18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Rozpoczął się sezon na kleszcze

Tomasz Nyczka
Lekarze przestrzegają, że, by uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu, najlepiej się zaszczepić
Lekarze przestrzegają, że, by uchronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu, najlepiej się zaszczepić Archiwum
Rozpoczął się czas wzmożonej aktywności kleszczy. Lekarze przestrzegają, że jedynym skutecznym sposobem, by ochronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu są szczepienia. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe w Wielkopolsce wzrosła.

- Narażeni są wszyscy, którzy na stałe lub czasowo przebywają na terenach występowania kleszczy. Przede wszystkim dzieci i młodzież na wakacjach, obozach i koloniach, turyści piesi i rowerowi, grzybiarze, działkowicze, rolnicy, leśnicy, myśliwi - mówi Ewelina Suska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

CZYTAJ TEŻ:

WIELKOPOLSKA: SEZON NA BORELIOZĘ WŁAŚNIE SIĘ ZACZĄŁ

Specjaliści przestrzegają jednak, że kleszcze występują także w miejskich parkach . Co robić, by się przed nimi ustrzec?

- Nosić w lesie odzież zakrywającą ciało, stosować środki odstraszające kleszcze, unikać pobytu w rejonach zakażonych kleszczy. A po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało - radzi Ewelina Suska.

A jeśli ktoś zauważy kleszcza? Trzeba go delikatnie usunąć. Najlepiej pęsetą i tak blisko skóry, jak to tylko możliwe. Miejsce ukłucia zdezynfekować. A w przypadku kłopotów z usunięciem kleszcza - zgłosić się do lekarza. Ci jednak mówią - najpewniejszy sposób zabezpieczenia się przed chorobami wywołanymi przez kleszcze to szczepionka. Tę przeciwko kleszczowemu zapalenie mózgu przyjmuje się w trzech dawkach. Dopiero ostatnia uodparnia pacjenta. Na boreliozę, na którą szczepionki wciąż nie ma, zapadły w 2011 r. w Wielkopolsce aż 183 osoby.

- Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która w pierwszej fazie przypomina infekcję grypową. Wtedy stosuje się leki obniżające gorączkę i przeciwbólowe. U części osób może jednak dojść do drugiego etapu choroby, który związany jest już z poważnymi zaburzeniami neurologicznymi. Mogą wtedy wystąpić objawy ostrego zapalenia nerwów czaszkowych skutkujące długotrwałym porażeniem. Natomiast w sytuacji zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy śpiączki pacjent musi być leczony na oddziale neurologicznym - wyjaśnia dr Witold Rychlicki z poradni chorób odkleszczowych Prywatnej Lecznicy Certus w Poznaniu.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski