Sztandar dla batalionu z Leszna
Spotkaliśmy się dzisiaj w szczególnym celu, po to, aby uhonorować i wręczyć naszemu 125. Batalionowi Lekkiej Piechoty kopię historycznego sztandaru. To symbol honoru, odwagi i miłości do ojczyzny. To wyjątkowe wydarzenie mówi wiele o naszym charakterze, o naszej determinacji i oddaniu dla wartości, które wyznajemy - mówił podczas ceremonii Wojciech Gosiewski, szef 125. Batalionu Lekkiej Piechoty.
Matką chrzestną sztandaru została walcząca w powstaniu warszawskim, a związana z ziemią leszczyńską - major Joanna Kiącą-Fryczkowska, zaś ojcem chrzestnym wybrano Jarosława Wawrzyniaka.
Sztandar, który został wręczony 125. Batalionowi Lekkiej Piechoty, nie jest tylko kawałkiem materiału, to element naszej tożsamości, historii i etosu towarzyszącego naszej służbie. Jest, nie tylko symbolem nas żołnierzy, ale i całej wspierającej wojsko społeczności. Wierzę, że każdy z nas podejmie się zobowiązania, aby zasłużyć na noszenie tego sztandaru. Niech każdy krok postawiony z tym sztandarem, będzie krokiem w kierunku lepszej przyszłości, zarówno dla nas, jak i naszej ojczyzny - dodał wojskowy.
6. Pułk Strzelców Wielkopolskich został sformowany z jednostek powstańczych frontu południowo-zachodniego, powiatów: gostyńskiego, kościańskiego, śmigielskiego. Dowódcą pułku był porucznik Bernard Śliwiński. W sierpniu 1919 roku w Kościanie pułk otrzymał chorągiew. Kopię historycznego sztandaru przekazano właśnie 125. Leszczyńskiemu Batalionowi Lekkiej Piechoty im. ppłk. Bernarda Śliwińskiego.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?