Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Forum COVID-19 - Agnieszka Pachciarz z NFZ: Dzięki tej inicjatywie zyskali przede wszystkim pacjenci

NM
W spotkaniach brali udział konsultanci wojewódzcy w dziedzinie m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej. Obecni byli na nich także lekarze, dyrektorzy szpitali i inne osoby zajmujące się pacjentami covidowymi. Zwykle w spotkaniach brało udział ponad 100 osób.
W spotkaniach brali udział konsultanci wojewódzcy w dziedzinie m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej. Obecni byli na nich także lekarze, dyrektorzy szpitali i inne osoby zajmujące się pacjentami covidowymi. Zwykle w spotkaniach brało udział ponad 100 osób. Grzegorz Dembiński
Odbyło się ostatnie spotkanie Wielkopolskiego Forum COVID-19. Było to miejsce wymiany doświadczeń i spostrzeżeń wielkopolskich medyków.

Wielkopolskie Forum COVID-19 było cyklem spotkań online (odbywały się raz w tygodniu) zainicjowanym przez Agnieszkę Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przy udziale zespołu Szpitala Tymczasowego pod kierownictwem dr. Szczepana Cofty.

Wiosną przyroda budzi się do życia, a wraz z nią w powietrzu pojawiają się pyłki. U niektórych osób mogą one powodować przykre objawy i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sprawdź w naszej galerii, jakie są objawy alergii na pyłki.

Takie są objawy alergii na pyłki. Kliknij i zobacz, czy może...

- Pomysłem utworzenia forum wymiany doświadczeń podzieliłam się z dyrektorem szpitala tymczasowego Szczepanem Coftą i wspólnie wdrożyliśmy go w życie - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje: - COVID-19 było nową chorobą. Początkowo lekarze nie wiedzieli, jak leczyć pacjentów. Mieli oczywiście schematy postępowania, ale każda wskazówka, obserwacja, czy porada wynikająca z praktyki jest równie cenna. W naszych spotkaniach brało udział nawet ponad sto osób. Myślę, że dzięki tej inicjatywie zyskali przede wszystkim pacjenci, którzy mogli liczyć na jeszcze bardziej profesjonalną opiekę medyczną.

W spotkaniach brali udział konsultanci wojewódzcy w dziedzinie m.in. anestezjologii i intensywnej terapii, chorób zakaźnych, medycyny rodzinnej. Uczestniczyła w nich także pełnomocnik wojewody ds. koordynacji hospitalizacji pacjentów chorych na COVID-19 i współpracy ze szpitalami zabezpieczenia covidowego. Obecni byli na nich także lekarze, dyrektorzy szpitali i inne osoby zajmujące się pacjentami covidowymi. Zwykle w spotkaniach brało udział ponad 100 osób.

Jedzenie w szpitalach - dobre czy niedobre? Ten temat od lat budzi wiele kontrowersji. Pacjenci często skarżą się na posiłki, jakie przychodzi im jeść podczas pobytu w szpitalu. Poprosiliśmy czytelników "Głosu Wielkopolskiego", by podzielili się swoimi wrażeniami na temat szpitalnego jedzenia. W poniższej galerii zamieściliśmy zdjęcia przesłane przez naszych czytelników. Zobacz, jak wyglądają posiłki oferowane przez wielkopolskie szpitale --->Czytaj też: Ogromne rachunek po wizycie u dentysty? Zęby można leczyć za darmo! Zobacz, co Ci przysługuje w ramach NFZ

Jedzenie w szpitalach może zaskoczyć! Co jedzą pacjenci? Tak...

- Wielkopolskie Forum COVID-19 stało się niezwykłym miejscem wymiany doświadczeń między lekarzami zajmującymi się COVID-19 na terenie całej Wielkopolski. Były spotkania, w których uczestniczyło nawet 200 osób i były to osoby zarówno z ośrodków akademickich, jak i szpitali powiatowych. Forum cechowało zaangażowanie i olbrzymia wola pogłębiania doświadczeń w sprawach bardzo praktycznych

- mówi dr Szczepan Cofta, lekarz naczelny Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu.

Każde spotkanie miało tematy przewodnie, które opracowywali wyznaczeni członkowie. Forum pozwalało na wymianę wiedzy i doświadczeń na temat tego, jak najlepiej opiekować się pacjentami, jakie są najskuteczniejsze metody leczenia itd. Swoimi doświadczeniami dzielili się ci, którzy dłużej opiekowali się pacjentami z COVID-19, a także konsultanci w danej dziedzinie medycyny.

Mieszkasz w Poznaniu i szukasz dobrego psychoterapeuty? Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci doradzić, zaufaj innym pacjentom. Zobacz ranking 20 terapeutów, których poleca największa liczba użytkowników serwisu ZnanyLekarz.pl. Prezentujemy nie tylko nazwiska psychoterapeutów, ale też adresy ich gabinetów oraz ceny wybranych usług.Zobacz, kogo najczęściej polecają pacjenci ---->

Najlepszy psychoterapeuta w Poznaniu: Sprawdź ranking 20 ter...

Niektóre podmioty dopiero w trzeciej lub w czwartej fali otwierały oddziały covidowe, ich personel nie miał doświadczenia w leczeniu tego schorzenia, mógł więc skorzystać z praktyki i wiedzy personelu innych placówek. Oprócz kwestii medycznych poruszano także tematy dotyczące organizacji szpitala, co było istotne dla kadry zarządzającej placówką.

- Były tematy pulmonologiczne, z racji, że COVID-19 charakteryzuje się niewydolnością oddychania. Poruszano też kwestie leczenia z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury, co było rzeczą kluczową, np. w jaki sposób stosować różne formy tlenoterapii. Jakie są powikłania kardiologiczne, omawiana była także cała gama objawów neurologicznych, których bez obecności kompetentnych neurologów nie bylibyśmy w stanie wskazać. Poruszano też aspekty praktyczne, np. jak transportować pacjenta z COVID-19, z niewydolnością oddychania. A oprócz tego zawsze pojawiał się komentarz epidemiologiczny - jak sobie radzimy, czy sobie radzimy, czy jest lepiej czy gorzej - wspomina dr Szczepan Cofta.

- Okazało się, że w Wielkopolsce z pandemią wygraliśmy. Szpitale udźwignęły ten ciężar, dzięki odpowiedniej polityce związanej z kształtowaniem łóżek, dzięki ofiarnej pomocy tysięcy medyków. Wszyscy odbyli też długą drogę „dojrzewania epidemiologicznego”

- dodaje.

Jak mówią uczestnicy, spotkania były też bardzo ważnym elementem integracyjnym i często przekraczały sprawy Forum. - Na ostatnim spotkaniu, które było podsumowaniem całego okresu pandemii, prof. Magdalena Figlerowicz, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych przedstawiła problemy, jakie mogą wiązać się z przybyciem do Polski uchodźców z Ukrainy. Niewykluczone, że jeżeli w najbliższym czasie pojawią się kolejne palące problemy, to formuła Forum będzie kontynuowana - zapewnia dr Szczepan Cofta.

Publikujemy listę leków wycofanych przez GIF, ich serie oraz datę produkcji. W razie wątpliwości co do przydatności lekarstw należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Sprawdź listę leków wycofanych z aptek --->

Uwaga! Nowe leki wycofane z aptek w całej Polsce! GIF wycofu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski