Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielomilionowe obrazy Jacka Malczewskiego z Ukrainy są teraz w Poznaniu. Ewakuowano dzieła sztuki. Zobacz wyjątkowe obrazy na zdjęciach!

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
34 dzieła Jacka Malczewskiego zostały przekazane na ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. Decyzję podjęto w obawie przed ewentualnymi zniszczeniami, związanymi z bombardowaniami i atakami ze strony rosyjskiego wojska.Zobacz zdjęcia -->
34 dzieła Jacka Malczewskiego zostały przekazane na ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. Decyzję podjęto w obawie przed ewentualnymi zniszczeniami, związanymi z bombardowaniami i atakami ze strony rosyjskiego wojska.Zobacz zdjęcia -->Waldemar Wylegalski
W poniedziałek, 28 listopada o godz. 18 w Muzeum Narodowym w Poznaniu odbył się wernisaż wystawy pt. „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”. Na ekspozycji znalazły się 34 obrazy Jacka Malczewskiego ewakuowane ze Lwowa do Polski. We Lwowie znajdowały się jedne z najlepszych dzieł Jacka Malczewskiego. Wśród nich m.in. „Eloe” (1909) i „Chrystus z Emaus” (1909). Sztukę trudno oszacować, ale twórczość Jacka Malczewskiego w domach aukcji sięga kwoty nawet parędziesięciu milionów złotych. Zobacz wernisaż z otwarcia!

165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu

Historia zaczyna się w Poznaniu w 1857 roku, kiedy to zostało utworzone pierwsze publicznie dostępne muzeum o charakterze narodowym. Następnie powstałe po odzyskaniu niepodległości Muzeum Wielkopolskie w 1919 r. przyjęło scalone zbiory polskie (Muzeum Starożytności Słowiańskich wraz z kolekcją ofiarowaną przez Seweryna Mielżyńskiego Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk) oraz pruskie (Kaiser-Friedrich-Museum wraz z przejętą berlińską kolekcją Atanazego Raczyńskiego).

Czytaj więcej: 165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu, ostoi polskości

Ochrona wspólnych dóbr kultury

Jak stanowi Konwencja haska o ochronie dóbr kultury: szkody wyrządzone dobrom kulturalnym, do jakiegokolwiek należałyby one narodu, stanowią uszczerbek w dziedzinie kulturalnym całej ludzkości, gdyż każdy naród ma swój udział w kształtowaniu kultury światowej; zachowanie dziedzictwa kulturalnego posiada wielkie znaczenie dla wszystkich narodów świata i jest rzeczą doniosłą zapewnić temu dziedzictwu ochronę międzynarodową. Tylko do 4 listopada 2022 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy zarejestrowało 513 uszkodzonych lub zniszczonych bezpowrotnie obiektów kultury.

Czytaj więcej:

Wspaniałe obrazy Jacka Malczewskiego można zobaczyć w Poznaniu

Jubileuszowa wystawa malarza we Lwowie miała miejsce w 1979 r. We Lwowskiej Galerii Sztuki w 1908 roku znajdowało się 28 obrazów i szkiców malarskich. Duża część z nich została przekazana z prywatnych zbiorów przyjaciela artysty, Piotra Dobrzańskiego.

Z kolejnymi latami tych prac było coraz więcej. Teraz 34 dzieła Jacka Malczewskiego zostały przekazane na ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. Decyzję podjęła zarówno polska, jak i ukraińska instytucja kultury, która obawia się ewentualnych zniszczeń, związanych z bombardowaniami i atakami ze strony rosyjskiego wojska.

Czytaj dalej:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Tajemniczy wielkopolski zabytek z XIX wieku szuka nowego właściciela. Owiany legendą pałac w Pakosławiu, zbudowany pośrodku urokliwego parku krajobrazowego, został wystawiony na sprzedaż. Jego cena może zaskoczyć! Co więcej, to miejsce niezwykłe. Do dziś mieszkańcy wsi uważają, że po swoich dawnych włościach krąży hrabina i pilnuje dobytku. Pojawia się tu Czarna Dama? Zobacz, jak teraz wygląda pałac, wybudowany dla Emilii Sczanieckiej i poznaj związaną z nim legendę---> Czytaj też: Tajemnice poznańskiej synagogi. Hitlerowcy zrobili z niej pływalnię, teraz popada w ruinę. Zobacz, jak wygląda w środku

Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski