Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2019: Poznaniacy oddali krew podczas akcji WOŚP. Może ona pomóc Pawłowi Adamowiczowi, który został zaatakowany w Gdańsku

Marta Żbikowska
Poznaniacy oddali krew podczas akcji WOŚP. Może ona pomóc Pawłowi Adamowiczowi, który został zaatakowany w Gdańsku
Poznaniacy oddali krew podczas akcji WOŚP. Może ona pomóc Pawłowi Adamowiczowi, który został zaatakowany w Gdańsku Dariusz Bloch
Do godziny 10.00 do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Poznaniu zgłosiło się 56 osób chcących oddać krew. - To normalna liczba jak na poniedziałek - przyznaje Hanna Skalisz, zastępca dyrektora poznańskiego centrum.

- Nie zaobserwowaliśmy większego zainteresowania w związku z wydarzeniem w Gdańsku. Dyrektor Skalisz zapewnia, że gdyby szpital w Gdańsku zwrócił się do nich z prośbą o krew, nie byłoby problemu z jej przekazaniem. Tym bardziej, że w poniedziałek bazę zasili część krwi zebrana podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Czytaj też: Poznań: Po ataku na Pawła Adamowicza groził Jackowi Jaśkowiakowi. Został zatrzymany przez policję

Krew w stacjach krwiodawstwa potrzebna jest zawsze i nigdy nie jest jej za dużo. Sytuacje takie, jak niespodziewana operacja prezydenta Gdańska to okazja, aby pokazać, w jakich przypadkach krew ratuje życie i dlaczego się ją oddaje.

- W przypadkach, gdy krew trzeba podać pacjentowi szybko i nie ma czasu na sprawdzanie grupy, korzysta się z koncentratu krwinek czerwonych grupy 0 RH minus, to tak zwana krew uniwersalna, którą można podać każdemu - tłumaczy Hanna Skalisz.

Obecnie, stany magazynowe krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Poznaniu nie są złe.

Chcesz oddać krew? Sprawdź, jak łatwo można to zrobić

- Za chwilę zasili je krew zebrana podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - mówi Hanna Skalisz. - Musi to chwilę potrwać, bo krew, zanim trafi do pacjentów, musi być poddana bardzo szczegółowym badaniom, jak choćby wirusologicznym.

Czytaj też: Sprawdź, jak zostać dawcą szpiku

Podczas niedzielnej akcji WOŚP, poznańskie centrum krwiodawstwa zorganizowała dwa punkty mobilne. Podczas zbiórki w CK Zamek zgłosiło się 409 chętnych, w ostateczności krew mogło oddać 288 osób. W Murowanej Goślinie zarejestrowało się 244 potencjalnych krwiodawców, krew pobrano od 195 osób. W niedzielę powiększyła się również baza potencjalnych dawców szpiku. W CK Zamek zarejestrowały się w niej 53 osoby, w Murowanej Goślinie - 15, a w CH King Cross Marcelin do bazy przystąpiło 45 potencjalnych dawców szpiku.

Sprawdź, jak zostać krwiodawcą:

W jakim wieku można zostać dawcą krwi? Krew mogą oddać osoby zdrowie w wielu od 18 do 65 roku życia. W wyjątkowych przypadkach krew można oddać przed ukończeniem 18 roku życia, ale taka osoba musi zgłosić się do centrum krwiodawstwa w obecności opiekuna prawnego, który będzie towarzyszył krwiodawcy przez cały proces oddawania krwi. - Nie honorujemy pisemnych upoważnień od rodziców - zaznacza Agnieszka Łaba, kierownik Działu Dawców w RCKiK w Poznaniu. Osoba oddająca krew musi ważyć powyżej 50 kilogramów. Zgłaszając się do stacji krwiodawstwa należy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Sprawdź, kiedy twoja krew może uratować życie drugiemu człow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski