Władysław Kosiniak-Kamysz został nowym szefem PSL [VIDEO]

Tomasz Plaskota (AIP)
Fot. Grzegorz Jakubowski
Władysław Kosiniak-Kamysz w sobotę wybrany został prezesem PSL. Jego kandydaturę poparło 92 członków Rady Naczelnej PSL. Mirosław Augustyniak, który nieoczekiwanie stanął do walki o fotel lidera ludowców, otrzymał tylko 7 głosów.

W tygodniu poprzedzającym wybór prezesa PSL, pojawiła się informacja, że nowym szefem ludowców ma być Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL. Wskazywało na to, choćby zwołanie przez niego we wtorek do Warszawy liderów stronnictwa. Spekulowano, że jeśli Struzik zostanie prezesem, Kosiniak-Kamysz otrzyma funkcję szefa klubu parlamentarnego PSL. Struzik ostatecznie nie kandydował i zgłosił na sobotniej Radzie Naczelnej na prezesa kandydaturę ministra pracy i polityki społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ogromna większość członków Rady Naczelnej PSL uznała, że to on będzie nowym liderem PSL. – Była już próba zmiany prezesa w czerwcu 2014 r. i już wtedy mówiło się Władysławie Kosiniaku-Kamyszu – powiedział jeden z byłych posłów PSL.

Źródło: TVN24/x-news

Ustępujący prezes, Janusz Piechociński piastował swoją funkcję od listopada 2012 r., kiedy niespodziewanie na XI kongresie PSL pokonał siedemnastoma głosami faworyzowanego Waldemara Pawlaka. Od grudnia 2012 r. pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki, najpierw w rządzie Donalda Tuska, później w rządzie Ewy Kopacz. Najgorszy wynik PSL od dwudziestu pięciu lat sprawił, że zaraz po wyborach, oddał się do dyspozycji władz stronnictwa. Nieco ponad 5 procent poparcia, zaledwie szesnastu posłów i tylko jeden senator to dorobek ludowców w październikowych wyborach parlamentarnych. To wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań, szczególnie po wysokim wyniku osiągniętym w wyborach samorządowych jesienią 2014 r.
Już w pierwszych dniach po wyborach, pojawiły się sygnały, że władza w PSL powinna teraz trafić do młodego pokolenia ludowców, którzy mimo młodego wieku zdobyli już doświadczenie w administracji państwowej, samorządzie i działając w strukturach PSL. – Jest spora grupa młodych ludzi, zresztą Janusz Piechociński nie raz o tym mówił, że jest już grupa tych 30-40-latków, która jest gotowa wziąć odpowiedzialność za Polskie Stronnictwo Ludowe. Zresztą kiedy my z Januszem wchodziliśmy do polityki, czy z Waldemarem Pawlakiem, wtedy też mieliśmy niespełna 27–30 lat i już obejmowaliśmy funkcje prezesów i wiceprezesów. Więc myślę, że to jest taki dobry moment, żeby osoby w wieku 50 plus w PSL troszkę cofnęły się o dwa, trzy kroki do tyłu, swoim doświadczeniem, pracą dalej uczestniczyły w pracach i politycznych, i także tu parlamentarnych, natomiast tą dynamikę zarządzania, kierowania, kreowania wizji PSL trzeba przekazać młodszych – mówił minister rolnictwa Marek Sawicki w Polskim Radiu.

W sobotnim głosowaniu miał tylko jednego przeciwnika, radnego sejmiku województwa mazowieckiego, Mirosława Augustyniaka, którego start był dużą niespodzianką. Augustyniak jest egzaminatorem nadzorującym WORD w Ostrołęce, w ubiegłym roku kandydował prezydenta Ostrołęki, w październikowych wyborach ubiegał się o mandat poselski. W obu przypadkach bez powodzenia. Na sobotniej Radzie Naczelnej był bez szans. – Nie pamiętam nazwiska, to kolega z Mazowsza – mówił o Augustyniaku, były marszałek Sejmu, Józef Zych. Trudno się dziwić, że nieznany nawet wśród działaczy PSL, radny sejmiku mazowieckiego, znacząco przegrał z jeszcze urzędującym ministrem, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

- Rada Naczelna na prezesa PSL wybrała Władysława Kosiniaka-Kamysza, najmłodszego ministra ustępującej Rady Ministrów, ale i co z dumą podkreślamy, najlepiej ocenianego ministra rządu – rozpoczął konferencję europoseł Jarosław Kalinowski. Przypomniał, że to ministrowi pracy i polityki społecznej zawdzięczamy m.in. najdłuższe urlopy macierzyńskie w Europie. - To najwyższe wyróżnienie zostać liderem ruchu ludowego w Polsce – tak rozpoczął konferencję prasową nowy prezes PSL. Mówił, że Polska potrzebuje PSL, i w samorządzie i w parlamencie. - Młode pokolenie PSL przebiło sufit i wysłuchało wyborców. Partia podjęła decyzję, że czas na zmiany. Dziękuję za wsparcie. Przez ostatnie dwa tygodnie odebrałem setki telefonów. Proszono mnie, żebym wziął odpowiedzialność za najstarszą partię w Polsce – mówił Kosiniak-Kamysz. Nowy lider ludowców zdaje sobie sprawę, ze stoi przed nim trudne zadanie, odbudowania wpływów stronnictwa w społeczeństwie, które zapłaciło za koalicję z PO. – Poparcia dla stronnictwa nie uda mi się odbudować w pojedynkę, ale nie jestem sam, mam wokół siebie młodą drużynę. Młodych posłów, europosłów, młodych działaczy samorządu – powiedział Kosiniak-Kamysz. Zapewniał, że kierowana przez niego partia nie będzie tylko dla młodych, deklarował, że będzie pośrednikiem między młodym a starszym pokoleniem ludowców. – Będę w solidarności międzypokoleniowej budował ruch ludowy, z całą determinacją będę chciał gromadzić wokół PSL organizacje pozarządowe, ruchy społeczne. Chcę poprowadzić PSL do sukcesu w następnych wyborach – zapewniał.

Komentarze po wyborze Kosiniaka-Kamysza na szefa PSL. "Dojrzeliśmy do zmiany"

Źródło: TVN24/x-news

Za najważniejsze zadania uznał prace nad programem partii i rozwój struktur lokalnych. – Nadszedł również czas budowania programu i struktury. Jako PSL odnawiamy więzy, które być może zostały nadszarpnięte. Dzisiaj młoda ekipa PSL tworzy formację, a jednocześnie szanuje i pamięta o tradycji – deklarował nowy lider PSL. Dodał, że należy wzmocnić struktury partii i ją na nowo zjednoczyć. - O takie mocno zwarte PSL będę zabiegał i dbał. To wielka odpowiedzialność i podchodzę do niej z pokorą. To jest dzień, kiedy stajemy jako młoda ekipa przed zadaniem stworzenia formacji, która szanuje tradycję, pamięta o historii, wyciąga z niej wnioski, ale idzie do przodu - mówił nowy prezes. Zapewniał, że PSL nie dopuści do zagrożenia ładu demokratycznego. Jeśli będzie taka potrzeba, stronnictwo będzie bronić samorządności i wskazał na konferencji kierunki działania PSL w parlamencie. Wskazał, że jego formacja będzie gwarancją na normalność i skuteczność w parlamencie. Kierowane przez niego stronnictwo ma być merytorycznym recenzentem rządzących.

- To dobra zmiana. Młody, doświadczony jako minister. Współpracowałem z nim przez cztery lata w zakresie zmian w Kodeksie pracy, doskonale zna te sprawy i wprowadził je dzięki poparciu Sejmu – komentował wybór nowego prezesa Józef Zych. Ludowcy nie mają wątpliwości, że przed nowym prezesem i stronnictwem ciężka praca o lepszy wynik wyborczy w wyborach parlamentarnych za cztery lata. – Opatrzność jeszcze raz dała nam szanse, przekroczyliśmy próg wyborczy, ale cierpliwość Pana Boga też ma swoje granice. Teraz potrzebna jest ciężka praca – mówił jeden z byłych posłów w kuluarach. - Nowa i bardzo dobra zmiana w PSL. Życzę nowemu prezesowi i władzom jak najlepiej. Chodzi o to, aby PSL wrócił do fundamentów, do trwałego reprezentowania elektoratu, którzy z jednej strony są tradycyjni, a z drugiej nowocześni – komentował były premier Waldemar Pawlak. – Cieszę się z tego wyniku. Władysław Kosiniak-Kamysz to młody człowiek, ale już doświadczony działacz społeczny i polityczny, pochodzący z rodziny o pięknych, ludowych tradycjach. Jest lubiany, ludzie chcą spotykać się z nim i go słuchać – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press, były minister rolnictwa, Stanisław Kalemba.

Wideo

Materiał oryginalny: Władysław Kosiniak-Kamysz został nowym szefem PSL [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

b
babka ze wsi

PSL popierał mój śp. Tatuś. Był dobrym ojcem i prawym człowiekiem. Ukształtowała go polska wieś i pracowita rodzina. Też cenię ideały stronnictwa, jeśli liderzy je obronią - z serca życzę im powodzenia.

J
Jarosław

doświadczony polityk. zobaczymy co pokaże. bede głosował na PSL

M
Mateusz

dobra decyzja. powodzenia dla PSL żeby kolejnych wyborach sami mogli sprawowadz władze bez koalicjanta

a
anonim

Nareszcie jakaś młoda twarz PSL, 3 mam kciuki. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy co stracą jak ich w Sejmie nie będzie... najbardziej rolnicy i młodzi ludzie.

S
Scyzoryk z Sadów

"Chętnie domknę wieko trumny tym wszystkim ludziom" - powiedział na antenie TVN24 Piotr Liroy-Marzec, znany raper, producent muzyczny i, wkrótce, poseł do Sejmu z mandatem z Kielc. Odnosił się tym samym do polityków PSL, którzy w wyborach parlamentarnych uzyskali stosunkowo słaby wynik 5,13 proc. - Pójdą w polityczną nicość. Jak leśne dziady (…). Widać, co się dzieje z tymi wszystkimi ludźmi - dodał.

 

 

b
bumelant

Kolejne dziecko resortowe. Proponuje sprawdzić kim jest rodzina tego człowieka. Wróżę im rychły koniec partii.

L
Lukkas

mamy nadzieje, że już do sejmu i senatu nie wejdą nigdy i "frajerzy" na nich nie zagłosują

L
Lupus

Zielona ośmiornica zdycha. Wreszcie. Po tylu latach korupcji, kumoterstwa, rozdrapywania funduszy publicznych.

i
iga

Jak postawi na takich jak hetman z Lublina to pewne że do wyborów będzie wynik 0,05% ! tAK oceniają działanie hetmana ! Brutalnie niszczy PSL

B
BiBa

PSL-ZSL to nic takiego innego, jak byłe ramię PZPR! A kiedy po PZPR, wtedy już po kolei wszystkich z lewa do prawa

l
lidka

a po co hetman pcha tego nieogolonego ryja !!!! Rozpieprzył PSL na lubelszczyźnie a teraz chce w Polsce ! Niech Kosiniak wygoni tego próżniaka i zadufanego typa na trzysta wiatrów !! Panie Boże broń Nas od hetmana ! Likwidatora PSL-u na Lubelszczyźnie

d
du Peck

Czy ten cwaniak co za naszych 50 milionów zł opracował internetową stronę dla bezdomnych, myśląc pewnie, że każdy biedak nie mający gdzie mieszkać ma laptopa?

k
kasienka

rolnik z krakowskiego blokowiska.. kon w zagrodzzie sie smieje

W
Wawant

bk

K
Kuna

Wczorajszą datę ogłosić jako święto narodowe Gwardii Ludowej !!!!!! co uznawało w swym statucie przewodnią rolę PZPR.Jak nie jest to prawdą to do prokuratora.. mam 88 lat i może wreszczie zniknie chociaż w TVP ten gwardyjsko/enkawudowski twór Korczyńskiego i Berii

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3