Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda wielkopolski: Łóżek dla chorych na COVID-19 wystarczy. Ich liczbę w szpitalach zwiększamy w miarę potrzeb

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało aż o 1967 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To zdecydowany rekord od początku pandemii. W Wielkopolsce pojawiły się 173 nowe zakażenia, z czego 70 w powiecie poznańskim.
W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało aż o 1967 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To zdecydowany rekord od początku pandemii. W Wielkopolsce pojawiły się 173 nowe zakażenia, z czego 70 w powiecie poznańskim. Łukasz Gdak
Do wielkopolskich szpitali z dnia na dzień trafia coraz większa liczba pacjentów chorych na COVID-19. Jak długo pozostaną one wydolne, a zwłaszcza poznański szpital jednoimienny przy ul. Szwajcarskiej? – Liczba łóżek jest zwiększana w miarę potrzeb. Każdego dnia monitorujemy sytuację i nie zostawimy żadnego Wielkopolanina z poczuciem dyskomfortu, że może ich zabraknąć - tłumaczy Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało aż o 1967 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. To zdecydowany rekord od początku pandemii. W Wielkopolsce pojawiły się 173 nowe zakażenia, z czego 70 w powiecie poznańskim.

Koronawirusowe absurdy

Do wielkopolskich szpitali z dnia na dzień trafia coraz większa liczba pacjentów chorych na COVID-19. Jak długo pozostaną one wydolne, a zwłaszcza poznański szpital jednoimienny przy ul. Szwajcarskiej?

Nowa lista powiatów czerwonych i żółtych. Wiemy, które powiaty w Wielkopolsce znajdą się w strefach dodatkowych obostrzeń

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, mimo coraz trudniej sytuacji w regionie, zapewnia jednak, że żadna wymagająca hospitalizacja osoba nie zostanie pozostawiona bez pomocy.

– Liczba łóżek jest zwiększana w miarę potrzeb. Każdego dnia monitorujemy sytuację i nie zostawimy żadnego Wielkopolanina z poczuciem dyskomfortu, że może ich zabraknąć

– tłumaczy wojewoda.

Zgodnie z nową strategią walki z pandemią, która weszła w życie w pierwszej połowie września, szpitale zostały podzielone na trzy poziomy zabezpieczenia. Znalazły się w nich lecznice powiatowe, kliniczne oraz marszałkowskie. Obecnie taką rolę pełnią 43 szpitale, które dysponują 115 łóżkami obserwacyjnymi. Na początku tygodnia korzystało z nich 28 pacjentów.

Drugi poziom to jednostki z oddziałami zakaźnymi, tych w Wielkopolsce jest 5, dysponującymi 435 łóżkami (w tym 48 łóżek intensywnej terapii). Z kolei na III poziomie zabezpieczenia znajduje się szpital miejski przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, którego zadaniem jest specjalistycznie leczenie pacjentów z koronawirusem.

Tak wygląda walka z epidemią koronawirusa z perspektywy członka personelu medycznego jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu. Przemysław Błaszkiewicz od kwietnia dokumentuje pracę załogi m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Postanowił udostępnić nam swoje zdjęcia, by więcej osób mogło zobaczyć coś, czego nie dostrzega się będąc poza szpitalem.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Tak wygląda walka z koronawirusem. Pielęgniarz fotografuje c...

W środę prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w jednoimiennym szpitalu w Poznaniu zwracali uwagę na topniejącą liczbę łóżek, a także zbyt małą liczbę lekarzy zakaźników. – We wtorek było ich pięciu. Pod ich nadzorem pracują młodsi koledzy – rezydenci, lekarze w trakcie specjalizacji, w tym z interny – tłumaczyła I. Mozer-Lisewska. Według władz Poznania, szpital może zapewnić jedynie 406 łóżek.

Będą mandaty za brak maseczek? Domaga się ich prezydent Jaśkowiak. Powód? Przybywa chorych, a zaczyna brakować lekarzy i łóżek

Szefowa wielkopolskiego NFZ Agnieszka Pachciarz tłumaczy jednak, że poznański szpital w pierwszym półroczu deklarował swój potencjał na 540 łóżek i za taką liczbę otrzymywał pieniądze z funduszu.

– Nie będzie tak, że podejmiemy decyzję powyżej możliwości szpitala. Zwiększamy liczbę miejsc, ale jednocześnie dbamy o to, by istniał bezpieczny bufor obejmujący 30-40 wolnych łóżek

– zaznacza.

Dodaje też, że w razie przekroczenia bezpiecznej granicy w przyjęciach zakażony, zostaną uruchomione kolejne lecznice. – Obecnie prowadzimy rozmowy z trzema szpitalami, pod uwagę brane są zwłaszcza te, które posiadają oddziały pulmonologiczne i internistyczne – tłumaczy A. Pachciarz.

Najprawdopodobniej jeszcze w piątek zostanie podjęta o zwiększeniu liczby łóżek w wielkopolskich powiatach, gdzie dochodzi do wzrostu zakażeń.

W tej chwili w Wielkopolsce funkcjonuje też 37 punktów pobrań wymazów oraz 16 laboratoriów.

Wojewoda, choć zapewnia, że sytuacja znajduje się pod kontrolą apeluje do wszystkich Wielkopolan o przestrzeganie zaleceń sanitarnych. - Widzimy poluzowanie, rozprężenie, ale musimy pamiętać o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk i noszeniu maseczek w komunikacji publicznej, kościołach, czy galeriach handlowych - mówi Łukasz Mikołajczyk.

ZOBACZ TEŻ:

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski