Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieżowce w parku koło Areny? To fatalny pomysł! [WIZUALIZACJE]

Karolina Koziolek
Tak mają wyglądać wieżowce koło Areny.
Tak mają wyglądać wieżowce koło Areny.
Mieszkańcy Łazarza boją się budowy wieżowców w parku koło Areny. Apelują do radnych i prezydenta o uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uchroniłby park przed deweloperami.

Mieszkańcy Łazarza, a teraz także radni komisji polityki przestrzennej apelują do prezydenta o sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla parku koło Areny. Wszystko przez to, że trzech inwestorów tylko czeka by postawić tam pięć 18-piętrowych wieżowców. Sprawa była przedmiotem dyskusji środowej komisji polityki przestrzennej.

Czytaj także:

Poznań: Basenu przy Arenie nie będzie. Co w zamian?

- Park powinien być wyłącznie miejscem rekreacji. Wieżowce, które miałyby stanąć od strony ul. Reymonta to przerażający pomysł - mówi Łukasz Prymas, radny osiedla św. Łazarz. Dodał także, że cały teren parku wymaga uporządkowania, trzeba podjąć decyzję co dalej z letnią pływalnią. Wiadomo, że ma zostać zamknięta jeszcze w tym roku, ale osiedlowi radni chcieliby przekształcenia jej na kryty basen.

Najwięcej obaw budzi jednak brak planu miejscowego dla tego terenu, a co za tym idzie możliwy niekontrolowany rozrost zabudowy. - Brońcie nas przed wieżowcami, to zdanie bez przerwy słyszymy rozmawiając z mieszkańcami - mówiła Maria Łazarz, osiedlowa radna.

Wieżowce zamiast dworca PKS. Miasto dało pozwolenie! [WIZUALIZACJE]

Wniosek o postawienie na dawnym boisku Energetyka trzech wysokościowców złożył poznański deweloper Nickel Development. UMP wniosek odrzucił z uwagi na brak podobnej zabudowy w najbliższej okolicy (tzw. dobre sąsiedztwo). Deweloper odwołał się od tej decyzji do SKO, które nakazało ponownie rozpatrzyć sprawę uznając, że owszem, wysokie budynki są w okolicy np.... Eskulap. (To odległość ok 2 km).

- Niepokoi mnie postawa SKO - mówił Łukasz Mikuła, przewodniczący komisji polityki przestrzennej. - Przy wysokiej zabudowie powinno się zawężać pole dobrego sąsiedztwa, a nie rozszerzać je na pół miasta. Na tej zasadzie można postawić wysokościowce na Cytadeli, bo w centrum stoi Alfa - ironizował.

Oprócz dwóch wniosków Nickel Development o budowę wysokościowców w parku stara się także spółka GEM. Jak na razie wszystkie trzy postępowania z inicjatywy inwestorów zostały zawieszone.

Poznań: Wieżowiec Nobel Tower na Jeżycach. Już go budują! [ZDJĘCIA]

Decyzję o sporządzeniu planu podejmie prezydent. Jak dowodziła urzędniczka z WUiA może to wynikać ze zmiany przepisów, które miały miejsce w międzyczasie. W przypadku takich inwestycji konieczne jest zdobycie opinii środowiskowych, co znacznie wydłuża procedowanie.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na wysokościowce w tym miejscu? Sprawa ma swój początek w 2007 r. kiedy to Wydział Urbanistyki i Architektury rozpisał konkurs na zagospodarowanie parku Kasprowicza. Wygrał pomysł najbardziej kontrowersyjny - jak mówi sam autor architekt Andrzej Kurzawski. Na środowej komisji przedstawiciele WUiA nie potrafili powiedzieć dlaczego akurat ten.

Właśnie według projektu pracowni PPWK od strony ul. Reymonta, mniej więcej na terenie boiska Energetyka, miałoby stanąć pięć wieżowców. Dalej w głąb parku architekci zaproponowali krytą pływalnię pod wspólnym dachem z lodowiskiem. Przebudowana miała być też sama Arena, projektanci chcieli m. in. powiększyć trybuny. Było to związane z mistrzostwami świata w koszykówce, które miały się odbywać na Arenie.

- Osobiście uważam, że stawianie wysokościowców w tym miejscu to fatalny pomysł - mówi dziś Andrzej Kurzawski. - Ale wówczas miasto dało wytyczne, by w tym miejscu zaprojektować zabudowę wielorodzinną. Zamiast wariantu nisko-gęsto wybraliśmy odważne wieżowce. Dzięki temu zabiegowi pozostałoby więcej przestrzeni zielonej - tłumaczy dziś Kurzawski.

Na środowej komisji radni jednogłośnie przyjęli stanowisko by prezydent nakazał sporządzenie planu miejscowego dla tego terenu.

- Nie ma co czekać. Postępowania, które toczyły się w Wydziale Urbanistyki i Architektury mogą zostać odwieszone w każdej chwili. Jeśli inwestorzy dostaną decyzje o warunkach zabudowy jeszcze przed sporządzeniem planu, miasto może mieć po raz kolejny problem z wysokimi odszkodowaniami - podsumował Łukasz Mikuła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski