Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca nauka zdalna, ale nie dla wszystkich. Lekarze apelują do premiera: "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w szkołach"

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
O zachowanie reżimu sanitarnego trudno zwłaszcza w szkołach średnich, które często są mocno zatłoczone.
O zachowanie reżimu sanitarnego trudno zwłaszcza w szkołach średnich, które często są mocno zatłoczone. Robert Woźniak
"Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w szkołach" - piszą w liście do premiera Mateusza Morawieckiego lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Według nich wyłączanie z nauki stacjonarnej tylko jednej lub dwóch klas w przypadku wykrycia zakażenia w szkole, jest nieskuteczne. Skierowanie na naukę zdalną szkół średnich i wyższych to za mało. Apelują do premiera o zmianę trybu nauki.

Od 1 września nauka odbywała się tradycyjnie. Na tryb zdalny przechodziły jedynie te szkoły, w których zostanie wykryte zagrożenie. W czwartek, 15 października premier Morawicki ogłosił, że szkoły w strefach żółtych przechodzą na tryb hybrydowy, w czerwonych na naukę zdalną. Dotyczy to jednak szkół wyższych i średnich.

W podstawówkach najczęściej sanepid podejmuje decyzję, by naukę na odległość realizowała tylko część uczniów, a nie żeby zamykana była cała szkoła. Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia podkreślają, że taka metoda nie stanowi zabezpieczenia.

- Przy stwierdzeniu kilku lub kilkunastu przypadków zakażeń w danej szkole, zamykanie jednej czy dwóch klas nie stanowi żadnej ochrony przed kolejnymi zakażeniami - pisze w liście do Morawieckiego Bożena Janicka, prezes PPOZ.

44-letnia nauczycielka z Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą zmarła na koronawirusa. Zobacz wideo:

ŹRÓDŁO: TVN24

Uzasadnia, że uczniowie i nauczyciele z różnych klas spotykają się na co dzień w szkołach, a więc istnieje ryzyko rozpowszechniania koronawirusa.

- Jeśli młodzież przemieszcza się między klasami, pedagodzy spędzają czas w pokoju nauczycielskim, uczą również w kilku oddziałach, to ryzyko rozsiania zakażenia jest ogromne. Jak wiadomo dzieci, które mogą przechodzić infekcję bezobjawowo, są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla domowników.

Czytaj również: Dyrektorzy chcą decydować o zamknięciu szkół bez konieczności zgody sanepidu. "My najlepiej znamy sytuację"

Nauka zdalna powinna wrócić dla najstarszych uczniów

Lekarze proponują, by do polskich szkół częściowo wróciła nauka zdalna.

- Może dzieci starsze powinny pójść na zdalne nauczanie, a młodsze rozproszyć w klasach tak, żeby miały z sobą jak najmniejszy kontakt. Do tego wprowadzić różne godziny zajęć - sugerują lekarze z PPOZ.

Jak dotąd szkoły funkcjonują w reżimie sanitarnym określonym przez Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Zobacz także:

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło decyzję o powrocie do tradycyjnej nauki w roku szkolnym 2020/2021. Uczniowie i nauczyciele 1 września wrócą do klas, ale będą musieli przestrzegać kilku zasad wyznaczonych przez GIS oraz MEN. Sprawdź, jakie to zasady na kolejnych slajdach --->

Uczniowie od 1 września wracają do klas. Główny Inspektorat ...

Według informacji przekazanych przez Mnisterstwo Edukacji Narodowej w środę, 14 października:

  • 47 072 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb stacjonarny (97,09 proc. wszystkich)
  • 1037 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb mieszany (2,14 proc. wszystkich)
  • 375 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prowadzi tryb zdalny (t0,77 proc. wszystkich)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski