Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy

  Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy

  Marta Żbikowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy

  Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Grypa w tym roku znowu zaskoczyła. Dzieci zainfekowane wirusem grypy typu B przestawały nagle chodzić. Objawy po kilku dniach mijają.
  Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy

  Wirus, który pozostawał w cieniu świńskiej grypy ©Fot. Piotr Krzyzanowski

  Zapowiada się jak zwyczajne przeziębienie. Na początku pojawia się podwyższona temperatura, potem dochodzą typowe objawy: katar, złe samopoczucie, kaszel. Po kilku dniach objawia się kolejny element, który niejednego rodzica może mocno przestraszyć. Dziecko skarży się na bolące nóżki. Ból jest uciążliwy do tego stopnia, że w pewnym momencie dziecko przestaje w ogóle chodzić. Wszystkiemu winien wirus grypy typu B, który do tej pory pozostawał w cieniu typu AH1N1 (zwanego świńską grypą).

  - Wpadłam w panikę, gdy mój syn stanął na środku pokoju, trzymając się stolika i nie mógł zrobić kroku - wspomina mama pięcioletniego Jasia. - Natychmiast pojechaliśmy do lekarza, była sobota, więc trafiliśmy na pomoc doraźną.

  Tam okazało się, że Jaś nie jest pierwszym dzieckiem, które z podobnymi objawami zgłosiło się do lekarza. Początkowo, pediatrzy kierowali dzieci z podobnymi objawami do szpitala, ale gdy okazało się, że w poznańskich placówkach chorych na grypę jest tak dużo, że pacjenci zarażają się od siebie nawzajem, lekarze zalecali pozostanie w domach. Na grypę nie ma typowego lekarstwa. W razie zachorowania należy pozostać w domu i poczekać, aż organizm sam zwalczy wirusy. W przypadku bolących nóg lekarze zalecali także podanie leków przeciwbólowych oraz magnezu.

  - Spotkałam się w swojej praktyce z tym wirusem, w tym roku trafiło do mnie kilkanaścioro dzieci z takimi objawami - potwierdza doktor Jolanta Uchman, pediatra w Specjalistycznym Centrum Medycznym Panacea w Poznaniu. - Jest to infekcja wirusowa, nie wymaga podania antybiotyku. Objawy przechodzą zwykle po kilku dniach, ale rodzice maluchów, których dopadł wirus, rzeczywiście byli przestraszeni.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo