Dzisiaj w całej Polsce rolnicy organizują protesty. W związku z nimi na drogach krajowych powstały utrudnienia. W Wielkopolsce zablokowanych jest aż osiem odcinków.

W piątkowy poranek rolnicy w całej Polsce wyszli na drogi. Poprzez manifestacje wyrażają swoje niezadowolenie z działań rządu i ministra rolnictwa. Na drodze krajowej nr 12 protestowali również rolnicy z powiatu pleszewskiego. Na przejściu dla pieszych w Przydziałkach pojawiła się kilkunastoosobowa grupa.

- Solidaryzujemy się z rolnikami, którzy dziś manifestują. Nie chcemy nikomu utrudniać życia, ale chcemy pokazać swoje niezadowolenie z obecnych działań rządu i ministra rolnictwa. 12 grudnia odbył się protest na autostradzie A2 pod Warszawą. Minister przyjął petycję od rolników, ale nic od tego czasu się nie zmieniło - opowiada Damian Pelka, rolnik z gminy Chocz.

Rolnicy przez 2-3 minuty blokowali drogę, po czym schodzili na chodnik i umożliwiali przejazd pojazdom.

Czytaj też: Terminy składania wniosków o dotacje z PROW - sprawdź harmonogram i wysokość kwot

Za manifestacjami w całym kraju stoi wspólnota konsumentów i rolników AGROunia. Rolnicy walczą o ochronę rynku krajowego, przestrzegają, że import sztucznie dotowanej żywności z krajów Europy Zachodniej doprowadzi do całkowitego zniszczenia mleczarstwa, sektorów trzody chlewnej, warzyw i owoców. Skrupulatne badanie żywności, która przyjeżdża do Polski, rozliczenie Izb Rolniczych i tzw. związków zawodowych w ich działalności oraz finansów - to kolejne postulaty.

Które drogi są zablokowane?

Do protestu przyłączyli się także rolnicy niezrzeszeni. Drogi zostały zablokowane przez samochody, traktory i ciągniki.

- Nasz protest to jest manifestacja, która ma pokazać naszą siłę, siłę polskich rolników – mówi pan Filip, koordynator protestu ze Środy Wielkopolskiej.

W związku z protestem w Wielkopolsce zablokowanych jest 8 odcinków dróg krajowych:
Droga krajowa nr 5 odcinek z Kościana do Głuchowa i z Kościana do Śmigla,
Droga krajowa nr 11 Środa - Jarocin i Oborniki - Rogoźno,
Droga krajowa nr 12 Gostyń - Leszno,
Droga krajowa nr 15 Koźmin - Krotoszyn,
Droga krajowa nr 92 Pniewy - Poznań - utrudnienia w Tarnowie Podgórnym,
Droga wojewódzka nr 434 Śrem - Dolsk.

Czytaj więcej: Protest rolników. Gospodarze z powiatu pleszewskiego blokowali przejazd na drodze krajowej nr 12 w Przydziałkach