Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Robert Szulc
Robert Szulc
Putin i Macron w sierpniu 2019 r.
Putin i Macron w sierpniu 2019 r. Fot. Kreml
28 stycznia 2023 r. jest 339. dniem wojny. Ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali rakietami obwody charkowski, doniecki, ługański, dniepropetrowski i zaporoski. Przeprowadzili kilkadziesiąt nalotów lotniczych i ataków z systemów wyrzutni rakietowych. Są ofiary cywilne, pociski uszkodziły obiekty infrastruktury cywilnej. MON Ukrainy szykuje armię dronów! Prezydent Ukrainy podpisał decyzję o sankcjach dla firm pomagających Rosjanom transportować sprzęt wojskowy.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
22:2128.01.2023

Mikroczipy produkowane w Holandii są używane w rosyjskiej broni. Eksport mimo sankcji nie maleje

Dziennikarze śledczy z Holandii ustalili, że grupa chińskich firm pozyskuje holenderskie chipy i eksportuje je do Rosji, gdzie są wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym - informuje TSN.UA.

Kilkaset dostaw trafiło do trzech rosyjskich firm powiązanych z firmami zbrojeniowymi. Chipy z Holandii znaleziono w rosyjskiej broni. Dziennikarze z portali NOS i Nieuwsuur otrzymali dostęp do danych handlowych, rozmawiali z przedstawicielami firm, agencji rządowych, ekspertami i badaczami oraz uzyskali dostęp do poufnych dokumentów. 

Według nich w proceder są zamieszane małe chińskie firmy, które pozyskują holenderskie chipy i co miesiąc eksportują je do Rosji. Jedna taka firma jest na amerykańskiej liście sankcji. Mimo to w ostatnich miesiącach nie widać spadku eksportu.

Holenderskie chipy, które trafiają do Rosji, pochodzą głównie od takich producentów jak NXP z Eindhoven i Nexperia z Nijmegen. Są odnajdywane w rosyjskich dronach, a chip NXP został znaleziony w irańskim dronie kamikadze. Rzecznicy tych firm podkreślają, że firmy przestrzegają zasad sankcji i nie prowadzą interesów z Rosją.

22:1128.01.2023

Macron zapowiada, że będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal rozmawiał z Rosją pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

  • Wszystkie nasze kraje muszą utrzymać stanowisko, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną (...) bez względu na przyjaźnie i sojusze, które możemy pielęgnować - powiedział Macron podczas przyjęcia z okazji Księżycowego Nowego Roku.

  • Niektórzy ludzie w przeszłości mogli mi zarzucić, że rozmawiam z Rosją, ale nadal będę rozmawiał z Rosją – dodał francuski prezydent.

Macron jest jednym z nielicznych zachodnich przywódców, którzy utrzymywali kontakt z Władimirem Putinem po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Francuski przywódca był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie tego kontaktu mimo zbrodni, jakich Rosja dopuszcza się na Ukrainie.

  • Kto broniłby istnienia wolnego i stabilnego porządku międzynarodowego, gdybyśmy zamknęli oczy na imperialistyczną wojnę? Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten porządek i musimy go chronić, po prostu jasno określając nasze zasady - zaznaczył Macron, nawiązując według BFMTV w szczególności do Chin.

Macron przemawiał przed gronem osób związanych z Azją Wschodnią na polu gospodarczym, artystycznym i akademickim.

Wcześniej już podczas listopadowego szczytu G20 w Indonezji Macron wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga do „zjednoczenia sił” przeciwko wojnie na Ukrainie, podkreślając, że stabilność świata leży także w interesie Chin.

W obliczu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę Moskwa stara się zacieśniać więzy z Pekinem. Oba kraje przedstawiają się jako geopolityczna przeciwwaga dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. (PAP)

21:0528.01.2023

Sankcje wobec osób i firm zajmujących się transportem okupantów i sprzętu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wykonał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sankcji wobec 185 osób prawnych i fizycznych, które Rosja wykorzystuje do transportu kolejowego personelu i sprzętu wojskowego - informuje "Ukraińska Prawda".

  • Dziś podpisałem dekret w sprawie wykonania decyzji RBNiO w sprawie sankcji wobec osób prawnych i osób fizycznych, które są wykorzystywane przez państwo agresora do transportu kolejowego sprzętu wojskowego i żołnierzy. Mówimy o 185 firmach i osobach fizycznych. Ich aktywa na Ukrainie są zablokowane, dostępny majątek zostanie wykorzystany do naszej obrony. Będziemy pracować nad tym, aby podobne blokowanie było stosowane również w innych krajach - powiedział prezydent.

Lista opublikowana na stronie prezydenta obejmuje 3 osoby fizyczne i 182 podmioty prawne.

21:0328.01.2023

Okupanci wyburzą dzielnicę Mariupola, aby zastąpić ją luksusowymi apartamentami

Rosyjscy najeźdźcy wkrótce rozpoczną rozbiórkę dzielnicy w leżącym na południu kraju mieście, aby zrobić miejsce dla luksusowych apartamentów, powiadomił w sobotę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wiosną moskiewscy deweloperzy związani z federalnym rządem Rosji rozpoczną budowę mieszkań klasy +elite economy+ w ramach programu kredytów hipotecznych na nieruchomości w Mariupolu" - przekazał Andriuszczenko, ostrzegając, że w wyniku tego wiele osób straci swoje domy. "Co z ludźmi?", zapytał i dodał: "A ludzie (wyszli) na ulice w poszukiwaniu nowego życia bez szans na przyszłość".

Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności. (PAP)

19:2228.01.2023

System obrony powietrznej Samp-T od Francji i Włoch

Włochy i Francja zgodziły się wspólnie przekazać Ukrainie nowoczesny system obrony powietrznej Samp-T z przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi Aster o łącznej wartości 800 mln euro.

18:5128.01.2023

Stephen King wzywa Rosję do zakończenia wojny. Zapowiada, że nie będzie podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami

  • Na miłość boską, Rosjo, przerwij tę bezsensowną wojnę na Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi ustąpić - napisał autor powieści grozy w piątek na Twitterze.

King od początku rosyjskiej inwazji jednoznacznie solidaryzuje się z Ukrainą. Na początku konfliktu umieścił wpis na Twitterze, w którym napisał: "zazwyczaj nie zamieszczam swoich zdjęć, ale dziś jest wyjątek". Na fotografii pozuje w swojej bibliotece w koszulce z ukraińską flagą i napisem "I stand with Ukraine" ("Murem za Ukrainą").

Kultowy pisarz zadeklarował również, że nie będzie już podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami. (PAP)

15:5828.01.2023

Ukraińska armia dostanie więcej dronów

W 2023 r. Ministerstwo Obrony Ukrainy zwiększy zakupy UAV dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Biorąc pod uwagę potrzeby i prośby armii ukraińskiej, w 2023 r. na ten segment należy przeznaczyć około 20 miliardów hrywien - pisze Ukraińska Prawda, powołując się na informacje MON Ukrainy.

W sobotę resort zapowiedział wspólne spotkanie przedstawicieli MON i Sztabu Generalnego, a także krajowych konstruktorów i producentów Bezzałogowych Statków Powietrznych (UAV).

Na spotkaniu zauważono, że Ministerstwo Obrony pogłębia współpracę z ukraińskimi deweloperami i producentami UAV. W szczególności w ostatnim czasie zawarto 16 kontraktów państwowych z krajowymi producentami dronów. A dzięki pracom prowadzonym przez specjalistów Ministerstwa Obrony Ukraina ma najłatwiejszą w Europie procedurę dopuszczenia UAV do użytku w wojsku.

Zatwierdzenie nowo budowanych dronów do użytku na Ukrainie trwa trwa obecnie tylko kilka tygodni (przed wojną do dwóch lat), od listopada 2022 do stycznia 2023 roku MON dostał 75 wniosków dot. nowych UAV różnych typów od ukraińskich producentów. 13 z nich już zatrwierdzono, kolejne 3 typy UAV są na etapie badania.

15:0628.01.2023

Rosjanie ostrzelali Kostiantynówkę: Są 3 zabite osoby, a 14 zostało rannych

W wyniku ostrzału miejscowości Kostiantynówka w obwodzie donieckim zginęły 3 osoby, a 14 zostało rannych. Informację podał Pawło Kyrylenko. Do ostrzału doszło w sobotę rano. Początkowo wiadomo było o 3 zabitych i 2 rannych cywilach, ale od godziny 15:00 liczba rannych wzrosła do 14. 

Kyrylenko, szef Donieckiej OVA, po raz kolejny wezwał mieszkańców regionu do ewakuacji.

  • Kostiantynówka jest miastem stosunkowo oddalonym od linii frontu, ale mimo to nieustannie cierpi z powodu ataków wroga. Każdy, kto pozostanie w mieście, naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo – Rosjanie uderzają w ludność cywilną, ponieważ nie są zdolni do walki z armią ukraińską - zauważył.
15:0128.01.2023

Kolumbia i Brazylia nie chcą przekazać rosyjskiej broni Ukrainie

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odpowiadając na amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamerykańskie rosyjskiej broni Ukrainie, oświadczył, że woli, aby rosyjska broń zakupiona przed laty przez Kolumbię stała się „złomem”, niż została przekazana Kijowowi.

„Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny - napisał na Twitterze w piątek. - Nie pomogę przedłużać żadnej wojny”. Jednocześnie wezwał do podniesienia do rangi przestępstwa międzynarodowego agresji jednego kraju na drugi i potępił „wszelkie agresje i blokady”.

W tym samym czasie prezydent Brazylii Lula de Silva odrzucili petycję rządu niemieckiego, aby przekazać Ukrainie amunicję do czołgów Leopard - poinformował dziennik „Folha de Sao Paolo”. Decyzja została podjęta na spotkaniu Partii Robotniczej (PT) z wysokim dowództwem brazylijskich sił zbrojnych i ministrem obrony Jose Mucio.

Wcześniej stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu. USA obiecały, że przekazane uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej. Według Richardson strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia, jednak nie powiedziała, na jakiej zasadzie miałaby się odbyć wymiana sprzętu wojskowego - po kosztach własnych, gratis czy po specjalnych cenach. (PAP)

14:5928.01.2023

Wygląda na to, że Banksy nie jest sam

Takie grafiki pojawiły się na budynkach Ukrainy. Namalował je włoski artysta

14:2328.01.2023

Dostarczając broń Ukrainie zawsze będę miał na uwadze bezpieczeństwo Niemiec - zapewnił kanclerz Olaf Scholz w sobotę w swoim cotygodniowym wystąpieniu wideo z cyklu "Kanzler Kompakt". Zaapelował też do rodaków: "Zaufajcie rządowi! Zaufajcie także mnie!"

Wielu ludzi w Niemczech chciałoby, "żeby wojna się nie zbliżała", żeby rząd i kanclerz trzymali nerwy na wodzy – powiedział Scholz. "Właśnie to wam obiecuję" - zaznaczył. Dodał, że podejmowane decyzje są zawsze dokładnie przemyślane i skoordynowane na szczeblu międzynarodowym.

"Obiecuję, że zawsze mamy na uwadze bezpieczeństwo Niemiec" - zapewnił. "Dla mnie to jest odpowiedzialna polityka w czasach, kiedy w naszym sąsiedztwie toczy się tak straszna wojna" - podkreślił.

14:1028.01.2023

Tylko w obwodzie charkowskim identyfikacji wymaga ponad 400 ciał ofiar rosyjskiej agresji, odnalezionych na wyzwolonych terenach – powiadomiła w sobotę ukraińska policja.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku policji, przekazano że prace ekspertów w celu identyfikacji ciał ofiar rosyjskiej agresji toczą się "każdego dnia".

W obwodzie charkowskim udało się zidentyfikować 199 ciał, odnalezionych w zbiorowych grobach, na ulicach, w budynkach, doraźnych miejscach pochówku. "Wśród nich są zakatowani, rozstrzelani" – zaznaczono.

"Zazwyczaj identyfikacja udaje się dzięki ekspertyzie genetycznej. Specjaliści kryminalistyki pobierają próbki DNA od krewnych i przy pomocy mobilnych laboratoriów przeprowadzają badania i szczegółowe analizy materiału genetycznego. Laboratoria te umożliwiają w ciągu 105 minut określić profil DNA zabitego i porównać go z próbkami rodziny" - wyjaśniono.

13:4228.01.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie kontrwywiadu wojskowego, na którym widać atak dronów szturmowych na pozycje rosyjskie. Według SBU w wyniku tej operacji zginęło czterech rosyjskich żołnierzy, a co najmniej trzech zostało rannych.

13:0728.01.2023

O kolejnych skazanych na kary więzienia bojownikach, którzy uczestniczyli w wojnie przeciwko Ukrainie powiadomiła w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wymierzono im kary pozbawienia wolności od 10 do 15 lat.

Mężczyźni walczyli w różnych formacjach zbrojnych po stronie Rosji na wschodzie i południu Ukrainy po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. i "aktywnie uczestniczyli w szturmach na ukraińskie miejscowości" - poinformowała SBU w komunikacie.

Bojownicy trafili do niewoli w ubiegłym roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.

"Wśród skazanych jest mężczyzna, który jeszcze w 2015 r. przybył do czasowo okupowanego Doniecka i dołączył do terrorystycznego zgrupowania Wostok" – przekazała SBU. Po 24 lutego 2022 r. uczestniczył on w walkach w obwodzie donieckim Ukrainy w rejonie Piskow.

Drugi mężczyzna walczył na Zaporożu, był dowódcą pododdziału w ramach tzw. "ludowej milicji DRL", nielegalnej formacji utworzonej w okupowanym Donbasie pod kontrolą Rosji. Trzeci ze skazanych zajmował się remontowaniem i obsługą sprzętu wojskowego w formacjach zbrojnych kontrolowanych przez Rosję "separatystów".

Wszyscy trzej zostali skazani za zamach na integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, udział w organizacji terrorystycznej, walkę w nielegalnych formacjach zbrojnych. Jeden z nich – także za zdradę stanu.

12:2928.01.2023

W nocnej bitwie pod Nową Kachowką na Ukrainie białoruski ochotniczy batalion Terror stoczył bój z rosyjskim wojskiem. Poniósł straty, mówi się o rannych i zabitych, jednak batalion nie podaje bliższych informacji w obawie o bezpieczeństwo rodzin, które w większości pozostają na Białorusi. O słynnym już batalionie powstał film dokumentalny, wyprodukowany przez portal i.pl, pt. "Niedokończone powstanie".

11:5028.01.2023

Wczoraj z Ukrainy do Polski przybyło 22 tysiące 900 osób. Straż Graniczna informuje, że w przeciwnym kierunku odprawiono 19 tysięcy 800 podróżnych. Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski przybyło 9 milionów 469 tysięcy podróżnych. W przeciwnym kierunku odprawiono ponad 7 milionów 616 tysięcy osób.

11:1428.01.2023

ISW: Prawdopodobnym celem nowej rosyjskiej ofensywy obwód ługański lub doniecki

Nasza stała ocena pokrywa się z ostatnimi doniesieniami Bloomberga, który na podstawie źródeł na Kremlu przekazał, że Putin przygotowuje nową ofensywę na Ukrainie, planowaną na luty, marzec - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Dodaje, że celem nowej rosyjskiej kampanii będzie najprawdopodobniej obwód ługański lub doniecki.

ISW już wcześniej informował, że Rosja przygotowuje się do przeprowadzenia w ciągu najbliższego pół roku zdecydowanej operacji wojskowej, która może mieć zarówno charakter ofensywny, jak i defensywny. Zadaniem sił rosyjskich jest odzyskanie inicjatywy i zakończenie serii sukcesów operacyjnych wojsk ukraińskich - podkreślano.

Prawdopodobnym celem nowej rosyjskiej ofensywy jest obwód ługański, na co wskazuje przerzucanie do niego rosyjskich wojsk - przypomina ośrodek. Dodaje, że Rosjanie mogą również atakować okolice Wuhłedaru w obwodzie donieckim. ISW powtarza też swoją wcześniejszą ocenę o małym prawdopodobieństwie ataku sił rosyjskich z terytorium Białorusi.

W piątek Kreml potwierdził, że Putin wydaje wyprzedzające ułaskawienia skazańcom, którzy zaciągnęli się na wojnę w Ukrainie, głównie w szeregi najemniczej Grupy Wagnera - pisze ISW. Dodaje, że taka praktyka może napędzać dalszą rekrutację na wojnę wśród więźniów i prawdopodobnie umożliwia Grupie Wagnera działanie z większą bezkarnością.

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na dziennikarskie śledztwo, które potwierdziło, że władze rosyjskie deportują dzieci z okupowanego obwodu chersońskiego do sierocińca w Symferopolu na okupowanym Krymie. Zaznaczono, że dzieci umieszczono w placówce, która już wcześniej była znana ze złego traktowania podopiecznych, o czym informowały oficjalne rosyjskie media. Sierociniec reklamuje się jako miejsce wychowujące dzieci w duchu "patriotyzmu i obywatelstwa" i "rozbudza świadomość siebie jako obywatela wielonarodowej Rosji".

10:5428.01.2023

Zniszczenia po dzisiejszym porannym ostrzale Konstantyniwki w obwodzie donieckim, w wyniku którego zginęły trzy osoby

10:4728.01.2023

Konsekwencje ataku na szpital w Kurachowem w obwodzie donieckim

10:3928.01.2023

Rosyjscy więźniowie uciekają z frontu - poinformował Władimir Osieczkin założyciel projektu "Gułagu.net". Według obrońcy praw człowieka skazańcy zwerbowani do oddziałów najemniczych Grupy Wagnera są traktowani jak mięso armatnie i zmuszani do udziału w atakach na ukraińskie pozycje pod groźbą śmierci. Dodatkowo rosyjskie FSB zmusza ukraińskich więźniów, siłą wywiezionych z okupowanych rejonów, do udziału w wojnie przeciwko własnej ojczyźnie.

Władimir Osieczkin w rozmowie z kanałem telewizyjnym "Chodorkowski Live" oświadczył, że najemnicy z Grupy Wagnera grożą rozstrzelaniem więźniom, odmawiającym udziału w wojnie.

"Gdy oni przyjeżdżają na linię frontu, to wielu z nich zaczyna rozumieć, co to jest wojna, że Ukraińcy nie są żadnymi wrogami, a jedynie ludźmi broniącymi swojej ziemi, swojego domu. I w tym momencie, gdy więźniowie próbują odmówić udziału w wojnie, to im przystawiają do pleców karabiny i każą iść do przodu. Tam jest niewielu ochotników, a bardzo dużo tych więźniów, którzy idą do boju, ponieważ rozumieją, że jeśli spróbują zawrócić, to ich po prostu zastrzelą" - podkreśla rosyjski obrońca praw człowieka.

10:0128.01.2023

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby doszło do 19 rosyjskich ostrzałów. Zginęły dwie osoby, siedem zostało rannych - przekazały władze obwodowe.

Sam Chersoń był ostrzeliwany pięciokrotnie – uszkodzone zostały domy mieszkalne i placówki medyczne.

09:5228.01.2023

W wyniku dzisiejszego porannego ostrzału Konstantyniwki w obwodzie donieckim zginęły trzy osoby, a co najmniej dwie są ranne - przekazał szef administracji Pawło Kyryłenko. Uszkodzone zostały cztery piętrowe budynki, hotel, garaże oraz samochody.

09:4428.01.2023

Z informacji, które pojawiają się w mediach społecznościowych wynika, że Rosjanie ostrzelali wielopiętrowy budynek w Konstantyniwce w obwodzie donieckim. W kilku miejscach wybuchł pożar. Z wstępnych doniesień wynika, że są zabici i ranni.

09:1828.01.2023

Powszechna dezinformacja w rosyjskich komunikatach zwykle wynika z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla i niedokładnych raportów młodszych urzędników chcących umniejszyć własne winy - zaznaczyło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej informacji wywiadowczej przypomniano, że w ataku na kwatery rosyjskich żołnierzy w Makijiwce koło Doniecka 1 stycznia z dużym prawdopodobieństwem było ponad 300 ofiar, przy czym większość z nich to prawdopodobnie zabici lub zaginieni, a nie ranni, natomiast po ataku rosyjskie ministerstwo obrony podjęło rzadki krok publicznego przyznania się do poniesionych strat, twierdząc, że 89 osób zostało zabitych.

"Rosyjscy urzędnicy prawdopodobnie ocenili, że unikanie komentarza wobec powszechnej krytyki rosyjskich dowódców w związku z tym zdarzeniem jest nieopłacalne. Różnica między liczbą ofiar, którą uznała Rosja, a prawdopodobnym prawdziwym bilansem podkreśla wszechobecność dezinformacji w rosyjskich komunikatach publicznych. Zwykle wynika to z połączenia świadomego kłamstwa autoryzowanego przez przywódców wyższego szczebla oraz przekazywania niedokładnych raportów przez młodszych urzędników, pragnących w rosyjskiej kulturze +obwiń i zwolnij+ umniejszyć swoje błędy" - oceniono.

09:1428.01.2023

Pomimo dużych strat Rosji na Ukrainie Władimir Putin przygotowuje się do nowej ofensywy, która może się zacząć już w lutym lub marcu – informuje Bloomberg, powołując się na źródła w rosyjskich władzach. Dodaje, że w dłuższej perspektywie Rosja przygotowuje się na długotrwały konflikt.

"Kreml chce pokazać, że jego wojska mogą odzyskać inicjatywę po tym, jak przez miesiące tracił przewagę, by skłonić Kijów i jego sojuszników do zgody na jakiś rodzaj rozejmu, dającego Rosji kontrolę nad już okupowanymi terytoriami Ukrainy" – pisze Bloomberg na podstawie zaznajomionych ze sprawą źródeł, w tym urzędników i doradców.

Agencja zaznacza, że niemal rok po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę wojny, którą "miała trwać tygodnie", Putin szykuje się do nowego uderzenia, jednocześnie przygotowując Rosję do długotrwałego konfliktu z USA i ich sojusznikami.

"Po tym jak jego wojska utraciły już ponad połowę swoich początkowych zdobyczy na Ukrainie, nawet Putin nie może zaprzeczyć słabości rosyjskiej armii, którą przez lata umacniał" – pisze Bloomberg. Dodaje, że te porażki wymusiły na Kremlu bardziej realistyczną postawę, a rządzący Rosją zdają sobie sprawę, że w tych okolicznościach nawet "utrzymanie obecnej linii frontu już będzie osiągnięciem".

"Jednak Putin jest przekonany, że z liczniejszą armią i przy gotowości do akceptowania strat – które już osiągnęły dziesiątki tysięcy i są większe niż w jakimkolwiek konflikcie od czasów II wojny światowej – pozwolą Rosji zwyciężyć pomimo dotychczasowych porażek" – przekonują rozmówcy agencji.

Według "osób zbliżonych do Kremla" nowa ofensywa może rozpocząć się w lutym lub marcu. "To potwierdza ostrzeżenia Ukrainy i sojuszników, że nowy rosyjski atak może nastąpić, zanim na Ukrainę trafią nowe dostawy czołgów od USA i UE" – zaznaczono.

Putin postrzega wojnę w Ukrainie jako "egzystencjalny" konflikt z USA i Zachodem i nie widzi innej możliwości, niż w niej zwyciężyć - pisze Bloomberg na podstawie rozmów ze swoimi źródłami.

Nowa fala mobilizacji w Rosji może mieć miejsce wiosną; gospodarka i społeczeństwo kraju są w coraz większym stopniu podporządkowywane potrzebom wojska, Putin ma też długoterminowe plany wzmocnienia armii - dodaje agencja.

Bloomberg podkreśla, że również Zachód obawia się o przeciągnięcie wojny na kolejne lata. Zachodnie wywiady kwestionują, czy Rosja ma wystarczające siły, by przeprowadzić poważną ofensywę; politycy i eksperci obawiają się, że konflikt może przerodzić się w długotrwałą wojnę pozycyjną na wyniszczenie, przypominającą I wojnę światową. Taki scenariusz byłby po myśli Rosji, która ma większa populację i przemysł zbrojeniowy - ocenia Bloomberg.

08:1028.01.2023

Nagranie z Bachmutu, wykonane podczas ostrzału miasta

07:5528.01.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach. Ponad 125,5 tys. zabitych żołnierzy

07:4228.01.2023

Kiedy Unia Europejska ostrzegła, że Rosja „jest w stanie wojny z Zachodem”, swoje wytyczne wydała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO sporządziła listę leków, które kraje członkowskie powinny gromadzić na wypadek awarii radiologicznych lub nuklearnych.

07:1028.01.2023

W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali rakietami Bachmut, Awdijiwkę i Nowopawliwkę. Pociski uszkodziły obiekty infrastruktury cywilnej Zaporoża i Oczakowa. Według najnowszego raportu są ranni i zabici - wśrod nich cywile.

Jak podaje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie atakowali ukraińskie pozycje w pobliżu Kupiańska, Łymania, Zaporoża i Chersonia. Strona ukraińska odparła szturmy na 11 miejscowości w obwodzie donieckim - wśród nich na Bachmut.
Rosjanie przeprowadzili 26 nalotów i 81 ostrzałów artyleryjskich. Odpalili również 10 rakiet. Pociski uszkodziły wiele domów. Na południe od Charkowa pożary odnotowano na obszarze ponad trzydziestu miejscowości. W obwodzie odeskim płonęły domy w 25 osiedlach. Na Zaporożu zbombardowano 30 miejscowości, a w okolicach Chersonia - 9.

Ukraińcy przeprowadzili osiem uderzeń na obszary koncentracji wojsk rosyjskich, ich broni i sprzętu wojskowego. Zestrzelili samolot SU-25, śmigłowiec MI-8 i dwa drony, obsługujące system łączności.

06:5528.01.2023

Alerty przeciwlotnicze w obwodach dniepropietrowskim, połtawskim i zaporoskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 12 128GB Zielony Green

3 299,00 zł

kup najtaniej

Xiaomi

Xiaomi 12 5G 8/128GB Szary

2 499,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Pro Max 128GB Mocny Grafit

5 569,00 zł

kup najtaniej

Apple

Apple iPhone 13 Mini 128GB Alpejska zieleń

3 295,00 zł

kup najtaniej

Motorola

Motorola G62 4/128GB Szary

895,00 zł

kup najtaniej

realme

Realme GT Neo 2 12/256GB Zielony

1 699,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Nocna bitwa nad Dnieprem. Batalion Terror stoczył bój z Rosjanami

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
28 stycznia, 14:25, Propagujmy komunizm!:

Polskim oficerom zabitym w Katyniu przez Niemców przed rozstrzelaniem ze strachu waliło z gęby jak koniowi z duру. Katyń - zbrodnia Niemców. Dowody, zeznania świadków, fakty. Trybunał norymberski prawomocnym wyrokiem z 1 października 1946 uznał Geringa, Keitela, Jodla i innych niemieckich zbrodniarzy winnymi zabicia 11 tyś. polskich oficerów w lesie katyńskim koło Smoleńska we wrześniu 1941. Wyrok nigdy nie został podważony ani anulowany. Jest to zatem fakt oczywisty nie wymagający już dalszych wyjaśnień, ale że jestem komunistą i mam obowiązek w sumieniu nauczać polskich k rety nów to wyjaśnię wszystko. Przekazane przez pijanego Jelcyna Polakom w 1992r dokumenty to nieudolne fałszywki z których śmieje się cały świat. W latach 2008-2010 w akredytowanym laboratorium kryminalistycznym dokonano ekspertyzy dokumentu Berii do Stalina, która wykazała fałszerstwo w 50 miejscach (czcionki, papier, podpisy, rozstępy pomiędzy literami) gdzie w prawie rosyjskim już przy 7 oznakach uznaje się dokument za sfałszowany. Strony 1, 2 i 3 są napisane czcionką która nie widnieje na żadnym innym dokumencie w archiwach ZSRR z lat 40 tych. Człowiek, który opublikował wyniki tej ekspertyzy - Wiktor Iljuchin - został zlikwidowany już w 2011r. wkrótce po publikacji. Ekshumowane wiosną 1943 zwłoki polskich oficerów były w o wiele lepszym stanie niż powinny być po 3 letnim okresie rozkładu (1940 - 43). Dobrze zachowane tkanki mózgowe i mięśniowe i ścięgna wskazywały na około 1,5 roczne przebywanie w ziemi (data mordu II półrocze 1941). Podobna ekspertyza została przeprowadzona odnośnie odzieży. Zapiski w znalezionych przy zwłokach dokumentach były z datami 1941 co dobitnie pokazuje, ze w 1941r. oficerowie jeszcze żyli. Istnieli świadkowie, głównie miejscowi kołchoźnicy, którzy widzieli polskich oficerów żywych w 1941r. wykonujących roboty drogowe pod nadzorem Sowietów. Kucharki na niemieckiej posesji były świadkami rozstrzeliwań jesienią 1941, ich zeznania zostały potwierdzone ponownie w latach 90 tych. Istniał protokół operacyjny Einsatzgruppen z 1941r. do naczelnego dowództwa III Rzeszy o rozstrzelaniu w okolicach Smoleńska dużej ilości Żydów, bolszewików i Polaków. Fragment listu z poczty polowej z 06 października 1941r jednego z obergefreiterów do gefreitera: „…w Katyniu trwa masakra polskich oficerów…” Wacław Pich – jeden z polskich oficerów – został postrzelony przez pijanego Niemca w głowę tak, że rana nie była śmiertelna. Po odzyskaniu przytomności zdołał wydostać się z mogiły i uciec. Złożył zeznania w 1953 i nigdy ich nie odwołał. Podał rysopis głównego kata polskich oficerów – wysoki, rudy Niemiec. Taki sam rysopis podała kucharka z niemieckiej posesji Aleksjejewa, która była niezależnym od Picha świadkiem. Później ustalono tożsamość tego kata i był nim niejaki Arno Düre. Bzdurne zeznania Friedricha Ahrensa (głównodowodzącego rozstrzeliwaniami) w procesach norymberskich, który powiedział, że odkrył groby widząc wilka kopiącego dół na głebokość 1,5m (1 lipca 1946, 168 dzień procesów, vol. 17). Pociski w czaszkach oficerów jak i sznury, którymi były skrępowane ręce oficerów były produkcji niemieckiej. Roman Świątkiewicz – więzień łagru w Workucie i Norylsku – pracował razem z Niemcami, którzy otwarcie opowiadali o żywych polskich oficerach w 1941r. w Katyniu po zdobyciu terenów wokół Smoleńska. W Norylsku spotkał Władysława Żaka – polskiego oficera, którego Rosjanie przenieśli za wcześniejsze przestępstwa z Katynia do łagru w Norylsku w czerwcu 1941. A to heca. Prześlijcie dalej tę prawdę. Upadnie Katyń - upadnie cała polityka III RP. Komuniści to byli dobrzy ludzie, którzy nigdy nikogo nie mordowali. Publicznie nawołuję do propagowania komunizmu!

Udowodnij

P
Propagujmy komunizm!
Polskim oficerom zabitym w Katyniu przez Niemców przed rozstrzelaniem ze strachu waliło z gęby jak koniowi z duру. Katyń - zbrodnia Niemców. Dowody, zeznania świadków, fakty. Trybunał norymberski prawomocnym wyrokiem z 1 października 1946 uznał Geringa, Keitela, Jodla i innych niemieckich zbrodniarzy winnymi zabicia 11 tyś. polskich oficerów w lesie katyńskim koło Smoleńska we wrześniu 1941. Wyrok nigdy nie został podważony ani anulowany. Jest to zatem fakt oczywisty nie wymagający już dalszych wyjaśnień, ale że jestem komunistą i mam obowiązek w sumieniu nauczać polskich k rety nów to wyjaśnię wszystko. Przekazane przez pijanego Jelcyna Polakom w 1992r dokumenty to nieudolne fałszywki z których śmieje się cały świat. W latach 2008-2010 w akredytowanym laboratorium kryminalistycznym dokonano ekspertyzy dokumentu Berii do Stalina, która wykazała fałszerstwo w 50 miejscach (czcionki, papier, podpisy, rozstępy pomiędzy literami) gdzie w prawie rosyjskim już przy 7 oznakach uznaje się dokument za sfałszowany. Strony 1, 2 i 3 są napisane czcionką która nie widnieje na żadnym innym dokumencie w archiwach ZSRR z lat 40 tych. Człowiek, który opublikował wyniki tej ekspertyzy - Wiktor Iljuchin - został zlikwidowany już w 2011r. wkrótce po publikacji. Ekshumowane wiosną 1943 zwłoki polskich oficerów były w o wiele lepszym stanie niż powinny być po 3 letnim okresie rozkładu (1940 - 43). Dobrze zachowane tkanki mózgowe i mięśniowe i ścięgna wskazywały na około 1,5 roczne przebywanie w ziemi (data mordu II półrocze 1941). Podobna ekspertyza została przeprowadzona odnośnie odzieży. Zapiski w znalezionych przy zwłokach dokumentach były z datami 1941 co dobitnie pokazuje, ze w 1941r. oficerowie jeszcze żyli. Istnieli świadkowie, głównie miejscowi kołchoźnicy, którzy widzieli polskich oficerów żywych w 1941r. wykonujących roboty drogowe pod nadzorem Sowietów. Kucharki na niemieckiej posesji były świadkami rozstrzeliwań jesienią 1941, ich zeznania zostały potwierdzone ponownie w latach 90 tych. Istniał protokół operacyjny Einsatzgruppen z 1941r. do naczelnego dowództwa III Rzeszy o rozstrzelaniu w okolicach Smoleńska dużej ilości Żydów, bolszewików i Polaków. Fragment listu z poczty polowej z 06 października 1941r jednego z obergefreiterów do gefreitera: „…w Katyniu trwa masakra polskich oficerów…” Wacław Pich – jeden z polskich oficerów – został postrzelony przez pijanego Niemca w głowę tak, że rana nie była śmiertelna. Po odzyskaniu przytomności zdołał wydostać się z mogiły i uciec. Złożył zeznania w 1953 i nigdy ich nie odwołał. Podał rysopis głównego kata polskich oficerów – wysoki, rudy Niemiec. Taki sam rysopis podała kucharka z niemieckiej posesji Aleksjejewa, która była niezależnym od Picha świadkiem. Później ustalono tożsamość tego kata i był nim niejaki Arno Düre. Bzdurne zeznania Friedricha Ahrensa (głównodowodzącego rozstrzeliwaniami) w procesach norymberskich, który powiedział, że odkrył groby widząc wilka kopiącego dół na głebokość 1,5m (1 lipca 1946, 168 dzień procesów, vol. 17). Pociski w czaszkach oficerów jak i sznury, którymi były skrępowane ręce oficerów były produkcji niemieckiej. Roman Świątkiewicz – więzień łagru w Workucie i Norylsku – pracował razem z Niemcami, którzy otwarcie opowiadali o żywych polskich oficerach w 1941r. w Katyniu po zdobyciu terenów wokół Smoleńska. W Norylsku spotkał Władysława Żaka – polskiego oficera, którego Rosjanie przenieśli za wcześniejsze przestępstwa z Katynia do łagru w Norylsku w czerwcu 1941. A to heca. Prześlijcie dalej tę prawdę. Upadnie Katyń - upadnie cała polityka III RP. Komuniści to byli dobrzy ludzie, którzy nigdy nikogo nie mordowali. Publicznie nawołuję do propagowania komunizmu!
P
Putin marszałkiem pokoju!
❤️🇷🇺 24 lutego 2022 wojska rosyjskie rozpoczęły antyterrorystyczną operację na terenie nibypaństwa o nazwie Ukraina. W tym nibypaństwie zarządzanym obecnie przez reżim psychopaty i narkomana - Wolodymira Zelenskiego odrodzony został nazizm 🇺🇦=卐. Nazizm nie tylko się tam odrodził, ale urósł w taką siłę, że jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludności rosyjskiej zamieszkującej od wieków tereny nibypaństwa ukraińskiego a na dłuższą metę także dla Polski i całej Europy. Nędza do jakiej doprowadził kapitalizm na Ukrainie po rozpadzie ZSRR sprawiła, że do bojówek neonazistowskich powiązanych z armią ukraińską zaciągają się coraz większe rzesze młodych ludzi upatrując w nazistowskiej działalności sposób na życie. Neonazistowscy terroryści bezpośrednio odwołują się do tradycji ludobójczych ukraińskich organizacji nazistowskich z czasów II wojny światowej – OUN i UPA, mordują rosyjską ludność i roszczą sobie prawa do wschodniej części naszego województwa podkarpackiego oraz Lubelszczyzny. 2 maja 2014 w Odessie neonazistowscy terroryści wraz z ukraińską policją bez żadnych konsekwencji spalili żywcem kilkuset ludzi narodowości rosyjskiej a w następnych latach działając z regularną armią ukraińską wymordowali ponad 13 tysięcy Rosjan regularnie ostrzeliwując tereny Doniecka i Ługańska. Terrorystyczna działalność neonazistów ukraińskich wymierzona przeciwko Rosji jest pieczołowicie wspierana zarówno przez Zachód jak i kundla Zachodu – Polskę poprzez dostawy broni, środki finansowe oraz walczących najemników. Rosyjska operacja antyterrorystyczna nie jest żadną wojną ani agresją na nibypaństwo ukraińskie. Bohaterscy żołnierze rosyjscy z chirurgiczną precyzją lokalizują i niszczą kryjówki neonazistowskich terrorystów zmuszając ich do złożenia broni. Wielu z tych nazistów umyka jak szczury do Polski jako uchodźcy zaproszeni przez rządzących Polską bandytów, dokładnie tak samo jak niemieccy naziści w roku 1945 uciekali za Atlantyk przed bohaterską Armią Czerwoną. Ludność cywilna wita wkraczających rosyjskich żołnierzy kwiatami, pozdrowieniami i ukłonami, dziękując w ten sposób za wyzwolenie spod nazistowskiego jarzma reżimu narkomana Zelenskiego zaś polskie media masowego przekazu poprzez sianie bzdur prześcigają się w ryciu i tak już mocno porytych mózgów Polaków. Operacja antyterrorystyczna wszczęta przez Rosję 24 lutego 2022 jest bardzo pozytywną akcją humanitarną broniącą najważniejszej europejskiej wartości – WOLNOŚCI OD FASZYZMU.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie