Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wigilia już za kilka dni, czyli co i jak najlepiej przygotować

AB
Kompot z suszu
Kompot z suszu 123rf
Święta Bożego Narodzenia przebiegają w atmosferze spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ten spokojny okres poprzedzony jest jednak gorączką przygotowań i zakupów. W ich ferworze warto poszukać rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić cenny czas, a mimo to zaskoczyć najbliższych.

4 dni przed Wigilią

Warto zabrać się za kapustę z grzybami i bigos. Dla wydobycia pełni smaku bigos wigilijny powinien być codziennie, kolejne trzy dni odgrzewany do momentu jego zagotowania się. Jemy go zazwyczaj pierwszego i drugiego dnia świąt. Nastawmy go już w niedzielę wieczorem. Wtedy będzie miał wystarczająco czasu, by uzyskać pełnię smaku. Bigos najlepiej ugotować w większym garnku, który później będziemy mogli chować w zimne miejsce - na balkon czy do piwnicy.

3 dni przed Wigilią

21 grudnia to najlepszy czas na ciasta drożdżowe. Niezależnie, czy chcemy je robić samodzielnie, czy zamawiamy - to przez trzy dni możemy je przechowywać. Tak na przykład upieczony makowiec możemy zawinąć szczelnie w folię i trzymać w chłodnym miejscu do 23 grudnia. Wieczorem tego dnia możemy udekorować go lukrem. Kroimy przed podaniem.

2 dni przed Wigilią

Zacznijmy od wyrobów z makiem. Jeżeli ktoś lubi kutię - to 22 grudnia może śmiało zalewać mak. Można też zrobić kluski z makiem. Smakują przecież najlepiej drugiego i trzeciego dnia po przyrządzeniu. Tego dnia możemy też robić keksy z bakaliami i orzechami. Wieczorem warto nastawić już zupę grzybową. Wtedy zdąży nabrać aromatu.

Dzień przed Wigilią

Niestety, nawet rozkładając prace prawie na cały tydzień, 23 grudnia mamy najwięcej roboty w kuchni.
W pierwszej kolejności wziąć się należy za ryby - karpia w galarecie i śledzie na wszystkie sposoby, rybę po grecku. Dzień przed Wigilią to też dobry moment na barszcz (oczywiście jeżeli macie już wcześniej przygotowane uszka). To też ostatnia szansa na upieczenia sernika. W Wigilię rano może być już za późno. Sernik powinien postać w lodówce po upieczeniu, aby był najsmaczniejszy.

Kapusta z grzybami

Składniki na ciasto:

  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 20 dag suszonych grzybów
  • cebula
  • 4 łyżki oleju rzepakowego
  • 2 liście laurowe
  • sól,
  • pieprz
  • 2 suszone (albo lepiej wędzone śliwki)

Sposób przygotowania:
Suszone grzyby zalać ciepłą wodą i odstawić na kilka godzin. Osączyć, pokroić w paski. Kapustę mocno odcisnąć. Jeżeli jest zbyt kwaśna, lekko przepłukać i ponownie odcisnąć. Cebulę obrać, drobno posiekać. Do garnka włożyć kapustę, posiekaną cebulę, grzyby, liście laurowe i pokrojone śliwki, wlać olej rzepakowy. Podlać niewielką ilością wody z moczenia grzybów. Przyprawić. Gotować 45 min. Często mieszać, uważając, aby się nie przypaliła. Zostawić w chłodzie do następnego dnia. Znów dusić 2 razy po 2 godziny. Doprawić pieprzem i miodem. Przez następny dzień podgrzewać kapustę 2 razy po pół godziny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski