Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojska Obrony Terytorialnej rosną w siłę. Kolejne wcielenie w Wielkopolsce!

Grzegorz Okoński
W sobotę kolejnych 150 Terytorialsów zostało wcielonych do Wielkopolskiej Obrony Terytorialnej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W sobotę kolejnych 150 Terytorialsów zostało wcielonych do Wielkopolskiej Obrony Terytorialnej. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Grzegorz Okoński
W sobotę kolejnych 150 Terytorialsów zostało wcielonych do Wielkopolskiej Obrony Terytorialnej.

- Jesienne szkolenie w strukturach 12. WBOT będzie szczególne, bo odbędzie się w systemie weekendowym. To unikatowe rozwiązanie, które w dużej mierze dedykowane jest studentom, a także zaangażowanym zawodowo i rodzinnie ochotnikom, którzy nie mogli pozwolić sobie na 16-dniową nieobecność w pracy czy w domu. Liczę na ich potencjał i zdwojoną motywację, która będzie wzrastać proporcjonalnie przed każdym weekendem szkoleniowym – mówi płk Rafał Miernik, Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak mówi Anna Szymaniak, rzecznik 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednostka rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT.

- 6 października bramy koszar leszczyńskiego batalionu przekroczyło 150 ochotników, którzy zasilili bataliony lekkiej piechoty w Śremie i Lesznie. W dzień ich przysięgi, 9 grudnia, liczba wielkopolskich Terytorialsów przekroczy 400 żołnierzy. Przybyli dziś ochotnicy zostali wcieleni zarówno na szkolenia podstawowe, jak i wyrównawcze – mówi Ana Szymaniak. - 16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy.

Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym. WOT przeżywa właśnie swoje najlepsze chwile - jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia.

Zapoczątkowane niedawno pierwsze szkolenia podstawowe w brygadach sformowanych w trzecim etapie budowy WOT spowodowały, że szkolenie żołnierzy OT prowadzi obecnie dwanaście brygad na terenie jedenastu województw.

- Obecnie w WOT służbę pełni ponad 13,9 tys. żołnierzy, w tym 11,5 tys. ochotników oraz 2,4 tys. żołnierzy zawodowych – opowiada Anna Szymaniak. - Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

POLECAMY:

"Po to była reforma?" Wojska Obrony Terytorialnej chcą nieodpłatnie użytkować zbudowany za 10 mln obiekt wygaszanego gimnazjum:

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski