MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce do Poznania dotrą pierwsze czołgi K2. To w stolicy Wielkopolski będą uczyć się ich obsługi polscy żołnierze

Szymon Paź
Opracowanie:
Jeszcze w tym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poznańskim Golęcinie pojawią się pierwsze koreańskie czołgi K2, które wejdą na wyposażenie Ził Zbrojnych RP.
Jeszcze w tym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poznańskim Golęcinie pojawią się pierwsze koreańskie czołgi K2, które wejdą na wyposażenie Ził Zbrojnych RP. KAROLINA MISZTAL
W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na poznańskim Golęcinie wszystko zapięte jest niemal na ostatni guzik, mówi ppłk Maciej Łukarski w wywiadzie dla "Polski Zbrojnej". Poznańskie centrum, w którym szkolą się także technicy i załóg obsługujący amerykańskie czołgi Abrams, czeka na dostawę pierwszych koreańskich czołgów K2.

Załogi K2 będą szkolić się w Poznaniu

Obecnie instruktorzy z Poznania szkolą się wraz z żołnierzami 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka - pierwszej w Polsce jednostki wyposażonej w nowoczesne koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9. Wkrótce poznański CSWL zacznie takie kursu dla załóg prowadzić samodzielnie.

Ppłk Łukarski opowiada, że szkolenia na K2 różnić będą się nieco od tych na Abramsy. W odróżnieniu od Amerykanów Koreańczycy nie będą brali bezpośredniego udziału w szkoleniach załóg czołgów w Poznaniu. Mimo że w CSWL również powstanie serwis koreańskich czołgów to obsługa K2 szkolić się będzie w Grudziądzu, w Centrum Szkolenia Logistyki. Jak zapowiada w jednostce odpowiedzialnych za szkolenie będzie kilkunastu instruktorów. Pierwsze pojazdy spodziewane są na Golęcinie w tym roku, pierwsze kursy ruszą na początku 2025 r.

Co z produkcją czołgów K2 w Poznaniu?

Saga pt. w Poznaniu powstawać będą nowe czołgi dla polskiej armii ciągnie się od niemal dwóch lat. W pierwszej kolejności wskazywano, że nowoczesne pojazdy pancerne budować będą zakłady H. Cegielski - Poznań SA. W marcu 2023 r. ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak wskazał jednak na Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, które specjalizują się m.in. w remontach czołgów Leopard 2A i innych pojazdów bojowych dla Wojska Polskiego. Oba zakłady wchodzą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która swoją siedzibę ma w Stalowej Woli.

W maju 2024 r. nowy prezes PGZ, Krzysztof Trofiniak podczas konferencji zorganizowanej przez portal Defence24.pl, stwierdził:

- Nie tak dawno padło wiele słów z deklaracjami o tym, gdzie ten czołg będzie produkowany. Otóż na pewno nie będzie to zakład, który zatrudnia 350 osób i ma ograniczony teren do rozbudowy. To jest nierealistyczne.

Zostało to odczytane jako decyzja o przeniesieniu produkcji z WZMot w Poznaniu do zakładów Bumar w Gliwicach-Łabędach.

Wreszcie 9 lipca Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) SA oraz Hyundai Rotem Company zawarły umowę konsorcjum, która otwiera drogę dla realizacji zamówienia na dostawy czołgów K2 i armatohaubic K9 dla Sił Zbrojnych RP. Wśród 11 zakładów wymienionych w umowie znalazły się Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA z Poznania, zabrakło jednak zakładów HCP.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected] 

24 lipca 2024 roku polskie wojsko w czasie "Dnia fotografa" zaprezentowało maszyny jakimi dysponuje

Tymi samolotami lata polskie wojsko. F-16, herculesy, latają...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski