Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Robert Szulc
Robert Szulc
7 lutego 2023 r. jest 349. dniem wojny. W ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt ataków rakietowych i artyleryjskich na pozycje wojsk ukraińskich i cywilne osiedla. Rakiety spadły między innymi na miejscowości w rejonie Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Chersonia.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
07:4307.02.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach. Ponad 133 tys. zabitych żołnierzy

07:1807.02.2023

Nagranie z ostrzału Marinki w obwodzie donieckim

06:5307.02.2023

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podtrzymał sprzeciw wobec przekazania przez Waszyngton samolotów F-16 Ukrainie. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, amerykański przywódca powiedział, że przekazanie myśliwców stworzyłoby "całkowicie nową sytuację".

W ubiegłym tygodniu na pytanie, czy przekaże Ukrainie samoloty F-16 Joe Biden odpowiedział krótko: "Nie". Wczoraj, po powrocie prezydenta śmigłowcem Marine One z ośrodka Camp David do Białego Domu, korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał go, dlaczego sprzeciwia się przekazaniu Ukaranie myśliwców F-16.

"Ponieważ powinniśmy je trzymać u siebie. To byłaby całkowicie inna sytuacja" - odpowiedział Joe Biden.

06:4807.02.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionej doby Rosjanie przeprowadzili kilkadziesiąt ataków rakietowych i artyleryjskich na pozycje wojsk ukraińskich i cywilne osiedla. Rakiety spadły między innymi na miejscowości w rejonie Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i Chersonia.

Jednocześnie wojska rosyjskie kontynuowały natarcia w kierunku Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawłowska. Większość ataków w obwodach ługańskim i donieckim została odparta przez siły obronne.
Jednocześnie ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 9 nalotów na pozycje wojsk rosyjskich oraz dwa uderzenia na zgrupowania baterii rakietowych.

Ukraiński sztab informuje również, że Rosjanie założyli kolejny duży szpital polowy w obwodzie chersońskim w budynku placówki neurologicznej. Rosyjskie siły rozmieszczono na jednym piętrze budynku, a dotychczasowych pacjentów przeniesiono na inne kondygnacje lub przewieziono do innych placówek.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 349 dni.

21:4806.02.2023

Prezydent: przeciwdziałamy próbom okrążenia Bachmutu

Ukraińskie siły przeciwdziałają rosyjskim próbom okrążenia Bachmutu w Donbasie - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu.

Prezydent poinformował, że tego dnia przeprowadził naradę z dowództwem, która poświęcona była przede wszystkim działaniom na linii frontu. Jak dodał, szczególną uwagę poświęcono miastu Bachmut. "Naszej obronie. (Podejmowanym przez) okupanta próbom okrążenia miasta i przełamania obrony. Przeciwdziałamy" - powiedział na nagraniu.

Szef ukraińskiego państwa także poinformował, że w niektórych regionach - zwłaszcza przygranicznych i przyfrontowych - na stanowiska kierownicze powoływane są osoby posiadające wojskowe doświadczenie.

Zełenski wyraził też żal w związku ze śmiertelnym w skutkach trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii oraz poinformował, że Kijów zaproponował stronie tureckiej pomoc w prowadzonej operacji ratowniczej. (PAP)

21:4206.02.2023

Brytyjskie Ministerstwo Obrony dementuje fałszywe informacje o śmierci brytyjskich żołnierzy na Ukrainie

Brytyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało w poniedziałek fałszywe doniesienia o rzekomej śmierci brytyjskich żołnierzy podczas operacji wojskowych na pełną skalę na Ukrainie - pisze "Europejska Prawda" za komunikatem brytyjskich sił zbrojnych.

„Na Ukrainie nie zginął ani jeden żołnierz Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii. Wojsko brytyjskie, które szkoliło Siły Zbrojne Ukrainy w ramach operacji Orbital, opuściło Ukrainę w lutym 2022 roku. Obecnie trwa szkolenie ukraińskich rekrutów w Wielkiej Brytanii” – czytamy w komunikacie.

Tak brytyjskie Ministerstwo Obrony skomentowało materiał na tureckim portalu Hürseda Haber, który ukazał się 25 stycznia (rosyjskie środki masowego przekazu zaczęły go masowo powielać w poniedziałek). Portal twierdzi, powołując się na rzekome dane izraelskiego wywiadu, że od początku aktywnej fazy wojny po stronie Ukrainy zginęło 234 „instruktorów wojskowych NATO” z USA i Wielkiej Brytanii oraz 2458 „żołnierzy NATO”.

19:5206.02.2023

Rosyjski rynek samochodowy załamał się w styczniu o 63%

Sprzedaż nowych samochodów osobowych i dostawczych w Rosji w styczniu 2023 roku spadła o 63,1% w porównaniu do stycznia 2022 roku. Pisze o tym Forbes Russia, powołując się na dane Stowarzyszenia Europejskiego Biznesu.

Tym samym według wyników pierwszego miesiąca 2023 roku sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych spadła do 32 499 sztuk – to o 55 537 sztuk mniej niż przed rokiem.

19:1906.02.2023

Ukraińscy żołnierze przybyli do Anglii na szkolenie z obsługi armatohaubic AS90

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w poniedziałek o przybyciu do tego kraju grupy ukraińskich żołnierzy, którzy będę szkolić się w zakresie obsługi przekazywanych samobieżnych armatohaubic AS90.

"Gorąco witamy ukraiński personel wojskowy, który w ten weekend przybył do Wielkiej Brytanii, aby zapoznać się z AS90. AS90 to opancerzona samobieżna broń artyleryjska, którą Wielka Brytania dostarcza, aby pomóc Ukrainie w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - napisano na Twitterze.

Armatohaubice AS90 są elementem ogłoszonego 14 stycznia kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje także 14 wyprodukowanych w Wielkiej Brytanii czołgów Challenger 2. Na Ukrainę ma trafić około 30 takich armatohaubic, przy czym najpierw zostanie wysłanych osiem, a niedługo później pozostałe.

Ważące 45 ton i mierzące 9,07 metra długości pojazdy uzbrojone w działo o kalibrze 155 mm znajdują się na wyposażeniu brytyjskiej armii od 1992 r. Używane były m.in. podczas wojny w Iraku. (PAP)

18:4206.02.2023

Do Rady Najwyższej wpłynął wniosek prezydenta ws powołania Wasyla Maluka na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Maluk jest od lipca 2022 r. pełniącym obowiązki szefa służb specjalnych.

18:0006.02.2023

Ukraińskie lotnictwo uderzyło na pozycje przeciwlotniczych systemów rakietowych armii rosyjskiej

Samoloty wykonały 9 nalotów na obszary koncentracji okupantów. A ukraińskie wojska rakietowe i artyleria uderzyły w dwa obszary, w których skoncentrowane były siły wroga. Z kolei Rosjanie przeprowadzili w poniedziałek 5 nalotów rakietowych i 12 z powietrza. Przeprowadzili 36 ataków z systemów rakietowych, w szczególności na obiekty cywilne w osadach Gola Prystan i Chersoń. Pociski wroga uszkodziły budynki mieszkalne, są ofiary wśród ludności cywilnej.

Zagrożenie dalszymi rosyjskimi atakami powietrzno-rakietowymi na całe terytorium Ukrainy pozostaje wysokie.

Na kierunku Bachmut Spirne, Berestow, Biełogoriwka, Krasna Góra, Bachmut, Kliszcziwka, Kurdyumiwka i Ozarjaniwka zostały trafione ogniem czołgów, moździerzy i artylerii. (Ukraińska Prawda)

17:5806.02.2023

20 generatorów prądu kupionych za pieniądze amerykańskich nauczycieli trafi do przedszkoli i szkół we Lwowie

20 generatorów prądu, kupionych za pieniądze amerykańskich nauczycieli, wyruszy we wtorek z Warszawy do lwowskich przedszkoli i szkół. To bardzo duży problem, kiedy nie można dzieciom przygotować ciepłej herbaty, bo nie ma prądu – powiedziała w poniedziałek Dorota Obidniak z ZNP.

Nauczyciele ze Stanów Zjednoczonych, zrzeszeni w American Federation of Teachers (AFT), zebrali pieniądze na zakup generatorów prądu dla ukraińskich przedszkoli i szkół. Pierwszy transport 20 z 48 takich urządzeń wyruszy we wtorek z Warszawy do Lwowa.

"Agregaty mają służyć ogrzewaniu sal, kiedy nie ma prądu, i w podgrzewaniu posiłków w przedszkolach. To bardzo duży problem, kiedy nie można dzieciom przygotować ciepłej herbaty, kiedy przez kilka godzin nie ma elektryczności. To dla naszych kolegów i koleżanek bardzo wielki dar" – powiedziała podczas konferencji prasowej koordynatorka ds. współpracy międzynarodowej projektów edukacyjnych ZNP Dorota Obidniak.

Wyjaśniła, że drugi transport zostanie wysłany do Ukrainy na przełomie lutego i marca.

"Mamy listy szkół i przedszkoli we Lwowie i w obwodzie lwowskim, które potrzebują takiej pomocy. To wszystko jest kontrolowane przez władze Lwowa i tu wielka zasługa mera Lwowa pana Sadowego" – dodała. (PAP)

16:5406.02.2023

Szef rady bezpieczeństwa: rosyjska armia otrzymuje broń gorszej jakości i precyzji

W związku z zachodnimi sankcjami rosyjska armia zaczęła otrzymywać broń gorszej jakości i precyzji - podkreślił w poniedziałek Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

"Rosyjska armia w wyniku zachodnich sankcji zaczęła otrzymywać broń niższej jakości i precyzji, próbuje się utrzymać wskaźniki ilościowe" - napisał Daniłow na Twitterze.

"Strategia Ukrainy to postawienie na jakość wiodących technologii, a nie na masę zmobilizowanych" - dodał. (https://tinyurl.com/3vcfyw7x)

Jak przypomina portal NV.ua, wcześniej przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki zauważył, że w Rosji nadal produkowane są rakiety, ale "to już całkowicie nie taka sama" broń m.in. w związku z uproszczeniem procesu produkcyjnego. (PAP)

16:1906.02.2023

W Brukseli wystawa wojennych zniszczeń

W Brukseli pokazali „karetkę” ostrzelaną przez Rosjan i wysadzony miną wóz strażacki

15:1906.02.2023

Grupa Wagnera uznana przez parlament za międzynarodową organizację przestępczą

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) uznała w poniedziałek rosyjską najemniczą firmę wojskową, Grupę Wagnera, za międzynarodową organizację przestępczą i zaapelowała do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie analogicznych decyzji.

"Przygotowujemy się do zniszczenia +Wagnera+ jako części terroryzmu międzynarodowego" - napisał w serwisie Telegram Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, uznanie "Grupy Wagnera" za organizację terrorystyczną to "krok ku pociągnięciu do odpowiedzialności" osób z nią powiązanych. 

26 stycznia administracja USA oficjalnie uznała Grupę Wagnera za transnarodową organizację przestępczą i objęła sankcjami podmioty z nią związane.

Grupa Wagnera to firma powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku jest objęta sankcjami UE za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie.

W inwazji na Ukrainę tzw. wagnerowcy stanowili dotąd jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim. (PAP)

14:4606.02.2023

Ukraiński wywiad wojskowy: rosyjskie ataki możliwe w trzech obwodach

Rosyjskie ataki przeciwko Ukrainie mogą nastąpić na trzech kierunkach: w obwodzie donieckim, ługańskim i zaporoskim - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Według ukraińskiego wywiadu wojskowego Rosja planuje zmobilizować od 300 do 500 tys. osób do udziału w operacjach ofensywnych na wschodzie i południu Ukrainy wiosną i latem tego roku. HUR podał, że nowa fala mobilizacji w Rosji będzie trwać ok. dwóch miesięcy.

"Ustaliliśmy, że natarcia wojsk Rosji mogą być w obwodzie donieckim i ługańskim oraz, możliwe, że w obwodzie zaporoskim. W obwodzie chersońskim i na Krymie wojska Rosji będą prowadzić obronę" - pisze na stronie internetowej HUR.

Kolejna mobilizacja świadczy o tym, że Kreml nie planuje zakończenia wojny - podsumowuje ukraiński wywiad. (PAP)

14:1706.02.2023

Rosja stosuje przemoc wobec cywilów jako narzędzie prowadzenia wojny

Rosja stosuje przemoc wobec cywilów jako narzędzie prowadzenia wojny - potwierdzają to w swoich raportach międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka. Amnesty International i Human Rights Watch wskazują między innymi na tysiące udokumentowanych przypadków morderstw, gwałtów, tortur i grabieży.

Profesor Agnieszka Bieńczyk - Missala z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że każdy sprawca przestępstwa wobec cywilów traktowany jest jak zbrodniarz wojenny, a ogromna liczba takich przypadków wskazuje, iż Rosja jako państwo prowadzi działalność zbrodniczą wobec Ukraińców. -„Rosja prowadzi bardzo brutalną wojnę i atakuje cele cywilne celowo” - podkreśla polska politolog. W jej ocenie skala zniszczeń i ataków świadczą o tym, że Moskwa traktuje zbrodnie jako narzędzie prowadzenia wojny. Międzynarodowe organizacje, a także działające w obrębie poszczególnych państwa, w tym polski Instytut Pileckiego dokumentują rosyjskie zbrodnie popełnione w Ukrainie, aby wesprzeć starania władz w Kijowie o powołanie międzynarodowego trybunału karnego.

13:2806.02.2023

Szara strefa importu w Rosji wciąż działa

W Rosji, na którą za atak na Ukrainę nałożono szereg surowych sankcji ekonomicznych, nadal dostępnych jest wiele luksusowych produktów, które powinny były zniknąć z tego rynku wiele miesięcy temu - od najnowszych urządzeń Apple po ostatnie modele Mercedesa. Jest to możliwe dzięki szarej strefie importu. To jedna z ważnych taktyk wojennych Putina – opisuje w poniedziałek portal dziennika „Welt”.

MTS, jeden z największych rosyjskich operatorów telefonii komórkowej, sprzedaje najnowsze modele iPhone'ów. Major Auto, sieć salonów samochodowych z lokalizacjami w Moskwie i Petersburgu, zachęca do zakupu luksusowych, najdroższych modeli Mercedesa z rocznika 2023.

Do niedawna sytuacja taka nie budziłaby zdziwienia, bowiem oferta towarów dostępnych w rosyjskich supermarketach, salonach samochodowych i sklepach z elektroniką nie różniła się od zachodniej. „Ale podczas trwania wojny na Ukrainie wiele marek nie powinno już w Rosji działać” – podkreśla „Welt”, przypominając, że tuż po wybuchu wojny Mercedes-Benz wstrzymał rozpoczętą w 2019 roku produkcję luksusowych pojazdów w Rosji i zaprzestał eksportu do tego kraju.

Także Apple przestało sprzedawać do Rosji swoje towary prawie rok temu, a marki takie jak Ikea, Adidas czy H&M również opuściły Rosję z powodu inwazji na Ukrainę. Jednak ich produkty są nadal dostępne w Rosji, za czym stoi „szeroko rozgałęziona sieć firm i osób prywatnych w kilku krajach”. Dzięki tej „szarej strefie importu” rosyjscy konsumenci mają możliwość zakupu - nawet wbrew woli producentów – towarów po cenach nawet o 100 proc. wyższych niż przed wojną z oficjalnych źródeł. „I mimo wszystko jest popyt” – zauważa „Welt”.

12:3906.02.2023

Ambasador Ukrainy w Polsce: musimy się zjednoczyć, aby wygrać i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności

Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności - powiedział w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

W poniedziałek odbywa się Konferencja Warszawska - Stała Robocza Konferencja Przeglądowa Wsparcia Ukrainy, której celem jest przegląd działań wspierających walczącą Ukrainę w różnych dziedzinach.

Ambasador Ukrainy w Polsce podkreślił, że Rosja atakując Ukrainę i łamiąc prawo międzynarodowe, wypowiedziała wojnę nie tylko Ukrainie, ale "stwarza zagrożenie dla wszystkich cywilizowanych krajów". "Potrzebujemy jedności i solidarności nas wszystkich. Apetyt agresora, neoimperialistycznej Rosji rośnie w miarę wzrostu poczucia bezkarności, więc musimy razem się zjednoczyć, aby wygrać tę wojnę i pociągnąć rosyjskiego agresora do odpowiedzialności" - zaapelował.

Zwarycz przekonywał, że powinien powstać specjalny trybunał do rozliczenia zbrodni, a Rosja nie może cieszyć się poczuciem bezkarności i musi być pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnie ludobójstwa i zbrodnie wojenne.

11:4806.02.2023

Ukraina wzywa Izrael do publicznego potępienia rosyjskiej agresji

Ukraina wzywa Izrael do publicznego potępienia rosyjskiej agresji i udzielenia pożyczki w wysokości 500 milionów dolarów — The Times of Israel. Jak poinformował izraelski portal, Kijów przekazał Tel Awiwowi listę życzeń w przeddzień wizyty nowego ministra spraw zagranicznych Eli Cohena.

10:0806.02.2023

General Dynamics rozpocznie produkcję nowych czołgów Abrams dla Ukrainy.

Dziennikarze twierdzą, że General Dynamics oczekuje teraz instrukcji, czy zakłady powinny przedkładać produkcję maszyn dla Ukrainy nad zamówienia z Tajwanu i Polski.

09:2206.02.2023

Rosja będzie chciała wykorzystać planowane przez siebie wybory regionalne na okupowanych terytoriach Ukrainy jako kolejny argument, który ma uzasadniać tę okupację - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 1 lutego przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Walentyna Matwijenko ogłosiła, iż wybory regionalne na nowo zaanektowanych terenach Ukrainy odbędą się 10 września 2023 roku.

"Włączenie wyborów do tego samego dnia głosowania, które jest zaplanowane w całej Rosji, podkreśla ambicję przywódców, aby przedstawić te obszary jako integralne części Federacji. Idzie to w ślad za trwającymi staraniami o +zrusyfikowanie+ okupowanych obszarów, które obejmują rewizję systemu edukacji, komunikacji i transportu. Choć dokonywanie istotnych demokratycznych wyborów nie jest już dostępne w Rosji nawet na poziomie regionalnym, przywódcy prawdopodobnie przedstawią argument, że nowe wybory jeszcze bardziej uzasadniają okupację" - napisał brytyjski resort obrony.

08:5806.02.2023

Dron eksplodował w powietrzu na wysokości 50 metrów w lesie w Kałudze w Rosji. Nie ma szkód w obiektach cywilnych i społecznych, nie ma ofiar, mówi gubernator obwodu kałuskiego.

07:4706.02.2023

Straty Rosji na wojnie z Ukrainą

07:3006.02.2023

06:5606.02.2023

Najcięższe walki toczą się w okolicach Kupiańska, Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Nowopawliwki. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na tych miastach skupiają się największe wysiłki ofensywne wojsk rosyjskich.
W ciągu minionej doby Ukraińcy odpierali ataki Rosjan na kilkanaście miast i osiedli w obwodzie donieckim. Wojska rosyjskie dokonały około 60 uderzeń rakietowych na infrastrukturę cywilną między innymi w Charkowie, Chersoniu i w obwodzie donieckim. Zginęli cywile. Pociski artyleryjskie spadły również na kilkadziesiąt osiedli w obwodach ługańskim i zaporoskim. 

Z powodu ostrzału ucierpiały też obwody sumski i czernihowski. Na obszarze całej Ukrainy utrzymuje się zagrożenie lotnicze i rakietowe. W okupowanej Wasyliwce w obwodzie zaporoskim Rosjanie mieli zająć szpital dziecięcy, aby leczyć swoich rannych. Ukraińcy nie zauważyli ruchów wojsk rosyjskich na kierunkach wołyńskim i poleskim.

Lotnictwo Ukrainy dokonało 9 uderzeń w zgrupowania wojsk rosyjskich, w tym stanowiska rakietowe, przeciwlotnicze i artyleryjskie. Zniszczonych zostało też kilka posterunków i magazyn amunicji.

22:2405.02.2023

Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Arachamija powiedział, że działania takie mają na celu "wzmocnienie współpracy wojskowo-przemysłowej, co jest absolutnie logiczne, biorąc pod uwagę (...) potrzebę wzmocnienia ministerstwa, które powinno robić więcej".

Według Arachamii przeniesienie generała Budanowa na stanowisko szefa resortu obrony jest "w czasie wojny absolutnie logiczne". Jego kandydaturę musi zatwierdzić parlament.

Arachamija potwierdził również, że ministrem spraw wewnętrznych zostanie Ihor Kłymenko, pełniący obowiązki szefa MSW od czasu, gdy w katastrofie helikoptera w podkijowskich Browarach zginął dotychczasowy minister Denys Monastyrski. Stanowisko szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy obejmie Wasyl Maluk, dotychczas kierujący SBU jako p.o.

"Logika jest taka sama. Na tym etapie organy ścigania powinny być kierowane nie przez polityków, ale przez zawodowych oficerów bezpieczeństwa" - powiedział Arachamija.

22:1005.02.2023

Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

W wieczornym wystąpieniu Zełenski oświadczył, że rosyjski sektor atomowy powinien zostać objęty sankcjami międzynarodowymi.

„Rosja to jedyne państwo na świecie, które pozwala swoim wojskowym ostrzeliwać elektrownie atomowe i wykorzystywać je jako osłonę dla swoich ostrzałów. Rosyjskie rakiety niejednokrotnie przelatywały nad obiektami jądrowymi Ukrainy” – powiedział Zełenski, wskazując, że Rosja wykorzystuje sektor jądrowy do ekspansji zewnętrznej i presji na inne państwa.

Prezydent powiadomił również, że władze Ukrainy rozesłały pisma do firm, sponsorujących igrzyska olimpijskie, które „na pewno nie są zainteresowane tym, by ich reputację i wsparcie wykorzystywano do propagandy wojny”. „Olimpiada i międzynarodowe imprezy sportowe to nie miejsce dla reprezentantów państwa-terrorysty” – zaznaczył.

Zełenski poinformował również, że Ukraina i UE osiągnęły ważne ustalenia w sprawie energetyki, m.in. Unia jest gotowa pomagać Ukrainie poprzez dostawy energii.

Mówiąc o sytuacji na froncie, Zełenski przyznał, że sytuacja jest trudna, zwłaszcza w obwodzie donieckim, gdzie toczą się zacięte walki.

„Jest już dużo informacji o tym, że okupanci chcą zrobić w lutym (w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji – PAP) coś symbolicznego. Odegrać się za zeszłoroczne porażki. Widzimy zwiększenie presji na różnych kierunkach frontu, a także presję w przestrzeni informacyjnej” – mówił Zełenski.

„Jednak jak ciężko by nie było, musimy się obronić. (…) Nie mamy innej możliwości jak obronić się i zwyciężyć” – oświadczył.

22:0805.02.2023

Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w Chersoniu

21:2705.02.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował energetykom, którzy od dwóch dni walczą z awarią sieci energetycznej w Odessie. Energii pozbawionych jest około 280 tysięcy mieszkańców, około 200 tysiącom odbiorcom oraz obiektom infrastruktury krytycznej udało się w ostatnich godzinach przywrócić dostawy energii.

Wołodymyr Zełenski powiedział, że do napraw potrzebny jest nadzwyczajny wysiłek.

"Bez prądu są setki tysięcy osób w obwodzie odeskim. Aby zapewnić normalne działanie systemu elektroenergetycznego, wymagane są nadzwyczajne wysiłki. Dziękuję energetykom, mechanikom, urzędnikom i wszystkim, którzy pracują nad przywróceniem normalnego zasilania" - powiedział prezydent Ukrainy.

21:0305.02.2023

Na najbliższym posiedzeniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy pod głosowanie poddana zostanie dymisja ministra obrony Ołeksija Reznikowa – powiadomiła w niedzielę wieczorem deputowana prezydenckiej partii Sługa Narodu Mariana Bezuhła, cytowana przez portal Suspilne.

Podobną informację przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w partii prezydenckiej. Według tego źródła Reznikow ma zostać ministrem ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Bezuhła jest wiceprzewodniczącą parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Stanisław Żaryn o ruchach prorosyjskich

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Ruska Onuca
Rozumiem ze "conractors" (eufemizm) z bandyckiej US Army, dalej LEGALNIE moga mordowac?!
G
Gość
Randki służą tylko do seksu. Nie ma związku, nie ma pieniędzy, a wszystko jest anonimowe. Uważaj na spotkania z przyjaciółmi----- http://redirect.sk/kiska
G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie