Władze Poznania z wotum zaufania. Odbyła się sesja absolutoryjna. Poznań z drugim PKB i stopą bezrobocia w kraju

Hubert Ossowski
Hubert Ossowski
Poznańscy radni zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz miasta za wykonanie budżetu w 2020 r. Głosowanie poprzedziła prezentacja raport o stanie miasta i sprawozdzania finansowego.
Poznańscy radni zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz miasta za wykonanie budżetu w 2020 r. Głosowanie poprzedziła prezentacja raport o stanie miasta i sprawozdzania finansowego. fot. Grzegorz Dembinski
Poznańscy radni zagłosowali za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla władz miasta za wykonanie budżetu w 2020 r. Głosowanie poprzedziła prezentacja raport o stanie miasta i sprawozdzania finansowego.

Miniony rok był trudnym czasem dla Poznania. Wśród najważniejszych skutków pandemii w wskazać można utratę 35 mln zł wpłat z PIT oraz 67 mln zł ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Władze miasta przeznaczyły na walkę z pandemią ponad 20 mln zł.

– Rok 2020 minął w specyficznych okolicznościach. Dominującym tematem była pandemia, a dzisiaj obserwujemy jej skutki finansowe: mniej pieniędzy z tytułu PIT oraz z komunikacji miejskiej

– mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jadwiga Emilewicz o PARP w Poznaniu

Pandemia w Poznaniu: inwestycje w ochronę zdrowia

W roku pandemii miasto podjęło szereg działań związanych z przeciwdziałaniem pandemii. Kluczowym działaniem była zmiana profilu szpitala im. J. Strusia na jednoimienny szpital zakaźny. Dodatkowo podjęto liczne inicjatywy pomocowe, zwłaszcza dla poznańskich seniorów. Prezydent Jaśkowiak podziękował radnym za współpracę, z kolei mieszkańcom za okazaną solidarność i odpowiedzialność.

W ubiegłym roku tylko Warszawa miała wyższe PKB, większą liczbę firm na 1000 mieszkańców oraz niższe bezrobocie.

– Silna gospodarka jest istotna. Mamy dobre ratingi, które oznaczają, że miasto ma dobrą zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań finansowych. W obliczu pandemii ważne jest poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego

– dodawał Jaśkowiak.

Ważną kwestią, którą podjęli włodarze miasta i radni miejscy były inwestycje. Według władz były one sprawnie realizowane, w czym pomogły pandemia i mniejszy ruch na ulicach.

Radni PiS: stagnacja inwestycji w Poznaniu

Z diagnozami prezydenta Jaśkowiaka nie zgadzała się przewodnicząca klubu PiS, Klaudia Strzelecka. Radni PiS głosowali przeciwko udzieleniu wotum zaufania i absolutorium dla władz miasta.

– Jak mamy wierzyć, że wykonanie planowanego budżetu jest możliwe? Winą rządu nie jest to, że w Poznaniu zrealizowano 50 proc. planowanych inwestycji. Podobnie jest z dochodami z Unii Europejskiej, które były najniższe od 2015 r.

– przekonywała.

Według radnej Strzeleckiej największym problemem Poznania są inwestycje. – Te sprawy są jak kula u nogi, która przypomina o niespełnionych obietnicach. Deklarujemy wsparcie i pomoc przy realizowaniu zadań, choć wiele spraw dzieje się bez naszej roli, choćby planowanie budżetu i realizowanie polityki miasta – dodawała.

W podobnym tonie wypowiadał się radny Mateusz Rozmiarek (PiS).

– Przedstawiony raport jest cukierkowy. Brakuje w nim obiektywizmu i racjonalności

– przekonywał.
Radni PiS dodatkowo zwracali uwagę na kwestie ekologii, w tym wycinki drzew.

Stabilność miasta w pandemii

Zdaniem przewodniczącego klubu KO, Wojciecha Kręglewskiego, przedstawiony raport pokazuje, że Poznań jest zarządzany w sposób zrównoważony i odpowiedzialny.

– Mamy dobre parametry, choć to nie jest wyłączna zasługa prezydenta Jaśkowiaka. Miasto jest jednym z liderów rozwoju w Polsce. W tym kontekście należy dokonywać jakiejkolwiek oceny. Rating potwierdza, że sprawy finansowe są prowadzone odpowiedzialnie i zgodnie z interesami mieszkańców

– podkreślał.

Stagnacji inwestycji nie dostrzega Dorota Bonk-Hammermeister.

– Wszędzie są budowy, inwestycje. Wszyscy mieszkańcy to widzą

– mówiła.

Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca na przejażdżkę rowerow...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie