Władze powiatu poznańskiego z wotum zaufania i absolutorium. W ubiegłym roku najwięcej wydano na drogi i edukację

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Rada powiatu udzieliła wotum zaufania i absolutorium staroście poznańskiemu, Janowi Grabkowskiemu. W ubiegłym roku najwięcej inwestowano w edukację i drogi. Nie zabrakło też wydatków na walkę z pandemią koronawirusa.
Rada powiatu udzieliła wotum zaufania i absolutorium staroście poznańskiemu, Janowi Grabkowskiemu. W ubiegłym roku najwięcej inwestowano w edukację i drogi. Nie zabrakło też wydatków na walkę z pandemią koronawirusa. fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
Rada powiatu udzieliła wotum zaufania i absolutorium staroście poznańskiemu, Janowi Grabkowskiemu. W ubiegłym roku najwięcej inwestowano w edukację i drogi. Nie zabrakło też wydatków na walkę z pandemią koronawirusa.

Radni przyjęli w środę, 16 czerwca sprawozdanie z realizacji budżetu powiatu poznańskiego za 2020 r. Udzieli również zdecydowaną większością głosów wotum zaufania oraz absolutorium staroście poznańskiemu i zarządowi powiatu w Poznaniu. – Ten budżet był proinwestycyjny i prospołeczny, udało się zrealizować inwestycje niezależnie od trudności, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom – komentował radny Seweryn Waligóra.

Kasy fiskalne dla branży beauty

Inwestycje powiatu w drogi

Dochody powiatu za 2020 r. wyniosły ponad 404 mln zł, zaś wydatki ok. 400 mln zł. Dodatkowo do budżetu centralnego trafiło ponad 38 mln zł w ramach podatku Janosikowego.

– Mimo tak trudnego roku udało się oddać do użytku najnowocześniejszy blok operacyjny w puszczykowskim szpitalu, nieprzerwanie prowadziliśmy inwestycje drogowe, cały czas mimo reżimu sanitarnego przyjmowaliśmy w urzędzie naszych mieszkańców. Pandemia nas nie zatrzymała, choć z pewnością nieco spowolniła tempo pracy

– mówił Jan Grabkowski, starosta poznański.

Duża część wydatków została przeznaczona na zarządzanie drogami. Niemal 73 mln zł pochłonęły inwestycje, prawie 24 mln zł – remonty i utrzymanie dróg powiatowych, a ponad 5,0 mln zł wydano na wykup gruntów pod przyszłe zadania. Co udało się przebudować w 2020 roku? Drogę Więckowice – Lusówko (2,5 km), ulicę Sowiniecką w Mosinie (1,3 km), a także kolejne odcinki ulicy Poznańskiej w Koziegłowach (0,9 km) i drogi Iwno – Pobiedziska (3,1 km). Nad torami kolejowymi na ulicy Gnieźnieńskiej w Murowanej Goślinie pojawił się nowy wiadukt. W zeszłym roku zakończono też pierwszy etap remontu mostu w Biedrusku, a także „akcję nakładki”, w ramach której wyremontowanych zostało 18 km dróg powiatowych.

W 2020 r. wyzwaniem była pandemia

Sporo wydano również na edukację. W ubiegłym roku powiat wydał 85.9 mln zł, z czego 65,4 mln zł stanowiły same wynagrodzenia, przy otrzymywanej subwencji oświatowej w wysokości 60 mln złotych. Pozostałe środki przeznaczone zostały na zakup materiałów, wyposażenia, środków dydaktycznych, przeprowadzenie remontów, czyli bieżące funkcjonowanie placówek oświatowych. Dofinansowano również projekty edukacyjne, w tym m.in. Europa nie wyklucza, Kreatywni Technicy z Wodziczki w nowoczesnej Europie, CKP – kuźnia kwalifikacji i kompetencji.

Epidemia koronawirusa wymusiła na samorządach nowe wydatki w zakresie bezpieczeństwa. 2,3 mln zł przeznaczył powiat na przeciwdziałanie negatywnych skutków wywołanym przez SARS-CoV-2. Do pracowników i uczniów szkół prowadzonych przez powiat trafiły środki czystości przeciwwirusowe i dezynfekujące zabezpieczające pracowników i uczniów przed skutkami epidemii. Kupiono maseczki higieniczne, rękawiczki jednorazowe, przyłbice, osłony stanowisk pracy, kombinezony, fartuchy, ochraniacze na obuwie, dozowniki, ozonatory, termometry bezdotykowe.

– Zaopatrzyliśmy nasze szkoły w pomoce dydaktyczne do zajęć zdalnych; replikatory do laptopów, notebooki, licencje Microsoft Teams, laptopy. W tym trudnym okresie naszym priorytetem była również ochrona mieszkańców DPS-u. W tym celu kupiliśmy system monitoringu termowizyjnego dla placówki w Lisówkach. Nigdy nie żałowaliśmy na te kwestie pieniędzy, bo oświata i zdrowie to nasze priorytety

– dodawał Grabkowski.

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc dziś nie poznasz!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie