Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wojewoda zapewnia, że do Euro 2012 drogi będą zbudowane

Robert Domżał
Do końca września A2 do N. Tomyśla będzie remontowany
Do końca września A2 do N. Tomyśla będzie remontowany fot. marek zakrzewski
Ósmego czerwca czyli półtorej miesiąca przed terminem zakończona będzie modernizacja odcinka drogi ekspresowej Poznań - Kórnik. Do Euro 2012 drogowcy wybudują w Wielkopolsce jeszcze 300 km dróg o standardzie arterii ekspresowych.

Takie zapewnienia składali wczoraj wojewoda wielkopolski Piotr Florek oraz dyrektor poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Marek Napierała.

Jednym z dokumentów jakie wojewoda ostatnio podpisał jest pozwolenie na budowę A2 od Nowego Tomyśla do Trzciela. Odcinek liczy 15 km, ale w czerwcu spółka Autostrada Wielkopolska ma uzyskać pozwolenia na kolejny fragment A2 już w lubuskim.
Najpilniejszymi inwestycjami drogowymi w Wielkopolsce są obecnie zachodnia i wschodnia obwodnica Poznania.

Obydwa te odcinki sprawią, że kibice jadący na poznański stadion będą w znacznym stopniu omijać miasto.

Budowa zachodniej obwodnicy podzielona została na trzy części. Na odcinek Głuchowo - Swadzim wojewoda wydał już pozwolenie na budowę. Około 26 maja poznamy natomiast oferty cenowe jakie złożyli uczestnicy trwającego przetargu. O zamówienie ubiega się szesnaście konsorcjów budowlanych. Sama roboty potrwają 18 miesięcy, nie wliczając w to zimy.

Do 30 czerwca ma być z kolei wydane pozwolenie na budowę odcinka Rokietnica - Złotniki. Najmniej zaawansowane są przygotowania do budowy odcinka między Rokietnicą a Swadzimiem. To zaledwie 5,5 km, ale drogowcy, po protestach mieszkańców, chcą ponownie ustalić jego przebieg. Inwestycja licząca 27 km będzie kosztowała około 800 milionów złotych.

W połowi e czerwca wojewoda zamierza wydać pozwolenie na prace na odcinku S5 w okolicach Rawicza. Modernizacja obejmie tam 32 km, w tym obwodnica Rawicza. Jesienią pojawią się i na tym odcinku spychacze i rozpoczną się pierwsze roboty drogowe.

Na początku sierpnia ma być wydane pozwolenie na 40-kilometrowy odcinek obwodnicy wschodniej łączący A2 z Gnieznem. Do końca zaś roku drogowcy rozpiszą przetarg na wykonawcę odcinka Gniezno - Mielno. Zdaniem wojewody Piotra Florka Urząd dołożył starań, by właściwie przygotować inwestycje drogowe związane z Euro 2012.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski