Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska zarabia, ale wciąż nie na innowacjach

Monika Kaczyńska
Wielkopolska zarabia, ale wciąż nie na innowacjach
Wielkopolska zarabia, ale wciąż nie na innowacjach Grzegorz Dembiński
Wielkopolska utrzymuje się w czołówce województw o najwyższym PKB na głowę mieszkańca i wskaźniku zatrudnienia. Jeśli chodzi o innowacje, nadal pozostaje w tyle.

Wielkopolska zajęła szóste miejsce wśród polskich województw pod względem potencjału innowacyjności - wynika z raportu „Indeks Millennium - Potencjał Innowacyjności Regionów”. To wynik, który nie może cieszyć. W tej kategorii nasze województwo plasuje się poniżej średniej krajowej (w całej Polsce wartość indeksu innowacyjności to 69,9 pkt., w Wielkopolsce zaledwie 64,8). Wypadamy dobrze jeśli chodzi o wskaźnik zatrudnienia (druga lokata w kraju) i aktywności zawodowej (trzecie miejsce w Polsce). Co zatem stoi na przeszkodzie w rozwoju innowacyjności?

Autorzy raportu ustalając potencjał innowacyjny poszczególnych województw wzięli pod uwagę sześć aspektów: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój, liczbę pracujących w branży badań i rozwoju, liczbę patentów, stopę wartości dodanej i edukację policealną. Suma tych czynników określała potencjał innowacyjności poszczególnych regionów.

Nasze województwo wypada bardzo dobrze jeśli chodzi o wydajność pracy. Pod tym względem plasujemy się na trzecim miejscu po województwie mazowieckim i pomorskim. Tym co może martwić i wpłynęło na stosunkowo kiepski ogólny wynik Wielkopolski jest niezbyt wysoka stopa wartości dodanej. Pod tym względem nasze województwo plasuje się dopiero na dwunastym miejscu w kraju. W praktyce oznacza to, że firmy z naszego regionu bardzo często koncentrują się na stosunkowo prostej produkcji. To w połączeniu z wysoką wydajnością pracy może dawać dobre efekty ekonomiczne.
Nic dziwnego zatem, że wielu przedsiębiorców nie spieszy się z inwestowaniem w badania i rozwój. Pod względem wydatków na ten cel zajmujemy 11 miejsce w kraju. Braku nakładów jak widać nie rekompensuje stosunkowo wysokie - szóste w kraju - zatrudnienie w branży badań i rozwoju ani przeciętnie wysoki poziom wykształcenia. Jeśli chodzi o liczbę osób z wykształceniem policealnym Wielkopolska jest na czwartym miejscu w kraju. W tym kontekście szóste miejsce w kraju pod względem liczby patentów wydaje się całkiem niezłym wynikiem.

Problemem jednak jest najwyższy w kraju odsetek firm bez dostępu do Internetu, a także przewaga małych i średnich firm, których nakłady na badania i rozwój są znacząco mniejsze niż dużych.

Jak wynika z raportu sytuacja Wielkopolski pod wieloma względami przypomina sytuację całego naszego kraju na rynku światowym. Według międzynarodowych rankingów Polska znajduje się w połowie stawki 50 najbardziej innowacyjnych gospodarek na świecie.

Zobacz komentarz: Uciec z pułapki własnych zalet

Podobnie jak cały kraj, nasze województwo musi podjąć działania, by uniknąć tzw. pułapki średniego rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski