Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie gminy zaoszczędzą na gazie i to nawet 20 procent!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Dzięki umowie cena gazu będzie niższa o 20 proc.
Dzięki umowie cena gazu będzie niższa o 20 proc. Grzegorz Dembiński
Podpisano właśnie porozumienie między 12 podmiotami, w tym gminami Dopiewo, Skoki, Szamotuły, Komorniki, Kórnik i Luboń na zakup gazu ziemnego w 2018 r. Dzięki temu samorządy mogą zaoszczędzić nawet 20 procent. Każdy z nas chciałby tyle zaoszczędzić, ale rachunki mieszkańców nie zmaleją.

Na terenie objętym działalnością Stowarzyszenia Metropolia Poznań 12 podmiotów zawiązało w czwartek porozumienie dotyczące wspólnego zakupu gazu. Uczestnikami porozumienia są gminy Dopiewo, Skoki, Szamotuły, Komorniki, Luboń, Kórnik, a także instytucje, gdzie większość udziałów posiadają samorządy poszczególnych gmin - Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, Biblioteka Publiczna w Komornikach, firmy KOM-LUB i Translub z Lubonia, Luboński Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także Ośrodek Kultury.

- Powołanie grupy zakupowej przyczyni się do niższych cen paliwa. Doświadczenia w tym zakresie czerpiemy od miasta Poznań, które taką grupę zakupową już założyło i których oszczędności z roku na rok rosną. Poszczególnym samorządom trudno przebić się i uzyskać takie promocyjne ceny – przyznaje Adam Lewandowski, wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań i jednocześnie burmistrz Śremu. - Moja gmina jest od ośmiu lat w takiej grupie zakupowej. To, co udaje nam się zaoszczędzić przy zakupie energii, przeznaczamy na nowe oświetlenia, które powstają na terenie całej gminy – dodaje.

Na co pójdą zaoszczędzone pieniądze?

Pomysłodawcy przewidują, że samorządy będą mogły dzięki takiemu porozumieniu zaoszczędzić od 10 do 20 procent. Na co zostaną przeznaczone zaoszczędzone pieniądze?

- W naszej gminie wszystkie budynki użyteczności publicznej zaoszczędzą na energii. Placówki oświatowe, rekreacyjne, sportowe, kulturalne. Umowę podpisujemy jako gmina, dla wszystkich budynków gminnych, by te oszczędności były jak największe – tłumaczy Przemysław Pacholski, zastępca burmistrza Kórnika.

Czytaj też: Pieniądze z 500 plus tylko do końca września - przyjdź na Dni Otwarte

Czy na takim porozumieniu zyska przeciętny Kowalski? Nie bezpośrednio, stan jego portfela pozostanie bez zmian, ale zaoszczędzone fundusze zostaną przeznaczone na rozwój miasta, w którym żyje, nie musi się też martwić o wzrost miejskich usług. Te mogą nawet stanieć.

- Te podmioty, jak KOM-Lub czy TRANSLUB będą miały z pewnością niższe koszty funkcjonowania. Oczywiście przełoży się to na korzyść dla mieszkańców, chociaż wprost tego nie odczują. Ich rachunki nie zmaleją – mówi Małgorzata Machalska, burmistrz Lubonia.

- Szacujemy, że w pierwszym roku zyskamy dodatkowe 10 procent, czyli około 150 tysięcy. Nie będzie to przeznaczone na konkretny cel. Będzie to skonsumowane w kierunku inwestycji. Obecnie prowadzimy około 40 inwestycji za kwotę 40 milionów i potrzeby mieszkańców są tak duże, że nie będziemy mieli żadnego problemu by te środki w jakiś sposób zagospodarować – dodaje Pacholski.

Dostarczycielami energii będzie firma Enmedia, która zaproponowała najniższą cenę, wynoszącą 94,71 zł za punkt poboru gazu. Do zaopatrzenia będą 153 punkty.

"Inteligentna" ulica w Londynie. Z kroków przechodniów czerpie energię by zasilić... ptaki

źródło: RUPTLY/x-news.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski