Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: Wilki zagryzły psa? Nie ma na to żadnego potwierdzenia

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Czy pod Czarnkowem wilki zagryzły psa? Miejscowa ludność plotkuje o agresywnych zwierzętach, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia. Faktem jest, że wilki coraz częściej widywane są w wielkopolskich lasach.
Czy pod Czarnkowem wilki zagryzły psa? Miejscowa ludność plotkuje o agresywnych zwierzętach, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia. Faktem jest, że wilki coraz częściej widywane są w wielkopolskich lasach. Piotr Krzyżanowski
Czy pod Czarnkowem wilki zagryzły psa? Miejscowa ludność plotkuje o agresywnych zwierzętach, ale nie ma na to żadnego potwierdzenia. Faktem jest, że wilki coraz częściej widywane są w wielkopolskich lasach.

W połowie lutego na terenie gospodarstwa w miejscowości Grzępy pod Czarnkowem wilki miały zagryźć psa. Tak uważa przynajmniej właściciel pupila, który deklaruje, że widział jak wilki zakradły się na jego posesję i zaciągnęły psa do lasu.

Czytaj: Czarnków: Zagryziony pies w miejscowości Grzępy. Według właściciela winne są wilki

Okazuje się, że na terenie Wielkopolski to nie pierwszy taki sygnał. Jednak służby leśne podkreślają, że żaden przypadek ataku wilka na zwierzę domowe nie został udokumentowany i potwierdzony.

- Zdarzenia podobne, opisywane w taki sposób miały również miejsce w przeszłości. Jednak nadleśnictwo nie posiada innych informacji jak tylko te z przekazów miejscowej ludności – mówi Zenon Jasiński z nadleśnictwa Sarbia, gdzie miało dojść do ataku.

Jasiński podkreśla jednak, że to nie pierwszy sygnał o występowaniu wilków na tym terenie.

- Wilki występują na terenie nadleśnictwa od wielu lat i każdego roku są obserwowane nie tylko przez pracowników nadleśnictwa, lecz również przez inne osoby (myśliwych, zbieraczy runa leśnego, turystów, mieszkańców). W 2018 roku napotkano watahę liczącą 13 osobników, jednak zazwyczaj dochodzi do spotkań z pojedynczymi osobnikami lub mniejszymi watahami. Ponadto służba leśna i myśliwi ciągle odnotowują ślady działalności wilków w postaci resztek zwierząt przez nie upolowanych – dodaje Z. Jasiński.

I chociaż wilki pozostawiają po sobie ślady swojej działalności niektórym badaczom przyrody bardzo trudno się na nie natknąć.

- Od dwóch lat staram się wytropić wilki. To bardzo interesujące zwierzęta, ale jeszcze nie udało mi się na nie natknąć. Jestem zawsze krok za nimi – przyznaje Mariusz Żyła, komendant straży leśnej w nadleśnictwie Łopuchówko.

Zobacz: Wilki pod Poznaniem. Fotopułapka nagrała całą watahę!

Dużo szczęścia mieli więc myśliwi Koła Łowieckiego nr 2 „Ratusz” w Poznaniu, którzy na początku marca nagrali wilczą rodzinę fotopułapką w lasku przy ul. Darzyborskiej pod Swarzędzem.

Zobacz też:

Sprawdź:

Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Wilki - fakty i mity. Widziano je w Pobiedziskach, są też w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski