Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu: Mają pracować 24 godziny na dobę, a pensje nie wzrastają

Marta Danielewicz
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w całej Polsce muszą wykonywać zadania wynikające z ustawy
Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska w całej Polsce muszą wykonywać zadania wynikające z ustawy Bartosz Frydrych
Z siedemnastu inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w przeciągu ostatnich miesięcy dziewięciu zdecydowało się zrezygnować z pracy. Zadań im przybywa, a pensje nie wzrastają. Rząd chce wprowadzić zmiany dotyczące pracy Inspekcji Ochrony Środowiska - inspektorzy mieliby pracować przez 24 godziny na dobę. Mają także zostać im zwiększone uprawnienia. Szef resortu środowiska poinformował, że projekt w tej sprawie powinien trafić do Sejmu.

Inspektorom mnoży się zadania, a jest ich coraz mniej. W ostatnich miesiącach w Poznaniu, z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska odeszło dziewięć osób. Do tej pory Poznań, jak i siedem powiatów w otoczeniu aglomeracji poznańskiej obsługiwało zaledwie 17 inspektorów.

- Co prawda pojawiły się tak zwane „świeżynki” na miejsce byłych pracowników, ale zanim będą mogli być wysłani w teren, nim będą mogli przeprowadzać skutecznie kontrole muszą zostać przeszkoleni. To zajmuje naczelnikom mniej-więcej rok czasu - mówi nam osoba, znająca pracę wojewódzkich inspektoratów. Sytuację w poznańskim WIOŚ potwierdza wojewoda wielkopolski, Zbigniew Hoffmann, któremu podlega Inspekcja Ochrony Środowiska.

- Z uwagi na niskie uposażenia pracowników zespolonej administracji rządowej znany jest wojewodzie wielkopolskiemu problem dużej rotacji pracowników w podległych inspekcjach i strażach. W Poznaniu obecnie zatrudnionych jest obecnie 16 inspektorów, przeprowadzających kontrole w terenie. Natomiast w całym województwie jest ich około 60 - informuje biuro prasowe wojewody wielkopolskiego.

Co więcej, pod koniec maja zmienił się też naczelnik WWIOŚ. Była nim do tej pory Hanna Kończal. Z dniem 29 maja wojewoda na to stanowisko powołał Waldemara Kołaskiego, który wcześniej był kierownikiem laboratorium.

Cały tekst przeczytasz w naszym Serwisie Plus. A w nim:

  • Co wykazała kontrola NIK w wielkopolskim WIOŚ?
  • Czego od nowego WIOŚ oczekuje wojewoda?
  • Jakie zadania muszą wykonywać inspektorzy WIOŚ?

Inwestowanie w ochronę środowiska może zwiększyć konkurencyjność:

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski