Wodny świat biegacza

  Wodny świat biegacza

  Przemysław Walewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wodny świat biegacza
  Co trzecia osoba, która staje na starcie biegu, jest odwodniona. Panuje w tej materii równouprawnienie płci. Z przeprowadzonych badań wynika, że ubytki wody komórkowej i pozakomórkowej to jeden ze znaków rozpoznawczych amatorów biegania w Polsce. Podczas upalnej pogody, dużej wilgotności powietrza wypicie kilku kubków wody nic nie pomoże, jeśli nasze wewnętrzne zasoby są poniżej minimum.
  Wodny świat biegacza
  Człowiek w ok. 70 procentach składa się z wody. Jest ona niezbędna, by w organizmie mogły zachodzić wszystkie procesy warunkujące jego prawidłowe funkcjonowanie (m.in. trawienie, regulacja wewnętrznej temperatury, nawilżanie gałek ocznych, błony śluzowej, stawów). By uzmysłowić sobie, jak ważna jest woda w naszym organizmie warto poznać niektóre dane. Woda stanowi 83 proc. krwi, ok. 80 proc. objętości mózgu, 22 proc. składu kości, 75 proc.mięśni.

  Mózg wymaga perfekcyjnego chłodzenia. Masa mózgu to 2 proc. masy całego ciała człowieka. To niewiele. Nasza głowa, dla porównania to 10 proc. masy ciała Niewielki mózg potrzebuje jednak do swojego napędu aż 20 Watów, co stanowi 20 proc. energii wytwarzanej przez organizm. Nawet w czasie czuwania mózg generuje 25 Watów energii, co wystarcza do zapalenia żarówki.

  Rolę płynu chłodniczego pełni krew tętnicza, która ma temperaturę niższą od temperatury komórek mózgu o 0.3 - 0.4 st. C. Mózg jest swoim sterem i obrońcą. Utrzymuje temperaturę bezpieczeństwa, kontrolując i czerpiąc z całego ciała. Do mózgu co minutę trafia 750 ml krwi, co stanowi 15-20 proc. przepływu krwi z serca. Mózg nie jest zatem zbyt ekonomiczną maszyną. Znajduje się w nim 150 tys. kilometrów naczyń krwionośnych, to prawie tyle ile cztery obwody równika Ziemi. Okazuje się, że większość przypadków nagłej śmierci, występująca w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim, wywołana jest zatrzymaniem krążenia (najczęściej ustaniem pracy serca) nawet u osoby, u której poprzednio nie stwierdzono chorób.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo