Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wings for Life World Run w Poznaniu: Jedyny taki bieg na świecie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Robert Domżał, KQ
Wings for Life World Run w Poznaniu
Wings for Life World Run w Poznaniu Grzegorz Dembiński
4 maja w Poznaniu odbył się bieg Wings for Life World Run. Po ponad 3 godzinach biegu wygrał Grzegorz Urbańczyk. Przebiegł 49,08 km. Najlepsza kobieta - Aga Głomb zakończyła bieg na 38,81 km. Zobaczcie zdjęcia i wyniki!

Przemysław Walewski, biegacz z Poznania i nasz felietonista przebiegł aż 40,84 km, zajmując 12. miejsce. Gratulujemy!

Zobacz także: Wings for Life w Poznaniu: Przygotuj się na poważne utrudnienia w ruchu! [ZDJĘCIA]

To wyjątkowe wydarzenie, które ma pomóc w zebraniu środków potrzebnych na rozwój badań nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Uczestnicy wystartowali pod wspólnym hasłem "Biegniemy dla tych, którzy nie mogą". Organizatorzy szacują, że na całym świecie w zawodach weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy zawodników w 32 krajach i 34 lokalizacjach. Wszyscy wystartowali o tej samej porze – o godz. 10.00 czasu UTC, w Polsce była to godz. 12.

W Poznaniu rywalizacja rozpoczęła się w okolicach hangarów Toru Regatowego Malta. Następnie uczestnicy przebiegli ulicami centrum miasta w pobliżu Starego Rynku i Ostrowa Tumskiego i ruszyli w kierunku Gniezna. Po obiegnięciu Jeziora Lednickiego wrócą do Poznania.

Niezwykłość tego biegu polega również na tym, że nie ma on klasycznej linii mety. Dla biegaczy finiszem będzie ścigających ich samochód, prowadzony przez kierowcę rajdowego Michała Kościuszkę.

Każdy zawodnik wyprzedzony przez samochód, kończy w tym momencie swój udział w zawodach. Jego wynik, czyli przebiegnięty dystans, zostanie zapisany w komputerze. Specjalne autobusy będą po drodze zabierać wyeliminowanych zawodników i odwozić ich na miejsce startu.

Wings for Life World Run w Poznaniu - WYNIKI

Wings for Life World Run w Poznaniu: TOP 10 mężczyzn

GRZEGORZ URBAŃCZYK 49.08 km
ADRIAN GRZELAK 48.37 km
MATEUSZ JASIŃSKI 48.19 km
MATEUSZ MUSIAL 46.31 km
PIOTR KOBIERSKI 45.5 km
TOMASZ PELCHEN 45.01 km
ROBERT KUJAWA 43.4 km
SZYMON MASARCZYK 43.13 km
KRZYSZTOF GRZEŚKOWIAK 42.53 km
KRZYSZTOF CIEŚLAK 42.4 km

Wings for Life World Run w Poznaniu: TOP 10 kobiet

AGA GŁOMB 38.81 km
ANNA MILLER 29.12 km
KATE DUDELE 29.07 km
JOANNA KORNATKA 29.01 km
AGA SAWICZ 27.66 km
MAŁGORZATA JACKOWIAK 27.29 km
PAULINA KRAUZA 27.16 km
KAROLINA CHLEBOSZ 26.88 km
LIDIA ELING 26.45 km
KATARZYNA DUDKIEWICZ 26.42 km

Kilka ciekawych wyników z Poznania:
Ryszard Grobelny, prezydent Poznania - 18,78 km
Rafał Patyra z TVP - 9,95 km
Monika Pyrek, tyczkarka - 10,25 km
Szymon Wydra, wokalista - 14,46 km
Kasia Bujakiewicz, aktorka - 15,89 km
Agnieszka Więdłocha, aktorka - 19,24 km
Adam Małysz, były skoczek - 19,18 km

Ambasadorami i przyjaciółmi biegu są m.in. Adam Małysz, Jarosław Hampel, Monika Pyrek oraz aktorki Agnieszka Więdłocha i Katarzyna Bujakiewicz.
- To nietypowy bieg, bo to nie zawodnik podąża ku mecie, ale ona goni biegacza. Już dlatego warto w nim wziąć udział. Poczuć te emocje. Ale najistotniejsze jest to że można pomóc innym. Osobiście będę starał się pobiec lepiej niż w ubiegłorocznym Orlenie maratonie, kiedy zacząłem zbyt szybko i bardzo prędko złapał mnie kryzys - mówił przed startem Adam Małysz, do niedawna jeden z najlepszych skoczków narciarskich na świecie, a obecnie kierowca rajdowy.

Dodał też, że osobiście nie trenuje biegów na tyle systematycznie, by uczestniczyć w biegach długodystansowych, ale planował przebiec w Poznaniu około 10 - 12 kilometrów.

- Przed piętnastoma laty sporo biegałem, ale na nartach. Teraz jeśli chcę podreperować kondycję, wsiadam na rower - opowiada.

Na starcie dzisiejszego biegu pojawiła się też drużyna Filharmonii Dowcipu w składzie Waldemar Malicki, Urszula Kęcik i Marta Zalewska.

- Ponieważ muzyka jest nieprzewidywalna, częściej gramy niż biegamy. Ale ale jako muzycy staramy się osiągać prędkość dźwięku - mówił przed startem Waldemar Malicki.

Nie sposób było nie zauważyć drużyny Spartanie Dzieciom.

- Przyjęliśmy taka nazwę, by zmazać ich winy, ale też przejąć takie ich cechy jak waleczność wytrwałość. Zasadniczo chcemy pomagać dzieciom - mówi wódz Spartan Michał Leśniewski.

- Dla nas osób niepełnosprawnych ten bieg jest dowodem, że świat się zmienia, że zmieniają się Polacy. Wzrasta poziom empatii wobec osób z dysfunkcjami. To jednocześnie nadzieja że nastąpi rozwój badań nad uszkodzeniami rdzenia kręgowego - mówi Katarzyna Wojtaszek, która sama ucierpiała w wypadku komunikacyjnym i obecnie jeździ na wózku.

Rafał Patyra z redakcji sportowej TVP przebiegnięcie maratonu to cel ku któremu zdąża, ale w Poznaniu postanowił pobiec między innymi dlatego, że obserwując biegi wie, że jest w tym mieście dobra publiczność.

Monika Pyrek twierdziła, że zadowoli ją dystans 10 kilometrów. Bo przecież w skoku o tyczce, czyli jej koronnej konkurencji nie o wytrzymałość najbardziej chodziło. Postanowiła jednak wziąć udział w biegu, by bawiąc się pomóc innym.
W biegu nie brakowało oczywiście poznaniaków. Zdzisław Wiza z KB "Maniac" zapowiadał, że dzisiejszy bieg to dla niego tylko trening przed Biegiem nazywanym "Rzeźnikiem". Chciał pokonać około 18 kilometrów.

Zwycięzca i zwyciężczyni biegu w każdej lokalizacji otrzymają zaproszenie do udziału w następnym Wings for Life World Run w wybranej przez siebie lokalizacji. Najlepszy zawodnik i najlepsza zawodniczka na całym świecie otrzymają tytuły Mistrzów Świata. Ich nagroda to pełna wrażeń podróż dookoła świata

A kiedy najłatwiej uszkodzić rdzeń kręgowy?
W większości przypadków uszkodzenie rdzenia kręgowego jest następstwem wypadku. W jego wyniku włókna nerwowe zostają przerwane na skutek uszkodzenia komórek nerwowych w miejscu urazu.
Uszkodzenie rdzenia kręgowego powoduje nie tylko bezwład kończyn, ale prowadzi do wielu komplikacji zdrowotnych utrudniających codzienne funkcjonowanie. Po urazie rdzenia kręgowego uszkodzeniu ulegają włókna nerwowe przesyłające bodźce z mózgu do tułowia i kończyn, co prowadzi do porażenia mięśni. Uszkodzenie nerwów czuciowych powoduje utratę możliwości odczuwania dotyku, bólu i temperatury. Najczęściej przerwanie rdzenia kręgowego ma miejsce podczas wypadków drogowych, upadków, uprawiania sportu i innych przyczyn:
50% wypadki drogowe
24% upadki
17% inne przyczyny
6% uprawianie sportu
3% uprawianie sportów ekstremalnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski