Wirtualna i wzbogacona rzeczywistość na Uniwersytecie...

  Wirtualna i wzbogacona rzeczywistość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  Natalia Zielińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Urządzenia znajdujące się w laboratoriach nie są jeszcze dostępne na polskim rynku. Póki co trwają badania nad tym, jak efektywnie sprzedać te pomys
  1/17
  przejdź do galerii

  Urządzenia znajdujące się w laboratoriach nie są jeszcze dostępne na polskim rynku. Póki co trwają badania nad tym, jak efektywnie sprzedać te pomysły ©Waldemar Wylegalski

  Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu powstały 3 laboratoria technologiczne. Urządzenia, które się w nich znajdują, nie są na razie powszechnie dostępne.
  Technologia z roku na rok coraz bardziej się rozwija i odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu postanowili zrobić jeszcze większy krok w kierunku tego rozwoju. W ramach projektu InnoUEP otwarto trzy nowe laboratoria: Wirtualnej i Wzbogaconej Rzeczywistości, Internetu Rzeczy oraz Interakcji Człowiek - Komputer.

  Głównym celem przedsięwzięcia jest zapoznanie studentów UEP z tą przyszłościową technologią.

  - Te wszystkie urządzenia, które tutaj się znajdują nie są na razie powszechnie dostępne.
  Jednak za parę lat, kiedy studenci będą opuszczać mury naszej placówki, może się to zmienić i dlatego chcemy udostępnić im tę wybiegającą w przyszłość technologię już dzisiaj - wyjaśnia Wojciech Celary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych.

  ZOBACZ TEŻ: UEP i ZUS rozpoczynają współpracę

  W Laboratorium Wirtualnej i Wzbogaconej Rzeczywistości trwały prace nad stworzeniem aplikacji, które mogłyby ułatwić człowiekowi życie.

  - Tutaj możemy skorzystać m.in z interaktywnych okularów, które po założeniu wyświetlają nam dodatkowe informacje takie jak nazwy budynków czy ulic - tłumaczy Krzysztof Walczak, kierownik laboratorium.

  Badania prowadzone w placówce Internetu Rzeczy zmierzają w kierunku rozwoju komputerów, tak aby potrafiły wykonywać pewne czynności bez ingerencji człowieka.

  - W tym miejscu pracujemy nad stworzeniem inteligentnego komputera, który na przykład będzie dostosowywał temperaturę otoczenia do naszych preferencji - opowiada Jarogniew Rykowski z Uniwersytetu Ekonomicznego.

  Laboratorium Interakcji Człowiek - Komputer zwraca szczególną uwagę na wykorzystanie wszystkich urządzeń, jakie ma do dyspozycji dany użytkownik w danej chwili.

  - My chcieliśmy stworzyć aplikację, dzięki której dana osoba może zmienić nie tylko lokalizację, ale również swoje otoczenie - mówi Jacek Chmielewski, kierownik lboratorium i dodaje: - Naszym największym pomysłem jest wirtualne muzeum.

  Urządzenia znajdujące się w laboratoriach jak na razie są tylko wizją przyszłości, ale Wojciech Celary nie wyklucza, że za parę lat znajdą się one na polskim rynku technologicznym.  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo