Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki coraz bliżej Poznania: Jak się zachować, gdy je spotkamy?

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Wilki to zwierzęta drapieżne, objęte ścisłą ochroną od 2016 roku. Wilków nie można więc umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi dużym mandatem, a nawet karą wiezienia. Są jednak sposoby, by z wilkiem żyć w zgodzie i bez obaw.
Wilki to zwierzęta drapieżne, objęte ścisłą ochroną od 2016 roku. Wilków nie można więc umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi dużym mandatem, a nawet karą wiezienia. Są jednak sposoby, by z wilkiem żyć w zgodzie i bez obaw. Przemysław Świderski
W połowie stycznia myśliwi natrafili na watahę wilków 3500 metrów od Centrum Handlowego M1 w Poznaniu. Wilki to zwierzęta drapieżne, objęte ścisłą ochroną od 2016 roku. Nie można więc ich umyślnie zabijać, chwytać, okaleczać, płoszyć czy niepokoić. Złamanie tych zakazów grozi dużym mandatem, a nawet karą wiezienia. Są jednak sposoby, by z wilkiem żyć w zgodzie i bez obaw.

17 stycznia jedna z fotopułapek myśliwych zarejestrowała wilka w lasku przy ul. Darzyborskiej pod Swarzędzem. Zdaniem łowczych na tym terenie zadomowiła się wataha pięciu wilków. O sprawie napisaliśmy w zeszłym tygodniu.

Myśliwi, którzy zwrócili się do nas z tą sprawą wyrazili zaniepokojenie, że teren na którym przebywa wilcza rodzina jest zbyt mały – to obszar 500 hektarów. Faktycznie, wielkość terytorium jednej watahy wynosi 150-250 kmkw.

Specjaliści z Uniwersytetu Przyrodniczego uznali więc, że lasek przy Darzyborskiej to fragment ich dużego terytorium, a fakt, że często się przy nim pokazują, wskazuje, że tutaj wilki mają aktualnie najlepsze warunki do bytowania.

Czytaj: Wilki coraz bliżej ludzi. Myśliwi natknęli się na watahę pod Swarzędzem

Nie uspokoiło to jednak mieszkańców tych terenów. Zgodnie z przepisami wilczej rodziny nie można przepędzić, nie ma także możliwości ich odłowienia. Wilk jest pod ścisłą ochroną.

Istnieje jednak możliwość uzyskania zezwolenia na odstępstwo od zakazów wobec osobników tego gatunku w wyjątkowych przypadkach.

- Jeżeli wilk nie stwarza zagrożenia, ale budzi niepokój mieszkańców wójt, burmistrz lub prezydent miasta może złożyć wniosek o odstępstwo od zakazu umyślnego płoszenia (np. przy użyciu broni z amunicją kulową). Zaznacza się, że jeżeli wilk podchodzi w zasięgu wzroku do zabudowań to nie ma zagrożenia i nie ma potrzeby podejmowania działań. Dopiero jeżeli wilk jest widywany wielokrotnie w odległości mniejszej niż 30 m wymaga to uwagi i należy rozważyć użycie środków odstraszających - tłumaczy Jacek Przygocki z regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu.
Natomiast jeżeli wilk stwarza realne, udokumentowane zagrożenie, w przypadku osobników z wyraźnymi oznakami chorobowymi, które podchodzą do ludzi, bądź w przypadku częstych ataków na zwierzęta gospodarskie, które się zdarzają pomimo zabezpieczeń przed wilkami, wójt/burmistrz/prezydent miasta może złożyć wniosek o odstępstwo od zakazu umyślnego zabijania.

Takich zagrożeń jednak na terenie lasku przy Darzyborskiej nie ma. Jacek Przygocki potwierdza, że w ostatnim roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu nie została zgłoszona żadna szkoda wyrządzona przez wilki w tej okolicy.

Sprawdź też: Prof. Andrzej Bereszyński - Wilk najlepiej czuje się w leśnych ostępach

- Zezwolenia wydawane są tylko w momencie braku rozwiązań alternatywnych, przez właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska (w zakresie umyślnego płoszenia), Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zakresie umyślnego zabijania) oraz Ministra Środowiska (w przypadku, gdy czynności mają być wykonane na terenie parku narodowego) – dodaje Przygocki.

Specjaliści radzą: kiedy spotkamy wilka, zachowujmy się normalnie. Należy nie zwracać na niego uwagi, a już z pewnością nie uciekać. Jeśli zbieramy grzyby, zbierać dalej, jeśli spacerujemy, spacerować dalej. Wilk jest bardziej bojaźliwy od człowieka. Należy jednak uważać na psy, jeśli są puszczone wolno. Pies może pognać za wilkiem.

Fakty i mity o wilkach:

Wilk to zwierzę owiane złą sławą, głównie przez znaną wszystkim baśń "Czerwony kapturek" spisaną przez Charles’a Perraulta, a następnie rozpowszechnioną przez braci Grimm. To gatunek, który coraz częściej można spotkać w Wielkopolskich lasach. Występuje w Puszczy Zielonce i Puszczy Noteckiej, a ostatnio został sfilmowany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo w Pobiedziskach, w pobliżu ścieżek pieszo-rowerowych. Czy wilki faktycznie stanowią zagrożenie dla ludzi? Przejdź do następnego slajdu ----->

Wilki - fakty i mity. Widziano je w Pobiedziskach, są też w ...

Zobacz też: Dwie opiekunki karmią watahę wilków prosto z ust. Chcą zbudować z nimi bliska relację

Źródło: Ruptly

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wilki coraz bliżej Poznania: Jak się zachować, gdy je spotkamy? - Głos Wielkopolski

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski