. Marta Wyremblewska
8. Magdalena Kaczyńska
9. Błażej Kaczmarek
10. Mariusz Suchanecki
11. Tomasz Śmieiński
12. Alicja Łuczak
13. Honorata Sachowska-Barańczak
14. Robert Florczak
15. Magdalena Walczak
16. Karol Wanzek
17. Arleta Adamczak-Puk
18. Łukasz Marciniak
19. Piotr Ratajczak
20. Milena Kowalska
21. Joanna Przybylska
22. Hanna Puślecka-Dolik
23. Karolina Kubacka
24. Stanisław Martuzalski

Okręg koniński:
1. Tomasz Nowak
2. Paweł Arndt
3. Maria Bychawska
4. Donata Hedrych
5. Krzysztof Mazurkiewicz
6. Jadwiga Wieland
7. Sławomir Prentczyński
8. Piotr Kowalski
9. Urszula Maciaszek
10. Krystyna Żok
11. Artur Mokracki
12. Paulina Grabowska
13. Krzysztof Skrzypczak
14. Arkadiusz Tomaszewski
15. Żanetta Matlewska
16. Andrzej Paczkowski
17. Anna Jung
18. Dariusz Młynarczyk

Okręg pilski:
1. Maria Małgorzata Janyska
2. Jakub Rutnicki
3. Jacek Bogusławski
4. Killion Munzele Munyama
5. Anna Raca
6. Zbigniew Ajchler
7. Grzegorz Michał Owczarzak
8. Stanisław Chmielewski
9. Małgorzata Karwacka
10. Anna Iwona Kostrzewa-Lewińska
11. Arkadiusz Jerzy Dolecki
12. Małgorzata Jagiełłowicz
13. Jakub Juja
14. Przemysław Nitschka
15. Roman Trzęsimech
16. Anna Pospieszna
17. Grzegorz Bogacz
18. Beata Dudzińska

Okręg poznański:
1. Rafał Grupiński
2. Bożena Szydłowska
3. Waldy Dzikowski
4. Konrad Zaradny
5.Tatiana Sokołowska
6. Bartosz Derech
7. Małgorzata Woźniak
8. Michał Stuligrosz
9. Katarzyna Lewandowska
10. Marek Sternalski
11. Jacek Tomczak
12. Łukasz Zarzycki
13. Marzena Fiedler
14. Jakub Musiał
15. Elżbieta Sochoń
16. Bartosz Królczyk
17. Agnieszka Sommerfeld
18. Waldemar Nogalski
19. Monika Stasiak
20. Alicja Kobus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski