Wings For Life Poznań 2019: Tomasz Osmulski przebiegł 55 km i zwyciężył, mimo że wcześniej nigdy nie ukończył maratonu

Na starcie poznańskiej edycji Wings for Life zameldowało się aż 8 tys. biegaczy
Na starcie poznańskiej edycji Wings for Life zameldowało się aż 8 tys. biegaczy Robert Woźniak
Wings For Life World Run 2019 to jedyny bieg w swoim rodzaju. Meta bowiem jest w nim ruchoma i jest nie przed, a za zawodnikami. W niedzielę w Poznaniu w szóstej edycji tych wyjątkowych zawodów wzięło udział 8 tys. zawodników. Jak zawsze za kierownicą auta pościgowego zasiadł znany skoczek narciarski i były rajdowiec Adam Małysz. Zwycięzcą został Tomasz Osmulski z Łodzi (przebiegł 55 km), a zwyciężczynią Agnieszka Kowalczyk z Warszawy (43 km). Tytuł globalnego mistrza wywalczył Ivan Motorin, startujący w tureckim Izmirze (64 km).

– Trener nie wiedział, że startuję w Poznaniu. W planach miałem przebiegnięcie 30 km. Wyszedł z tego pierwszy maraton w życiu i to z nawiązką. Adrenalina i doping kibiców poniósł mnie do zwycięstwa. Końcówkę miałem trudną, bo łapały mnie skurcze i czułem coraz większe zmęczenie – przyznał 37-letni Osmulski, który do Poznania przyjechał w ostatniej chwili, bo początkowo chciał startować w innym biegu Wings For Life w Monachium.

Jego rówieśniczka, Dominika Stelmach (zwyciężczyni biegu w Poznaniu w 2015 r.) w niedzielę pobiegła w Rio de Janeiro i niewiele brakowało, by została triumfatorką światowej edycji. Polka o kilka sekund przegrała jedynie z Rosjanką Niną Zariną, startującą w szwajcarskim Zug.

Warto dodać, że poznański bieg był jednym z dwunastu odbywających się w tym czasie na całym świecie, począwszy od Melbourne, a skończywszy na Sunrise na Florydzie. W sumie we wszystkich lokalizacjach wystartowało prawie 120 tys. osób. 100 procent opłat startowych z Wings For Life jest przekazywanych na badania i testy kliniczne związane z metodami leczenia urazów rdzenia kręgowego.

Zobacz zdjęcia z biegu Wings For Life Poznań 2019:

Punktualnie o godz. 13 w niedzielę, 5 maja, w Poznaniu wystartował bieg Wings For Life 2019. Zawody w stolicy Wielkopolski odbyły się już po raz szósty. W tym roku na starcie biegu stanęło 8 tysięcy biegaczy. Zobacz ich zdjęcia. Oto galeria! Przejdź dalej --->

Wings For Life Poznań 2019: Po raz szósty biegli dla tych, k...

– Nie biegam na co dzień, ale cieszę się, że mogłam być częścią tego dobrego celu. Mam słabą kondycję, zwykle pokonuję maksymalnie pokonuję 3 km, tym razem jednak doścignięta została dopiero po 9 km, bo wiedziałam, że warto pobiec dla tych, którzy tego nie mogą. Poza tym wszyscy przy trasie krzyczeli „dalej, dalej”. Nie mogłam ich zawieść – stwierdziła Maja Kuczyńska, ambasadorka Wings For Life i wicemistrzyni świata w indoor skydivingu.

Wśród startujących była też dwukrotna brązowa medalistka ME w biegu na 800 m Joanna Jóźwik. – Bardzo lubię się ścigać, więc mimo iż założyłam sobie, że przebiegnę 15 km do wyniku dołożyłam jeszcze 4 km więcej. Przybijałam piątki z kibicami i zapomniała o zmęczeniu – tłumaczyła zawodniczka AZS AWF Katowice.

Więcej: Wings For Life Poznań 2019: Po raz szósty biegli dla tych, którzy nie mogą. Gonił ich Adam Małysz! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Poznański bieg ze startem na MTP i trasą poprowadzoną w kierunku Pobiedzisk odbył się w sprzyjających warunkach atmosferycznych (temperatura sięgała 12 stopni Celsjusza).

– W sobotę padało i było bardzo zimno. Niedziela w Poznaniu powitała jednak biegaczy słońcem i przyjemnie było oglądać uśmiechniętych ludzi na starcie. Czy martwię się, jak doganiam zawodników? Raczej nie, martwię się tylko tym, by na kogoś z biegaczy nie wjechać – żartował Małysz.