Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowi z Poznania gotowi do pilotowania i obsługi F-35. Minister Obrony Narodowej wręczył im certyfikaty

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Szkolenie na samolotach F-35 dla Polski będzie prowadzone w USA.
Szkolenie na samolotach F-35 dla Polski będzie prowadzone w USA. Adam Jastrzębowski
Piloci i technicy służby inżynieryjno-lotniczej, także z bazy na poznańskich Krzesinach, otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia, które kwalifikuje ich do rozpoczęcia szkolenia na myśliwcach F-35. Wręczył im je wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. Pierwsze z 32 egzemplarzy polskich maszyn będą gotowe w lipcu przyszłego roku.

Piloci i technicy ukończyli kurs. Teraz czas na szkolenie praktyczne

Piloci i technicy, którzy ukończyli kurs, wcześniej latali na myśliwcach F-16, służących w polskiej armii od 16 lat.

- Są pilotami F-16 i je obsługują, więc są przygotowani, aby z marszu podjąć obowiązki. W zeszłym roku odbywali oni szkolenia na symulatorach, a następnym etapem będą szkolenia na nowych, polskich maszynach F-35 - mówił podczas konferencji Mariusz Błaszczak, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej. - Gratuluję tym, którzy otrzymali certyfikaty. Przed wami wielka przyszłość, ale przede wszystkim ta przyszłość świadczy o bezpieczeństwie Polski - zwrócił się do żołnierzy.

- Wzmacniamy polskie wojsko, odkąd tylko doszliśmy do władzy. Podpisaliśmy największe w historii Polski po 1989 roku kontrakty na uzbrojenie. Oprócz F-35 do Polski jeszcze w tym roku trafią koreańskie myśliwce FA-50

- podkreślał Mariusz Błaszczak, dodając, że zdaniem 68 proc. Polaków Wojsko Polskie powinno być tak silne, aby stawić czoło ewentualnej rosyjskiej agresji.

Wszystkie samoloty będą współpracowały z systemem zarządzania polem walki ABCS, który, jak mówił minister, trafił do polskiej armii jako jedynej z całego sojuszu północnoatlantyckiego. System łączy ze sobą różnego rodzaju sprzęt wykorzystywany na polu walki i będzie współpracował między innymi z rakietami Patriot, systemem artylerii Himars i innymi rodzajami broni, wykorzystywanych przez wojsko.

Czytaj więcej:

Pierwsze F-35 już w przyszłym roku

Pierwsze 6 egzemplarzy nowej maszyny ma być gotowe w przyszłym roku. Wtedy też na terenie jednej z amerykańskich baz wojskowych ma rozpocząć się szkolenie pilotów na polskich egzemplarzach samolotu. Ten system szkolenia różni się od samolotów F-16, kiedy to polscy piloci ćwiczyli na maszynach należących do armii Stanów Zjednoczonych.

- Przykładamy dużą wagę, aby nasi żołnierze mieli jak najwyższe kompetencje, bo to minimalizuje opóźnienia w realizacji wdrożenia tego typu samolotu do polskiej armii - podkreślał gen. bryg. Ireneusz Nowak, szef Inspektoratu Sił Powietrznych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP. - Pierwsze F-35 będą gotowe w połowie lipca przyszłego roku i wtedy pojawią się one w polskiej armii. Są one niezwykle ważne, ponieważ odpowiadają na problem zapewnienia zintegrowanej ochrony powietrznej i one pozwolą nam ten problem rozwiązać - dodał.

Polska obsługa naziemna już teraz ma okazję przyjrzeć się z bliska obsłudze nowych samolotów. W lutym 8 tego typu maszyn, należących do sił powietrznych Niderlandów zostało, w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO, przebazowane do Malborka.

- To jest dla nas niezwykle cenne doświadczenie, zwłaszcza że o F-35 niewiele osób wie wszystko. W rzeczywistości są one zdecydowanie lepsze i mają znacznie lepsze osiągi, niż można dowiedzieć się z mediów. Gdybym był młodszy i miał taką możliwość, to bez wahania wziąłbym udział w szkoleniu na tego typu maszyny

- stwierdził Ireneusz Nowak. Jak informowaliśmy w lutym 2021 roku, nowe maszyny nie będą stacjonowały w bazie na Krzesinach, a jedynie w Łasku, gdzie jest przygotowywana niezbędna infrastruktura.

Nowe samoloty następcą F-16
Maszyny kupowane przez Polskę stanowią kolejną generację, znanych także w polskim wojsku, F-16. Nie oznacza to, że zastąpią one już używane, amerykańskie myśliwce. Polska chce wprowadzić samoloty F-35 na miejsce zwrotnych, lecz dziś już mocno wysłużonych myśliwców MiG-29 oraz maszyn myśliwsko-bombowych Su-22. Zakup ten stanowi część Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026, który także obejmuje zakup 32 samolotów wielozadaniowych 5. generacji.

Jak przypomina Ministerstwo Obrony Narodowej, samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”.

- Samoloty są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter. To uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym

- informuje MON.

Samoloty Lockheed Martin F-35 Lightning II to amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, stworzony w ramach projektu Joint Strike Fighter, w którym biorą udział między innymi USA, Wielka Brytania i osiem innych państw.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Niderlandzkie F-35 w Malborku:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski