18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Wisława Szymborska nie żyje. Miała 89 lat [SYLWETKA, ZDJĘCIA]

Redakcja
Wisława Szymborska
Wisława Szymborska WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE GAZETA KRAKOWSKA
W środę wieczorem zmarła jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku Wisława Szymborska - poinformował w środę asystent noblistki Michał Rusinek. - Umarła spokojnie, we śnie - dodał.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, nie jest jednak pewne gdzie. W metryce poetki wymieniono Bnin, przekazy rodzinne głoszą jednak, że urodziła się w Kórniku. Obie te wielkopolskie miejscowości utrzymują, że to właśnie z nich wywodzi się jedna z największych polskich poetek. Z Wielkopolski rodzina Szymborskich przeniosła się do Krakowa, gdzie Wisława chodziła do szkoły powszechnej, a także do Gimnazjum Sióstr Urszulanek. W czasie okupacji, w 1941 roku zdała maturę na tajnych kompletach. Po wojnie rozpoczęła studia polonistyczne, a rok później socjologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale rzuciła je dla pracy zarobkowej w redakcjach czasopism kulturalnych.

Od 1953 r. do 1968 r. Szymborska była kierownikiem działu poezji w krakowskim "Życiu Literackim". Prowadziła też na zmianę z Włodzimierzem Maciągiem rubrykę "Poczta Literacka", z której wybór dokonany przez Teresę Walas ukazał się w roku 2000 (WL, Kraków). Także w "Życiu Literackim" Szymborska zaczęła publikować cykl felietonów "Lektury nadobowiązkowe", który ogłaszała tam od roku 1967 do 1981, potem ukazywały się one w "Piśmie", "Odrze" a od 1993 w "Gazecie Wyborczej".

Jako poetka Szymborska zadebiutowała w marcu roku 1945 wierszem "Szukam słowa", opublikowanym w dodatku pt. "Walka" (nr 3) do "Dziennika Polskiego". Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" (1952). Wydane w czasach apogeum stalinizmu wiersze noszą piętno swej epoki, podobnie jak te pochodzące z kolejnego tomiku pt. "Pytania zadawane sobie" (1954). Po latach Szymborska będzie się tłumaczyć z akcentów socrealistycznych w swoich wczesnych wierszach mówiąc, że w tamtym okresie sympatyzowała z ustrojem bo "kochała ludzkość w całości, by po latach docenić wartość kochania poszczególnych jednostek".

W pewnym sensie dopiero popaździernikowy, wydany w roku 1957 roku tom "Wołanie do Yeti" stał się właściwym debiutem poetki, w którym widoczne są już charakterystyczne cechy jej poetyki - aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Kolejne tomy jej wierszy to: "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) i "Tutaj" (2008).

Wiersze Szymborskiej mają często formę dialogu, rozmowy, w trakcie której ujawniają się nowe myśli i refleksje. Stwarza to uczucie naturalności przepływu myśli i bezpośredniości kontaktu z odbiorcą. Czytelnik czuje się równouprawnionym rozmówcą, bowiem do niego właśnie adresowany jest wiersz.

Szymborska opublikowała zaledwie około 350 wierszy. "Wynika z tego, że pisze ona (z przeznaczeniem do publikacji) około 4-5 utworów rocznie. Mówi to, co najważniejsze i konieczne" - pisał o poetce Stanisław Balbus. Ona sama zaś zapytana kiedyś, dlaczego tak mało publikuje wierszy, odpowiedziała: "Mam w domu kosz".

Czytaj także:
* Pyszne frazy Wisławy Szymborskiej
* Szymborska sadziła dąb Miłosza (ZOBACZ ZDJĘCIA)

W uzasadnieniu werdyktu przyznającego Szymborskiej literacką Nagrodę Nobla w 1996 roku członkowie Szwedzkiej Akademii napisali, że nagrodę przyznano "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Poetka, osoba słynąca ze skromności i niechęci do udzielania wywiadów, zaskoczona i oszołomiona wiadomością o przyznaniu jej Nobla, powiedziała dziennikarzom, że najbardziej obawia się tego, że teraz będzie musiała być osobą publiczną. "Jestem kameralna i... mam nadzieję, że mi się w głowie nie przewróci" - dodała.

Czesław Miłosz po przyznaniu Szymborskiej Nagrody Nobla pisał w "Tygodniku Powszechnym": "Dla mnie Szymborska jest przede wszystkim poetką świadomości. To znaczy, że przemawia do nas, równocześnie z nią żyjących, jako ktoś z nas, chowając swoje prywatne sprawy dla siebie, poruszając się w pewnej od nas odległości, ale zarazem odwołując się do tego, co każdy zna z własnego życia". Miłosz podkreślił, że jej wiersze "badają prywatne sytuacje, ale uogólnione, żeby mogła obywać się bez wyznań".

"Wisława Szymborska jest poetką filozoficzną, tak jak poetami filozoficznymi byli np. Leśmian i Valery" - pisał Michał Głowiński. "To właśnie Paul Valery powiedział, że w poezji wielkie idee i wielkie problemy powinny istnieć tak, jak witaminy w jabłkach. Spożywa się je dla smaku czy przyjemności, a witaminy organizm przyswaja przy okazji. I tak właśnie dzieje się w liryce Wisławy Szymborskiej, jest ona wręcz wyjątkowo zasobna w te intelektualne witaminy" - ocenia Głowiński.

Prywatnie Szymborska lubiła przebywać z ludźmi, którzy tak jak ona potrafią oddać się literackiej zabawie. Podczas podróży pisała swoje słynne limeryki, robiła wyklejanki, robione z fragmentów starych ilustracji, naklejanych na kartki, które potem wysyła do przyjaciół i znajomych. W roku 2003 część tej prywatnej twórczości ukazała się w książce "Rymowanki dla dużych dzieci".

Czytaj także:
* Pyszne frazy Wisławy Szymborskiej
* Szymborska sadziła dąb Miłosza (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Wideo

Materiał oryginalny: Wisława Szymborska nie żyje. Miała 89 lat [SYLWETKA, ZDJĘCIA] - Polska Times

Komentarze 44

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Widukind

wiele się dowiedziałem. W tym także tego że aż tak zaszarganą miała przeszłość. Dziękuję.

A
Andrzej.Ż

Szymborska NIE zasługiwała na Nagrodę NOBLA.Była to postać o poglądach lewicowych komunistycznych ,pisała POEMATY ,wiersze na cześć ZBRODNIARZA STALINA,wychwalała w swych utworach razem z MIŁOSZEM, Polskę ludowa, system komunistyczny.Miłosz ubliżał też w swych utworach narodowi polskiemu.Szymborska z Czesławem Miłoszem otrzymali ta kontrowersyjna nagrodę NOBLA przez ta Akademie ze wzgląd na Pisarstwo promujące wartości ogólnoświatowe,LEWACKIE. ZBIGNIEW HERBERT który Powinien otrzymać tą nagrodę i wręcz na nią zasługiwał nie otrzymał bo był zagorzałem wrogiem KOMUNIZMU i LEWACTWA.Dlatego tak obecnie po śmierci szymborskiej Lewackie media LAMENTUJĄ , wychwalają ,tylko nie mówią jaka była naprawdę .

K
Krytyk

nie mówiąc już o Romualdzie Burym, który uchyla nam rąbka tajemnicy dzięki czemu dowiadujemy się
jak to wtedy było o czym zbyt wielu nie chce pamiętać. Prawda i tylko prawda wyzwala na prawdę!

j
joki

Hitler też był wielki,Lenin,Stalin też byli wielcy a teraz na nich psy wieszają to co ? na Szymborską nie wolno ???? Wielbiciele wielbią ciele panie nikt.

K
Krzyś

Tu w Lublinie też mamy równie kontrowersyjne postaci przefarbowane z ubeków, agentów, członków PZPR - na dyrektorów szkół (Janina SZ IX LO),Prezesów (Leszek Kę),którym tutaj gwarantuję podobne yypominki za ich haniebne postępki. Macie to jak w Banku. Hołda, Gieremek, Kuroń,kogo jeszcze będziecie wynosić jak g... na łopacie? Może Bartoszewskiego?

g
gaga

zamiast zakłamania i udawania, robienia świętych z ludzi, którzy świętymi nie są, nie byli i nie będą

P
Polihistor

(bo poetą się raczej bywa, niż JEST; talent nie ujawnia się zawsze z jednakową siłą).
Nie była prawdziwie wybitnym twórcą, ale to nie byłby jeszcze powód, aby się o niej wyrażać krytycznie.
Tym, co zasługuje na krytykę, była jej POSTAWA ŻYCIOWA.
Przywykliśmy (w Polsce przynajmniej) oczekiwać od ludzi utalentowanych, żeby byli WZORAMI.
Życiorys Szymborskiej jest natomiast nieciekawy.
Dlatego, rozpasani hagiografowie, dajcie sobie spokój z tym uwielbianiem poetessy jako człowieka. Nie zasługuje na to.
I nie miejcie za złe tego, że inni potrafią wyraźnie wskazać, czemu jej nie cenią - chcecie CENZUROWAĆ PRZESZŁOŚĆ?
Siedźcie cicho, podziwiajcie, jak chcecie, a ją i tak sądzi już Najwyższy.
I może wcale nie jest dla niej surowy.
Ale to dlatego, że sądzi ją swoją, doskonalszą od naszej miarą, jako Ojciec Miłosierny.
Po ludzku patrząc, trudno mieć dla niej sympatię.
Nigdy nie dokonała ekspiacji.
A latach dziewięćdziesiątych znowu stanęła (choć chyba nie musiała) po "jedynie słusznej stronie", jakże szkodliwej dla Polski.

H
HOS

Wiesz co w każdym społeczeństwie jest tak , że jego zdecydowaną większość stanowią................IDIOCI. To tak odnośnie tego marginesu PO....ie !!!!!!!!!!

T
Tylkotyle

Niech nikt nie próbuje mi narzucać " autorytetów i bohaterów ". Mam dość durni , zdrajców , " profesorów " , plujących jadem " jęzora miłości " ćwoków , których " salonowcy " usiłują mi narzucić jako " wzorce moralno-etyczne ". Do POprawnie POlitycznie jedno pytanie. Pani Szymborska przeprosiła za peany na cześć leninów , stalinów , rewolucji proletariackiej ?

O
OKY

Szymborska była postacią kontrowersyjną. Niewątpliwie w latach stalinowskich sprzedała się służąc gorliwie nowej ideologii. Nigdy nie odniosła się do tej kwestii, więc nie ma powodu sądzić że żałowała grzechów młodości. Kogoś o tak wątpliwych walorach moralnych nie należy wynosić na piedestał.

O
OKY

Szymborska była postacią kontrowersyjną. Niewątpliwie w latach stalinowskich sprzedała się służąc gorliwie nowej ideologii. Nigdy nie odniosła się do tej kwestii, więc nie ma powodu sądzić że żałowała grzechów młodości. Kogoś o tak wątpliwych walorach moralnych nie należy wynosić na piedestał.

N
Normalny Polak

"Was" - "patryjotyczne" (bo patrioci z was jak z pizdy gwizdy), pojeby najbardziej boli to, że jesteście wrzaskliwym prymitywnym marginesem, który może się wyszczekać tylko na internetowych forach, bo w realnym życiu w miarę normalni ludzie traktują was jak kupę gówna i omijają z daleka, żeby nie wąchać smrodu.:D

c
chris123

Tam jest miejsce dla piewczyni "nowego Adama"

O
OKY

Wymienieni panowie nigdy nie będą stawiani za wzór, więc argument jest całkowicie chybiony.
A ocenzurowanie biografii Szymborskiej nie jest przypadkowe. Niestety jak ktoś się nurzał "w gównie" i nie miał odwagi przyznać się do tego to będzie smierdział i po smierci

J
JATY

Boli , że każdy was " Salonowy " bożek umaczany jest w komuszym gOOwnie !. Tacy wasi " BOHATYRZY " jaki " salon " czyli CHLEW !!!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3