Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wirus AH1N1 zabił już 9 osób w Wielkopolsce

Beata Pieczyńska
Wirusa AH1N1 stwierdzono już u ponad 60 osób z Wielkopolski
Wirusa AH1N1 stwierdzono już u ponad 60 osób z Wielkopolski Grzegorz Dembiński
Wirusa AH1N1 stwierdzono już u ponad 60 osób z Wielkopolski. Najwięcej w Poznaniu. Niestety nie udało się uratować życia już 9 pacjentów. Tych, którzy mieli inne schorzenia.

Lekarze potwierdzili już występowanie wirusa AH1N1 (zwanego świńską grypą) u 64 Wielkopolan. To niemal dwa razy więcej niż przez cały ubiegły rok.

Niestety zmarło dziewięć osób. - Jednak trzeba pamiętać, że ich śmierć nie była spowodowana tylko i wyłącznie tą odmianą grypy - zaznacza Andrzej Trybusz, dyrektor wielkopolskiego sanepidu. - W każdym przypadku te osoby miały inne poważne schorzenia, jak nowotworowe, wątroby lub nerek - dodaje dyrektor.

Ogólne osłabienie organizmu spowodowało, że stały się one bardziej podatne na wirusy i infekcje, a sam przebieg choroby był o wiele groźniejszy niż w przypadku osób, którym wcześniej nic nie dolegało.

Najwięcej chorych jest w poznańskich szpitalach. - Potwierdzonych przypadków mamy 42. Z tego 30 osób trzeba było umieścić na leczenie w szpitalach. Pozostali mogli pozostać w domu - wyjaśnia Cyryla Staszewska z poznańskiej stacji sanitarno - epidemiologicznej. Wyjaśnia, że w mieście zmarło 8 pacjentów (7 z AH1N1, a jeden miał ,,zwykłą” grypę).

Z powodu zagrożenia zarażeniem w wielu szpitalach ogranicza się lub zakazuje się odwiedzin. Tak jest dla przykładu w klinice położniczo - ginekologicznej przy ul. Polnej w Poznaniu, czy też szpitalu miejskim przy ul. Szwajcarskiej.

Świńska grypa, wirus AH1N1 - objawy i zapobieganie

Podobnie jest w innych miastach Wielkopolski. W Koninie trzeba było zaostrzyć reżim epidemilogiczny. Nie ma przyjęć na kardiologię. To tam wykryto ognisko tzw. świńskiej grypy. Przez lecznice przewinęło się już w sumie 10 pacjentów z wirusem AH1N1. Ostatni to siedmiolatek z Konina. Przebywa w izolatce na pododdziale zakaźnym dziecięcym. Sanepid nadzoruje działania lecznicy.

Na oddziały: kardiologia, onkologia, anestezjologia i intensywna terapia, patologia ciąży oraz na oddziale noworodkowym odwiedzający nie wejdą nawet na chwilę.

Zakaz wstępu wprowadzono też na obserwacyjno-zakaźny, zakaźny dziecięcy i chorób nerek.

Wśród chorych na ,,świńską grypę’’ jest pielęgniarka.

Jak informuje Maria Karczewska - rzeczniczka szpitala, gdyby zaostrzenia nie wystarczały, niewykluczone jest zamknięcie pięter szpitala,

Sytuacja jest poważna, choć jak mówi Beata Szeląg z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koninie - w tym miesiącu na grypę i choroby grypopochodne zachorowało w Koninie 35 osób, czyli niewiele, w porównaniu z rokiem 2015, w którym o tej porze było już pół tysiąca chorych.

Sanepid, który nadzoruje szpital w Koninie - w obecnej sytuacji - bacznie przygląda się działaniom mającym na celu ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się świńskiej grypy.

Jednym z takich działań była dezynfekcja szpitala.

- Zespół Kontroli Zakażeń Szpitalnych WSZ w Koninie przeprowadził dezynfekcje pomieszczeń szpitalnych, w których hospitalizowani byli, lub mogli przebywać, pacjenci z zidentyfikowanym wirusem grypy AH1N1 - informuje rzecznik szpitala, Maria Karczewska

Dezynfekcja szpitala w Koninie przeprowadzona została za pomocą przenośnych dyfuzorów ozonu. Ozonowanie pomieszczeń odbywa się zawsze bez obecności pacjentów.

Ozon skutecznie niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Ozonowanie pomieszczeń znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób (np. grypy).

Poddane dezynfekcji zostały pomieszczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, Oddziale Kardiologii, Oddziale Laryngologii i w Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym z Pododdziałem Zakaźnym Dziecięcym.

O tym, czy dana placówka zostanie zamknięta decyduje jej dyrekcja. W każdym szpitalu jest specjalny zespół, który analizuje ryzyko zachorowania na grypę lub choroby grypodobne.

Współpraca: Marcin Idczak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski