Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Własne mieszkanie w prezencie. Można zabezpieczyć swoje prawa. Seniorzy coraz częściej decydują się podpisać umowę

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Umowę darowizny lub dożywocia można rozwiązać tylko w wyjątkowych przypadkach, w przypadku umowy dożywocia na wniosek jednej ze stron sąd może zmienić formę świadczeń z rzeczowych na rentę
Umowę darowizny lub dożywocia można rozwiązać tylko w wyjątkowych przypadkach, w przypadku umowy dożywocia na wniosek jednej ze stron sąd może zmienić formę świadczeń z rzeczowych na rentę
Przekazując komuś własne mieszkanie można zapewnić sobie nie tylko prawo do pozostania w nim, ale i utrzymanie, a także wszelką inną pomoc. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie sformułowana umowa.

Umów dożywocia przybywa. Coraz częściej seniorzy decydują się przekazać swoje nieruchomości jeszcze za życia w zamian za opiekę lub finansowe wsparcie.

W Polsce przybywa seniorów. Coraz częściej jeszcze za życia decydują się zdecydować co stanie się z ich majątkiem po śmierci. Z drugiej strony chcą zapewnić sobie bezpieczną starość. Z reguły najbardziej sen z powiek seniorom spędza to co zrobić z domem lub mieszkaniem.

Sprawdź też:

- Wbrew pozorom przekazanie mieszkania dzieciom, wnukom czy osobom niespokrewnionym nie jest takie proste - mówi Maciej Celichowski, członek rady Izby Notarialnej w Poznaniu. -Zgodnie z polskim prawem można to zrobić albo z chwilą śmierci, albo jeszcze za życia - w formie umowy darowizny lub umowy na dożywocie.

Wielu seniorów decyduje się na pierwszą opcję.

Dach z wiktem i opierunkiem

Notariusze odnotowują coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza tym ostatnim typem umów. Ich liczba dynamicznie rośnie.
Jak wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości w 1991 roku w całym kraju podpisano 1813. W ubiegłym roku było ich ponad 11 tys. W porównaniu z rokiem 2017 wzrost wyniósł niemal 9 proc.

Ten wzrost to nie tylko kwestia regulowania relacji majątkowych w rodzinie, ale też skutek działalności funduszy hipotecznych. Te działają w Polsce od 2008 roku i w zamian za przeniesienie własności mieszkania na fundusz jeszcze za życia właściciela, oferują mu dożywotnią rentę.

Do końca 2017 roku podpisano około 75 tysięcy takich umów. Ale nierzadkie bywają także umowy między właścicielem mieszkania, a jego krewnymi, niekiedy też między nim, a osobami z punktu widzenia prawa obcymi.

- Na podstawie takiej umowy własność domu albo mieszkania przechodzi na wybranego nabywcę, z tym, że dotychczasowi właściciele zachowują prawo do mieszkania w przekazanej nieruchomości do końca życia, a nawet mają możliwość jej wynajmowania i czerpania środków na życie z otrzymanego czynszu - podkreśla Maciej Celichowski.

Sprawdź też:

W umowie dożywocia, ale także w umowie darowizny można dowolnie określić obowiązki nowego właściciela nieruchomości. Jeśli jednak nie zostanie ustalone inaczej - obowiązki przejmującego prawo własności nieruchomości na mocy umowy dożywocia określa Kodeks Cywilny.

Zgodnie z jego zapisami nowy właściciel powinien „przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

Bat na niewdzięcznika

Zgodnie z prawem darowiznę można odwołać tylko wyjątkowo - kiedy obdarowany wykaże wobec darczyńcy „rażącą niewdzięczność”.

W przypadku umowy dożywocia kodeks cywilny przewiduje rozwiązania na wypadek pogorszenia się relacji między osobą,która mieszkanie otrzymała, a tym, kto je przekazał. Sąd może zdecydować, na żądanie jednej ze stron, o zamianie wszystkich lub części możliwość zamiany przez sąd części lub całość świadczeń wynikających z umowy dożywocia na rentę odpowiedniej wysokości.

ZOBACZ TEŻ:

Budynek przy ul. Piątkowskiej będzie liczył 42 mieszkania.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Poznań: Nowy dom na Winiarach już wkrótce w budowie. Zobacz,...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski