Wojciech Krolopp, skazany za pedofilię, udziela pierwszego...

  Wojciech Krolopp, skazany za pedofilię, udziela pierwszego wywiadu po wyjściu z więzienia

  Łukasz Cieśla

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Wojciech A. Krolopp, skazany za pedofilię i wykorzystywanie chórzystów z "Polskich Słowików", mówi o swojej sprawie karnej, homoseksualizmie oraz poznańskiej chóralistyce.
  Wojciech A. Krolopp.

  Wojciech A. Krolopp.

  Wojciech A. Krolopp: Czasami nie odpowiem na pytanie, bo albo nie wszystko pamiętam, albo mogę nie chcieć o czymś mówić. Jestem po ciężkiej operacji mózgu. To żaden wybieg, jestem odważnym człowiekiem. Choć podchodzę jak samobójca do tego wywiadu i długo się przed nim wzbraniałem.

  CZYTAJ RÓWNIEŻ:
  Michał Stuligrosz: O skłonnościach Kroloppa wielu wiedziało. Świat dorosłych zawiódł


  Od 2010 roku.
  Wojciech A. Krolopp: Możliwe. Kiedy adwokat raz mi powiedział, żebym nie rozmawiał z mediami, przyjąłem to jako pewnik. Raz, w 2005 roku, udzieliłem półgodzinnego wywiadu dla Radia Merkury. Ale generalnie milczałem. Teraz mam nadzieję, że nasza rozmowa będzie ludzka.

  Trzy lata temu mówił mi Pan, że wciąż wisi nad Panem miecz. Bo nadal nie odbył Pan całości kary i może będzie musiał wrócić do więzienia.
  Wojciech A. Krolopp: Praktycznie nie wrócę na Młyńską ze względu na stan mojego zdrowia. Nie będę panu wymieniał wszystkich schorzeń, powiem, że tylko w tym roku byłem dwa razy w szpitalu i miałem dwie operacje. Ja jestem swoistym wrakiem i zdaję sobie z tego sprawę. Czasami nie wiem, jak się nazywam, ale jak mam obowiązek, jak spotkanie z panem, to się mobilizuję (Krolopp podczas spotkania w jego domu jest pod krawatem, ubrany w koszulę i marynarkę, ma wydrukowane kartki z notatkami na temat swojej sprawy). Ja mam za sobą 30 lat dyrygowania. Dyrygenta może ząb boleć, ale jak trzeba, musi wystąpić. To są obowiązki. Ale nie narzekam. Jeśli powiem, że jestem szczęśliwy, to pewnie pan nie uwierzy.

  Sprawdź: Krolopp zachowywał się nieuczciwie - mówi Zbigniew Rutkowski, były poznański tenor

  Trudno w to uwierzyć.
  Wojciech A. Krolopp: To bardzo proste do wytłumaczenia: mam 68 lat, czuję się spełniony w całości. Od takiego malucha, kiedy to uciekłem z domu...

  Dlaczego Pan uciekł?
  Wojciech A. Krolopp: Umarła mi matka, kiedy miałem 10 lat. Ojciec chciał kolejny raz się ożenić - łącznie miał cztery żony. Kiedy pojawiła się macocha, uciekłem z domu. Sam wsiadłem do pociągu ze Szczecina do Poznania, gdzie mieszkała moja ciocia. Ona mnie przygarnęła. W Poznaniu posłała mnie do chóru Kurczewskiego. Ale z ojcem utrzymywałem kontakt.

  Afera Wojciecha Kroloppa: 10 lat od zatrzymania dyrygenta za pedofilię  Pana ojciec miał nietypowe nazwisko oraz imię - Otton.
  Wojciech A. Krolopp: Rodzina to w zasadzie Austriacy z Czech. Po stronie ojca rodzina wyraźnie muzyczna. Ale wróćmy do źródeł mojego szczęścia. Od 11. roku życia wspinałem się po szczeblach w chórze. Potem od 1990 roku, kiedy przejąłem kierownictwo w chórze, artystycznie zrobiłem wszystko, no prawie wszystko, co można było. Byliśmy jedynym polskim chórem, któremu nadano tytuł "Chór Unii Europejskiej - Ambasador Kultury". Śpiewaliśmy w największych salach Europy. Zawodowo czuję się więc spełniony.
  Ten zgrzyt, który nastąpił w 2003 roku - mam do tego dystans. Gdyby nie on, nadal bym pracował.

  Ten zgrzyt to afera pedofilska w chórze Polskie Słowiki i późniejsze skazanie Pana na 6 lat więzienia za stosunki oralne i analne z chórzystami.
  Wojciech A. Krolopp: To opowiastki. Jestem gejem i wiem, co można robić z mężczyzną. Ale z mężczyzną, a nie dzieckiem, które wydaje mi się, że nie ma erekcji. Nawet gdyby było rozwinięte, takie kontakty mnie nie interesują.

  TUTAJ MOŻESZ KOMENTOWAĆ:
  Afera Wojciecha Kroloppa: 10 lat od zatrzymania dyrygenta za pedofilię

  Uwaga! Redakcja zamknęła w czwartek możliwość komentowania ze względu na wulgarne i obraźliwe komentarze. Przywracamy forum w nadziei na rzeczową dyskusję. Jednocześnie informujemy, że wulgarne i obraźliwe komentarze nadal będą usuwane.


  « 1 ... 10 11 12 14

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Wideo