Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Ulubiona rzeka polskiego papieża niedostępna dla turystów

Agnieszka Kledzik
Kajakarze już nie mogą pływać Rurzycą, ulubionym szlakiem papieża Jana Pawła II
Kajakarze już nie mogą pływać Rurzycą, ulubionym szlakiem papieża Jana Pawła II SN ZWAŁKA
Rurzyca, najpiękniejsza rzeka północnej Polski, została zamknięta dla kajakarzy. Zadecydowała o tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. Zakaz będzie obowiązywał do czasu ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Wielkopolska Dolina Rurzycy". A za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł.

Kajakarze tego zakazu nie rozumieją, bo obowiązuje on jedynie na terenie województwa Wielkopolskiego. W Zachodniopomorskiem pływać można.

- Nie wiem, gdzie jest granica rezerwatu. Mówi się, że w nurcie rzeki. Jeśli więc płyniemy, trzymając się prawego brzegu, robimy to zgodnie z prawem, a już na lewym brzegu, gdzie jest kamień papieski, tam gdzie Karol Wojtyła obozował przed wyborem na papieża, już nie wolno wyjść na brzeg - mówi Krzysztof Hancewicz, z kajakowego stowarzyszenia Zwałka.

Rurzyca jest bardzo malowniczą i łatwą trasą.
- To bardzo ładny szlak. Rzeka ma około 24 km, z tego 17 km to jest ciąg jezior, każde z nich ma inny odcień wody, to najczystsza woda w północnej Polsce, ja do dzisiaj używam jej do picia bez gotowania. To jest najpiękniejsza rzeka, na której my uczymy kajakarzy miłości do kajaków i przyrody - dodaje Hancewicz.

Teraz tę przyrodę będziemy mogli podziwiać tylko z brzegu.
- Jestem zaskoczony tym zakazem, faktem jest, że Rurzyca jest wyjątkowo ładna i szkoda ją zadeptywać - mówi Wojciech Rybarczyk, organizator spływów i przyrodnik z Czarnkowa.
Zakaz będzie obowiązywał tak długo, aż nie powstanie plan ochrony rezerwatu. Kiedy się to stanie? Na razie nie wiadomo.

- W planie tym zostanie określony szlak, po którym będzie można się poruszać. Ustawa przewiduje również odstępstwo od zakazu, jeżeli jest to uzasadnione m.in. celami turystycznymi, rekreacyjnymi lub sportowymi i nie spowoduje to negatywnego oddziaływania na przyrodę - wyjaśnia Łukasz Dąbkowski, rzecznik prasowy RDOŚ w Poznaniu. Opracowaniem dokumentu zajął się Klub Przyrodników w Świebodzinie i działający w jego strukturach Pilski Klub Przyrodników.

- Podejmujemy działania, które mają służyć dobru przyrody, a nie tylko człowieka - komentuje Artur Stanielewicz, przyrodnik z Pilskiego Klubu Przyrodników.

Kajakarze są oburzeni.
- Przyrodnicy czasem zapominają, że poza ptaszkami i roślinkami, na ziemi żyją też ludzie i człowiek powinien być najważniejszy - kończy Hancewicz.

Rurzycą pływał Jan Paweł II
Nad brzegiem jeziora Krępsko Średnie w pobliżu Piły, w lipcu 1978, na obozie kajakowym przebywał wraz z grupą studentów kardynał Karol Wojtyła. Spędził tu, ostatni urlop w Polsce. Trzy miesiące później został wybrany na papieża. Rok później, jego przyjaciele postawili mu w tym miejscu pierwszy pomnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski