Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska przedsiębiorczość z kolejną szansą na rozwój

Anna Jarmuż
Hubert Zobel - prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju
Hubert Zobel - prezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju Adrian Wykrota
O potencjale gospodarczym naszego regionu, wielkopolskich firmach oraz możliwościach ich rozwoju rozmawiamy z Hubertem Zoblem - prezesem Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju.

Czy Wielkopolska jest regionem, który sprzyja powstawaniu firm?
Hubert Zobel: Z całą pewnością można tak powiedzieć. Świadczą o tym chociażby wskaźniki obrazujące stan przedsiębiorczości w regionie, dotyczące np. nowo zarejestrowanych podmiotów gospodarki narodowej czy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Wielkopolska od lat zajmuje mocną pozycję na tle innych województw, zachowując przy tym korzystną dynamikę zmian. Rolą Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. jest przyczynianie się do tego, aby warunki, szczególnie finansowe dla tworzenia i prowadzenia przedsiębiorstw w regionie były jeszcze lepsze, w szczególności dla sektora mikro, małych i średnich firm. Z tego względu naszą rolą jest ciągła identyfikacja i eliminowanie negatywnych czynników oraz barier wpływających na rozwój przedsiębiorczości w różnych obszarach czy dziedzinach, a także wspieranie strategicznych branż i wypełnianie ofertą finansową tych obszarów, których nie zaspokajają inne źródła wsparcia. Wielkopolski Fundusz Rozwoju oferuje zwrotne finansowanie, głównie w formie pożyczek i poręczeń.

Jakimi branżami Wielkopolska stoi? Które z nich mają w naszym regionie największy potencjał?
Hubert Zobel: W kilkuletniej perspektywie Samorząd Województwa Wielkopolskiego dostępne środki skupia przede wszystkim na wspieraniu tzw. inteligentnych specjalizacji regionalnych. Na podstawie konsultacji zidentyfikowano następujące inteligentne specjalizacje: biosurowce i żywność dla świadomych konsumentów, wnętrza przyszłości, przemysł jutra, wyspecjalizowane procesy logistyczne, rozwój oparty na technologiach informacyj- no-komunikacyjnych oraz nowoczesne technologie medyczne. W tych dziedzinach podczas tworzenia strategicznego podejścia do rozwoju gospodarki dostrzeżono największy potencjał wewnętrzny. Wielkopolski Fundusz Rozwoju nie ogranicza się jednak tylko do tych sektorów. Chcemy działać szerzej, udostępniając wsparcie większemu gronu odbiorców.

Czy typowo wielkopolskie cechy: pracowitość, gospodarność, praktyczność - pomagają w zakładaniu biznesów?
Hubert Zobel: Wielkopolskę cechuje duża otwartość na zakładanie nowych podmiotów gospodarczych. Jednym ze zwrotnych instrumentów wsparcia start-upów jest Inicjatywa JEREMIE, dla której rolę Menadżera pełni obecnie Wielkopolski Fundusz Rozwoju. Liczba blisko 11 tys. wsparć w formie pożyczek i poręczeń bardzo wyraźnie obrazuje przewagę województwa wielkopolskiego nad innymi regionami. Wsparcie to jest dedykowane przedsiębiorcom z sektora MŚP, dla których często dostęp do finansowania zewnętrznego, pochodzącego m.in. z banku jest niemożliwy czy utrudniony, np. z uwagi na brak historii kredytowej, brak zabezpieczeń, zwiększone ryzyko, itd. Paradoksalnie dystrybucja środków w ramach instrumentu JEREMIE wykazuje się dużo niższą szkodowością niż w sektorze bankowym, a pieniądze pożyczone są bardziej „szanowane” przez przedsiębiorców niż chociażby wyczerpujące się dotacje unijne. Świadczy to o wspomnianych cechach wielkopolskich przedsiębiorców. Wielkopolski Fundusz Rozwoju chce wychodzić im naprzeciw.

Jak rozwijają się firmy w naszym regionie? Na jaka pomoc mogą liczyć?
Hubert Zobel: Mimo relatywnie szybkiego rozwoju sektora MŚP w Wielkopolsce, nadal istnieje duży obszar do podejmowania aktywności dla takich Funduszy jak nasz. Wielkopolscy przedsiębiorcy mogą skorzystać głównie z dotacji, dystrybuowanych przez Urząd Marszałkowski ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 - do których jednak dostęp jest ograniczony, a zasoby wyczerpywalne oraz ze zwrotnych form pomocy. Mam tu przede wszystkim na myśli Inicjatywę JEREMIE 2. Często jednak ze względu na pewne obostrzenia wynikające z unijnego charakteru wsparcia, nie wszyscy mogą z tych instrumentów skorzystać. Nasza spółka pracuje obecnie nad wypełnieniem powstałej w ten sposób luki, przygotowując nową ofertę dla przedsiębiorców - „skrojoną na miarę”, dla odbiorców z konkretnymi zamierzeniami inwestycyjnymi.

Jaka rolę w kształtowaniu „gospodarczej i ekonomicznej mapy” Wielkopolski pełni Wielkopolski Fundusz Rozwoju?
Hubert Zobel: Wielkopolski Fundusz Rozwoju jako spółka ze 100 proc. udziałem Samorządu Województwa Wielkopolskiego zapewnia w długiej perspektywie czasowej funkcjonowanie trwałego, zwrotnego mechanizmu finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych, również po wyczerpaniu środków unijnych. Fundusz zarządza umowami z pośrednikami finansowymi, zawartymi w latach 2007-2013 w ramach Inicjatyw JEREMIE i JESSICA oraz środkami pochodzącymi z ich spłat. W przyszłym roku zakładamy przedstawić autorską ofertę wsparcia zwrotnego dla firm z sektora MŚP, oferując pożyczki i poręczenia dla firm planujących ekspansję zagraniczną. Zamierzamy w podobny sposób finansować również partnerów prywatnych, zaangażowanych w partnerstwa publiczno-prywatne. Oferta w swoim zamyśle ma być bardziej dostosowana do warunków jakie wyznaczają tego rodzaju inwestycje. W zależności od zapotrzebowania rynku będziemy reagować dynamicznie, dostosowując się do zgłaszanych potrzeb poprzez prowadzenie bieżących analiz i badań, jak również identyfikację strategicznych rynków zagranicznych, wszechstronną współpracę z partnerami czy wsparcie merytoryczne. Informacji na ten temat będzie można zasięgnąć m.in. na naszej stronie internetowej www.wfr.org.pl lub osobiście w siedzibie WFR, jak również podczas planowanych na przyszły rok spotkań w regionie. Reasumując, stwierdzić należy, że zbudowany w ten sposób potencjał wparcia zwrotnego, odnawialnego i samonapędzającego się w to przede wszystkim efekt odważnych i zarazem pionierskich decyzji Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz plebiscyt NASZE DOBRE WIELKOPOLSKIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski