Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilki wróciły do Puszczy Noteckiej!

Krzysztof Sobkowski
Znaleziony pod Międzychodem martwy wilk został prawdopodobnie potrącony przez samochód
Znaleziony pod Międzychodem martwy wilk został prawdopodobnie potrącony przez samochód fot. nadleśnictwo międzychód
Dwa młode wilczki i dorosłego basiora widziano na pograniczu Nadleśnictwa Sieraków i Wron-ki. Jednego martwego samca znaleziono natomiast niedaleko Międzychodu. Leśnicy nie mają żadnych wątpliwości. Do Puszczy Noteckiej wróciły wilki. Podejrzewają, że osiedliła się tam mała wataha. Prawdopodobnie dwa dorosłe osobniki i dwa młode.

- Informacje o wilkach pojawiały się już w sierpniu - mówi nadleśniczy z Międzychodu, Piotr Bielanowski. Na początku grudnia leśnicy z Międzychodu, przy drodze wojewódzkiej nr 160 w okolicach Sowiej Góry, znaleźli martwego, ważącego 46 kg basiora. - Po zbadaniu tropów na pasie przydrożnym udało nam się odtworzyć sytuację, która musiała wyglądać tak, że sarna uciekała przed wilkiem i jej udało się przebiec przez drogę, a wilk zginął w zderzeniu z pojazdem mechanicznym - mówi Lech Jankowiak, zastępca nadleśniczego.

Ślady wilków zauważyli także leśnicy z Wronek. - Obserwujemy ślady, które być może należą do wilków. Znajdujemy też resztki zwierząt, ale nie mamy pewności, czy to działanie wilków - przyznaje wroniecki nadleśniczy Zbigniew Gzyl.

Tropy zaobserwowano na pograniczu Nadleśnictwa Sieraków i Wronki. - Wilki są na pewno - twierdzi Paweł Kasprzak z leśniczówki Samita, położonej w samym sercu puszczy. - Udało mi się zaobserwować kilka dorosłych osobników z młodymi, a jeśli są młode, to jest to znak, że się zadomowiły - dodaje.

Nie wiadomo jednak, czy znaleziony basior pochodził właśnie z tej rodziny, która osiedliła się w puszczy. Z martwego wilka leśnicy pobrali próbki do badań
genetycznych. Mają one dać odpowiedź na pytanie, skąd do puszczy przywędrowała ta wataha. - Czekamy na wyniki. Powinniśmy je poznać wiosną - mówi Sabina Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", które zajmuje się badaniem populacji gatunku.

- Sądząc po rozmiarach znalezionego osobnika, można sądzić, iż był to członek rodziny, która osiedliła się w Puszczy Noteckiej. Jeśli okazałoby się to prawdą, to dla tej rodziny będzie to dramat. Śmierć dorosłego samca może powstrzymać migrację drapieżników na zachód. Wilki mają ruję w styczniu. Samica będzie więc szukała nowego samca. Jeśli nie znajdzie w puszczy, może ją opuścić. O tym zadecydują najbliższe miesiące - dodaje.

- Znaleziony wilk został zabezpieczony. Zostanie spreparowany i trafi jako eksponat do tworzonego właśnie ośrodka edukacyjnego w Mokrzcu - podkreśla Piotr Bielanowski.

W Polsce wilki są pod ochroną. W cały kraju jest ich około 700. W Puszczy Noteckiej mają dobre warunki do bytowania. - Mamy coraz lepsze drzewostany. Fachowcy uważają nawet, że teren puszczy jest najlepszym obszarem dla wilków w Polsce - zauważa Zbigniew Gzyl. - Jest też dużo saren, dzików, borsuków i jeleni, którymi wilki się żywią - podkreśla z kolei Piotr Bielanowski.

Leśnicy podkreślają, że wilki nie są powodem do strachu. - Nie są groźne dla ludzi - mówi Zbigniew Gzyl. - Prędzej wilk zauważy w lesie człowieka i ucieknie niż człowiek wilka - twierdzi Piotr Bielanowski. - Poza tym wilki uzupełniają myśliwych. Polują bowiem tam, gdzie polowanie jest utrudnione. Uzupełniają więc selekcję zwierzyny i ograniczają szkody od zwierzyny płowej w uprawach leśnych. Jeśli nie będzie surowych zim i wielkich śniegów, to wilki także nie będą zagrażały zwierzętom hodowlanym, bo pożywienie znajdą w lesie - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski