Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własna działka czy wakacje w Egipcie?

Andrzej Janas
Działki rekreacyjne w Łopuchowie położone są 200 metrów od Jeziora Gackiego
Działki rekreacyjne w Łopuchowie położone są 200 metrów od Jeziora Gackiego ot. przedsiębiorstwo A. grzegorczyk
W latach 90. i na początku pierwszej dekady naszego wieku działki rekreacyjne cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. W każdy weekend wyjeżdżały z Poznania sznury samochodów na poszukiwanie taniej i atrakcyjnej działki, możliwie blisko lasu i jeziora. Poznaniacy spragnieni kontaktu z naturą jeździli wzdłuż i wszerz Wielkopolski, wypytując "tubylców" o gospodarstwa czy ziemie na sprzedaż.

Za niewielkie pieniądze można było wówczas stać się posiadaczem gruntów, domku i spędzać wolny czas na łonie natury. Był to okres, gdy wielu gospodarzy chętnie sprzedawało swoją ziemię i przeprowadzało się do najbliższego miasteczka. Cena 25.000-30.000 złotych za dwa hektary z zabudowaniami (zwykle w kiepskim stanie) nie była czymś wyjątkowym.
Złote czasy już minęły

Dzisiaj ten trend jest zupełnie odwrotny. Wielu mieszkańców miast decyduje się na stałe zamieszkać poza centrum, dlatego działki rekreacyjne nie są im już dłużej potrzebne.

- To były złote lata dla firm zajmujących się sprzedażą nieruchomości, choć sporo transakcji załatwiano wówczas bezpośrednio między kupującym a sprzedającym - wspomina Radosław Karolczak z biura obrotu nieruchomościami Axom Invest z Poznania. - Każdy, kto miał trochę gotówki, chciał mieć własny kawałek ziemi poza miastem. Rzeczywistość dość szybko zweryfikowała te marzenia. Kupić to jedno, a urządzić i utrzymać to drugie. Szybko okazało się, że przy polskim stanie dróg sama wyprawa na naszą działkę jest uciążliwa, koszty budowy nawet domu letniskowego wysokie i z czasem kupione wówczas działki trafiały do biur nieruchomości wystawione na sprzedaż. Kupując ziemię i stawiając tam domek związujemy się z działką na dobre i na złe, czyli złą pogodę i rosnące koszty utrzymania. Wielu naszych byłych klientów stwierdziło: wolę polecieć do Egiptu za 1500 złotych i mieć murowaną pogodę niż siedzieć na działce, czekając aż przestanie padać.

Obecnie działki kupują osoby, które nie podjęły decyzji o wyprowadzeniu się na wieś, a relaksuje ich otoczenie przyrody i pragną czasami odpocząć od zgiełku miasta.

Na cenę działek rekreacyjnych wpływa wiele parametrów. Jednym z nich jest położenie. Za metr kwadratowy działki rekreacyjnej w Poznaniu lub na obrzeżu miasta trzeba zapłacić nawet 100-110 zł. Natomiast poza miastem można znaleźć działkę już od 70 zł za m2.

A może wydzierżawić ogródek?
Dla wielu mieszkańców miast działka rekreacyjna to również sposób na oszczędność.

- Wysokie koszty kupna bądź wynajmu mieszkań powodują, że wiele osób decyduje się na dzierżawę działki na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych - mówi Janusz Grygier, pośrednik w obrocie nieruchomościami. - Ceny takiej działki są dużo niższe niż gruntów typowo budowlanych i można postawić na niej dom całoroczny. Jednak zdecydowanym minusem jest brak możliwości całkowitego wykupienia ROD-u - dodaje.

Oferta ROD-owskich działek w Poznaniu jest spora, w zależności od położenia i wyposażenia wahają się od 10.000 do 40.000 złotych.

Deweloperska oferta
Pęd do natury coraz częściej wykorzystują deweloperzy, którzy zaczęli budować na zielonych terenach w pobliżu lasów i jezior. Takim kierunkiem jest m.in. Puszcza Zielonka, gdzie poznaniacy osiedlali się już w latach 70.

Zalety te wykorzystał też deweloper Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk, który od wielu lat sprzedaje z powodzeniem działki w miejscowości Łopuchowo.

- Teren, na którym wydzieliliśmy 165 działek budowlanych, leży na skraju Puszczy Zielonka, 200 m od Jeziora Gackiego. Popularność tego miejsca wskazuje duża liczba domów, które powstają w okolicy oraz niewielka liczba działek, która została w naszej ofercie - mówi Paweł Grzegorczyk z firmy Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. Podobne osiedla działek rekreacyjnych powstały także w pobliskim Wojnowie i Sławicy.

- Klienci szukają działek położonych bezpośrednio w sąsiedztwie terenów zielonych, gdzie mogą odpocząć od zgiełku miasta. Staramy się wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i budujemy domy mieszkalne w takich właśnie miejscach. Przykładowo Osada Leśna w Dąbrówce zlokalizowana jest w sąsiedztwie Lasu Zakrzewskiego - tłumaczy Adam Wędrychowicz - przedstawiciel spółki Linea.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski