Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualna i wzbogacona rzeczywistość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Natalia Zielińska
Urządzenia znajdujące się w laboratoriach nie są jeszcze dostępne na polskim rynku. Póki co trwają badania nad tym, jak efektywnie sprzedać te pomysły
Urządzenia znajdujące się w laboratoriach nie są jeszcze dostępne na polskim rynku. Póki co trwają badania nad tym, jak efektywnie sprzedać te pomysły Waldemar Wylegalski
Na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu powstały 3 laboratoria technologiczne. Urządzenia, które się w nich znajdują, nie są na razie powszechnie dostępne.

Technologia z roku na rok coraz bardziej się rozwija i odgrywa coraz ważniejszą rolę w naszym życiu. Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu postanowili zrobić jeszcze większy krok w kierunku tego rozwoju. W ramach projektu InnoUEP otwarto trzy nowe laboratoria: Wirtualnej i Wzbogaconej Rzeczywistości, Internetu Rzeczy oraz Interakcji Człowiek - Komputer.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zapoznanie studentów UEP z tą przyszłościową technologią.

- Te wszystkie urządzenia, które tutaj się znajdują nie są na razie powszechnie dostępne. Jednak za parę lat, kiedy studenci będą opuszczać mury naszej placówki, może się to zmienić i dlatego chcemy udostępnić im tę wybiegającą w przyszłość technologię już dzisiaj - wyjaśnia Wojciech Celary, kierownik Katedry Technologii Informacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: UEP i ZUS rozpoczynają współpracę

W Laboratorium Wirtualnej i Wzbogaconej Rzeczywistości trwały prace nad stworzeniem aplikacji, które mogłyby ułatwić człowiekowi życie.

- Tutaj możemy skorzystać m.in z interaktywnych okularów, które po założeniu wyświetlają nam dodatkowe informacje takie jak nazwy budynków czy ulic - tłumaczy Krzysztof Walczak, kierownik laboratorium.

Badania prowadzone w placówce Internetu Rzeczy zmierzają w kierunku rozwoju komputerów, tak aby potrafiły wykonywać pewne czynności bez ingerencji człowieka.

- W tym miejscu pracujemy nad stworzeniem inteligentnego komputera, który na przykład będzie dostosowywał temperaturę otoczenia do naszych preferencji - opowiada Jarogniew Rykowski z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Laboratorium Interakcji Człowiek - Komputer zwraca szczególną uwagę na wykorzystanie wszystkich urządzeń, jakie ma do dyspozycji dany użytkownik w danej chwili.

- My chcieliśmy stworzyć aplikację, dzięki której dana osoba może zmienić nie tylko lokalizację, ale również swoje otoczenie - mówi Jacek Chmielewski, kierownik lboratorium i dodaje: - Naszym największym pomysłem jest wirtualne muzeum.

Urządzenia znajdujące się w laboratoriach jak na razie są tylko wizją przyszłości, ale Wojciech Celary nie wyklucza, że za parę lat znajdą się one na polskim rynku technologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski