Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w zmienionej formule. Jest nowa koncepcja!

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Samorząd Poznania przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z początkiem 2023 roku.
Samorząd Poznania przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości z początkiem 2023 roku. WXCA
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w obecnej formule to kompozycja wielu, często odmiennych, wątków narracyjnych, po przejęciu tej instytucji czeka ją najpewniej zmiana formuły – powiedział PAP marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Spis treści

Samorząd Poznania przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Z początkiem 2023 roku wielkopolski samorząd przejmie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (WMN) od samorządu Poznania. Ma to związek z planami budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 – jednego z oddziałów WMN. Miasto nie miało wystarczająco dużo pieniędzy, aby sfinansować nową siedzibę muzeum, stąd przekazanie instytucji.

Marek Woźniak powiedział PAP, że trwają prace nad zmianą formuły Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości po przejęciu tej instytucji przez samorząd regionu.

- Dzisiejsze WMN jest kompozycją wielu często odmiennych wątków narracyjnych, wydaje się, że ono powinno być na nowo przekomponowane. Bardzo wstępnie widziałbym zintegrowanie podlegających władzom regionu muzeów martyrologicznych w Wielkopolsce w jeden organizm; jednym z jego elementów byłoby Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

– powiedział PAP Woźniak.

Fort VII jest częścią XIX-wiecznych fortyfikacji Poznania. Po zajęciu we wrześniu 1939 r. miasta przez wojska niemieckie utworzono w nim obóz koncentracyjny.

Koncepcja połączenia muzeów

Instytucją kultury wielkopolskiego samorządu jest Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Muzeum sprawuje opiekę nad terenami i obiektami będącymi pozostałością po obozach hitlerowskich funkcjonujących w latach 1941–1945 oraz nad obiektem byłego obozu dla internowanej w latach 1945–1948 cywilnej ludności niemieckiej. Oddziałem Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie jest Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Według marszałka Marka Woźniaka zintegrowane muzea martyrologiczne mogłyby jeszcze lepiej wypełniać swoje zadania dzięki wspólnej pracy wyspecjalizowanej, doświadczonej kadry.

- Byłaby to instytucja, która się specjalizuje tylko w tej tematyce i robi to w sposób najbardziej profesjonalny

– powiedział Woźniak. Marszałek zastrzegł, że zintegrowanie muzeów to na razie jedynie rozważana koncepcja.

Niemcy dokonywali masowych egzekucji na terenie Wielkopolski

W Żabikowie koło Poznania Niemcy utworzyli w kwietniu 1943 r. obóz karno-śledczy. Do wiosny 1944 r. funkcjonował równolegle z obozem w Forcie VII.

Obóz Kulmhof był pierwszym ośrodkiem uruchomionym przez Niemców wyłącznie w celu dokonywania masowych egzekucji. W obozie mordowano przede wszystkim Żydów – zginęło ich tam około 200 tysięcy.

Na razie nie wiadomo, któremu samorządowi będzie podlegać Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956

- Możemy je prowadzić, ale z tego, co słyszę, także w środowiskach kombatantów Czerwca, jest wola, by to jednak samorząd Poznania był patronem tego muzeum. Traktujemy tę sprawę jako otwartą. Niewykluczone, że wydzielimy tę część i przekażemy ją z powrotem miastu

– powiedział Marek Woźniak.

Zgodnie z wolą samorządów Poznania i Wielkopolski od początku 2023 roku województwo obejmie nadzór nad Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Muzeum Archeologicznym, a miasto przejmie nadzór nad Filharmonią Poznańską.

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powstanie na działce przy ul. Północnej i Księcia Józefa, u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu.

- To jest bez wątpienia priorytetowa inwestycja dla Wielkopolski, ma absolutne pierwszeństwo

– zaznaczył Marek Woźniak.

Jazdy próbne na PST już trwają! Fragment trasy będzie udostępniony od 24 grudnia 2022 roku.

Poznański Szybki Tramwaj gotowy na święta. Tramwaje wrócą na...

Źródło:PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski