MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Pomoc dla rolników po wymarznięciu upraw

Mateusz Pilarczyk
Rolnicy potrzebują pomocy państwa, aby móc obsiać ponownie pola, które zimą wymarzły.
Rolnicy potrzebują pomocy państwa, aby móc obsiać ponownie pola, które zimą wymarzły.
Straty w wielkopolskich uprawach po zimie są ogromne. Ponad 150 gmin wysłało do wojewody wielkopolskiego potwierdzenia, że na ich terenie wymarzły uprawy posiane jesienią ubiegłego roku. W Wielkopolsce pracują komisje, których zadaniem jest oszacowanie zakresu i wysokości szkód w gospodarstwach rolnych - to dobra wiadomość dla rolników. Niestety szacowanie trochę potrwa. Z informacji urzędu wojewódzkiego wynika, że prace komisji potrwają jeszcze najbliższe dwa miesiące.

- Sporządzone przez komisje protokoły stanowić będą podstawę do wystąpienia przez wojewodę do ministra rolnictwa i rozwoju wsi o przyznanie linii preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych - informuje Tomasz Stube, rzecznik wielkopolskiego wojewody.


Czytaj także:
Rolnicy liczą straty. Będzie droższa żywność?
Dopłaty: Rolnicy mogą już składać wnioski

Rząd przyjął już specjalny program, który pozwoli poszkodowanym rolnikom na otrzymanie pomocy. Dzięki niej będą mogli ponownie obsiać pola. Wysokość wsparcia jakie będzie udzielała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustalono na 100 zł na 1 ha powierzchni uprawy żyta, jęczmienia, pszenżyta, pszenicy, rzepaku lub rzepiku, trwałych użytków zielonych i ozimych upraw nasiennych.

W całym kraju na ponowne obsianie upraw ma być przeznaczone z budżetu państwa 140 mln złotych.

- W pełnym zakresie z dofinansowania skorzystać będą mogli rolnicy, którzy ubezpieczyli uprawy - precyzuje Tomasz Stube.

Rolnicy mogą się też zwrócić do KRUS o odroczenie opłacania bieżących składek, rozłożenie ich na dogodne raty, a także o pomoc w regulowaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne. Na rękę dzierżawcom ma z kolei pójść Agencja Nieruchomości Rolnych.

Będą oni mogli zwrócić się do ANR o rozłożenie na raty nie tylko płatności za dzierżawę, ale i kupno nieruchomości. Agencja w indywidualnych sprawach może też odroczyć opłaty. Natomiast w gestii samorządów jest decyzja o zwolnieniu rolników, których uprawy wymarzły, z podatku rolnego za 2012 rok.

Na takie rozwiązania liczyła Wielkopolska Izba Rolnicza, która o klęsce żywiołowej w regionie powiadomiła ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a także sejmową komisję rolnictwa. Z apelem o pomoc rolnikom wystąpił też na ostatniej sesji Sejmik województwa wielkopolskiego.

Już w w lutym było wiadomo, że mroźna i bezśnieżna zima może zagrozić uprawom w Wielkopolsce. Rozmiar klęski pokazała dopiero wiosna - problemy z przezimowaniem odnotowano w prawie wszystkich gatunkach roślin ozimych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski