Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda i marszałek osobno uczczą Powstanie Wielkopolskie

Paulina Jęczmionka-Majchrzak
Podczas obchodów 35. rocznicy stanu wojennego wojewoda Zbigniew Hoffmann i marszałek województwa Marek Woźniak nie unikali swojego towarzystwa
Podczas obchodów 35. rocznicy stanu wojennego wojewoda Zbigniew Hoffmann i marszałek województwa Marek Woźniak nie unikali swojego towarzystwa Grzegorz Dembiński
Wojewoda Zbigniew Hoffmann z PiS zorganizuje własne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Poza Poznaniem, z asystą wojska i apelem smoleńskim.

Marszałek województwa z PO zdecydował, że podczas tegorocznych obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zabraknie asysty wojska, bo wiązałoby się to z odczytaniem apelu smoleńskiego. W odpowiedzi wojewoda z PiS zdecydował się na organizację własnych obchodów.

Doniesienia o tej decyzji potwierdził nam rzecznik Tomasz Stube. Przyznał, że wojewodzie zależy na obecności wojska, ale nie chce też konfliktu.

- Zależy nam na bezkolizyjności uroczystości, poszerzeniu ich zasięgu i racjonalnym kompromisie - deklaruje Tomasz Stube. - Tak jak do tej pory, marszałek zorganizuje je w Poznaniu, natomiast wojewoda, chcąc docenić cały obszar Wielkopolski, zorganizuje je poza Poznaniem.

Urząd wojewódzki nie podaje na razie dokładnej lokalizacji. Dementuje za to doniesienia „Gazety Wyborczej”, która jako pierwsza napisała o sprawie i wskazała na Gniezno. Natomiast z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że uroczystości odbędą się w jednym z czterech byłych miast wojewódzkich (Kalisz, Konin, Leszno, Piła).

Na te informacje marszałek zareagował krótkim oświadczeniem: „Czy brak tzw. apelu smoleńskiego to powód, by organizować odrębne uroczystości? Od 11 lat, kiedy jestem marszałkiem, to samorząd województwa jest głównym organizatorem uroczystości wojewódzkich. To nasze regionalne, apolityczne święto. W kompetencjach wojewody wielkopolskiego są uroczystości państwowe. Czy naprawdę warto z tego powodu dzielić Wielkopolan?”.

Apel smoleński na uroczystościach rocznicy Powstania Wlkp.?

Wojewoda z kolei odpowiada, że mówienie o regionalnym święcie obniża jego rangę.

- Wielkopolanie powinni być dumni z tego momentu historycznego - tak jak mieszkańcy Warszawy z Powstania Warszawskiego, które ma charakter ogólnopolski - mówi T. Stube. - Wojewoda będzie więc dążył do tego, żeby uroczystości wybuchu powstania także miały charakter ogólnopolski.

Spór wokół obchodów powstania nie podoba się radnym wojewódzkim. Wiesław Szczepański z klubu SLD-UP uważa, że najbardziej ucierpi reputacja regionu i jego mieszkańcy, którzy kolejny raz są dzieleni przez polityków.

- Zamiast udowadniać, kto jest ważniejszy, niech wojewoda i marszałek zrobią krok wstecz i usiądą do stołu w poszukiwaniu kompromisu - mówi radny. - Choć uważam apel smoleński za nadużycie, można by np. skupić się na bohaterach powstania, a o katastrofie smoleńskiej tylko ogólnie wspomnieć, bez wymieniania nazwisk - dodaje.

ZOBACZ TEŻ NASZĄ SONDĘ:

Apel smoleński na uroczystościach rocznicy Powstania Wlkp.?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski