Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej: To nasza historia, o której nie wolno zapominać

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Wideo
od 16 lat
1 września jest bolesnym wspomnieniem jednego z największych dziejowych kataklizmów – mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski w czasie uroczystości upamiętniającej 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz obchodów Dnia Weterana. Kolejne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbyły się w Łagiewnikach, nieistniejącej już wsi na terenie poligonu Biedrusko, przy Pomniku Ofiar Faszyzmu.

Wojewoda tradycyjnie nie zapomniał o wielkopolskich aspektach tamtych tragicznych dni: mówiąc o Westerplatte i zbombardowanym Wieluniu, wspomniał Kłecko w powiecie gnieźnieńskim, nazywane „wielkopolskim Westerplatte”, przywołał pamięć rozstrzelanych w 1939 roku przez Niemców powstańców wielkopolskich - Bronisława Kotlarskiego, współorganizatora Banku Ludowego, wiceburmistrza Śremu Antoniego Muślewskiego, Wacława Kęsickiego z Wojciechowa, pow. wągrowiecki, czy Franciszka Malinowskiego ze Śremu. Michał Zieliński mówił także o Forcie VII w Poznaniu, pierwszym obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich.

Zobacz też: Czarna śmierć nadciągnęła nad Wielkopolskę. Pierwsze walki z Niemcami

- Wspomnienie tamtych tragicznych dni jest elementem tożsamości każdego Polaka, to nasza historia, o której nie wolno zapominać – mówił wojewoda, dodając, że jest to ważne szczególnie teraz, gdy tę historię relatywizuje się i fałszywie interpretuje. - Historia powraca i dziś Europa przygląda się i nie dowierza, że na Ukrainie odkrywa się masowe groby, a na ulicach giną kobiety i dzieci.

Wojewoda podkreślał analogie między 1 września 1939 roku a 24 lutego 2022, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Mówił, że Europa ponownie zeszła z kursu wolności, demokracji, wiary w Boga, że straciła czujność ulegając wpływom imperium.

- Potrzeba nam prawdy i jedności, by przeciwstawić się złu, które pochłania Ukrainę, Europę i świat – apelował wojewoda, zapewniając, że trzeba budować silną Polskę, m.in. dzięki pamięci o poświęceniu Polaków w czasie II wojny światowej.

Uroczystości przed pomnikiem Armii „Poznań” w Poznaniu miały zapewnioną wojskową asystę żołnierzy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a jej oficer, mjr Tomasz Wykrota odczytał Apel Pamięci. Była salwa honorowa, modlitwa za poległych, odprawiona przez ks. por. Alberta Adamczyka, złożono też wieńce. Cieszy obecność młodzieży – pod pomnikiem poczty sztandarowe wystawiło 15 liceów i szkół podstawowych, byli także harcerze. Wśród gości obecny był gen. Jan Podhorski, bardzo lubiany w Poznaniu legendarny „Zygzak”, uczestnik Wojny Obronnej 1939 roku i Powstania Warszawskiego, posłowie Bartłomiej Wróblewski, Jadwiga Emilewicz, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska, senator Jadwiga Rotnicka, przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa.

Kolejne uroczystości upamiętniające wybuch II wojny światowej odbyły się w Łagiewnikach, nieistniejącej już wsi na terenie poligonu Biedrusko, przy Pomniku Ofiar Faszyzmu. Rozpoczęła je msza św., następnie zaplanowano część oficjalną z udziałem asysty honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Dętej z Chludowa, Apel Pamięci i salwę honorową. Ciekawe stoisko promocyjne wystawiło Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, gdzie udostępniono m.in. Kołowy Transporter Opancerzony Rosomak, BRDM-2, Lekki Pojazd Uderzeniowy „Żmija”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego Hardun.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Temat broni jądrowej od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje. Ma ona swoich gorących zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dyskusja na ten temat rozgorzała w przestrzeni publicznej jeszcze bardziej przy okazji wojny w Ukrainie. Sprowokowała też rozmowy w Polsce i o Polsce właśnie w tym kontekście. Zobacz kolejne zdjęcie --->

Broń atomowa w Wielkopolsce: stąd Rosjanie chcieli zaatakowa...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski