Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono nagrody w jubileuszowej edycji Grand Wielkopolski w Półmaratonie. Poznań ma trzy biegi w dziesiątce największych imprez w Polsce

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Jacek Bogusławski (z lewej), członek zarządu województwa wielkopolskiego złożył gratulacje laureatom 10. edycji Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie
Jacek Bogusławski (z lewej), członek zarządu województwa wielkopolskiego złożył gratulacje laureatom 10. edycji Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie Fot. Archiwum UMWW
W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu podsumowano dziesiątą edycję Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie. We wszystkich biegach zaliczanych do GP uczestniczyło 16 255 osób. Połowę z 14 półmaratonów (warunek organizatora) w naszym regionie ukończyło 210 zawodników.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Izabela Wierzchowska z Kalisza. Drugie miejsce zajęła Joanna Wasielak ze Swarzędza, a trzecie – Agnieszka Wojtaszek z Kościana. Z kolei w gronie mężczyzn najwyżej sklasyfikowano Andrzeja Gromadzińskiego z Gniezna. Tuż za jego plecami uplasowali się Marcin Stokowski z Pobiedzisk i Dariusz Jankowski z Poznania.

Warto dodać, że wszystkie wielkopolskie półmaratony ukończyło 12 osób, w tym 6 poznaniaków.

Podczas uroczystej gali w sali sesyjnej UMWW zwycięzcom w kategorii open i w pozostałych kategoriach wręczono nagrody i certyfikaty Korony Półmaratonów Wielkopolski.

Trzy imprezy w najlepszej „10”

Przy okazji podsumowania GP Wielkopolski w Półmaratonie sporo dyskutowano o kończącym się sezonie biegowym w ujęciu ogólnopolskim. Poznań może mieć powody do zadowolenia, bo w czołowej „10” największych biegów znalazły się aż trzy imprezy organizowane w stolicy Wielkopolski.

Czytaj też: Lista największych biegów w Polsce w 2018 r.

Organizatorom Biegu Niepodległości nie udało się powtórzyć sukcesu sprzed roku, kiedy 11 listopada ulicami Poznania przebiegło 22,5 tys. osób (rekord wszech czasów w Polsce), ale tegoroczny wynik frekwencyjny i tak jest imponujący. Na mecie na alei Niepodległości zameldowało się bowiem 11 621 zawodników. Tym samym czwarta edycja poznańskiej „10” w dniu Niepodległości została drugą pod względem wielkości imprezą biegową w Polsce w 2019 r.

Nocne starty w natarciu

Klasyfikacja krajowych biegów pod względem frekwencji nie zmieniła się znacząco w stosunku do ubiegłego roku, ale kilka zmian jest istotnych. Pierwsza to taka, że pozycję lidera zajął Bieg Niepodległości w Warszawie (10 km) z udziałem prawie 19 tys. osób. Największy jednak skok w rankingu odnotował Bieg Powstania Warszawskiego, który z 11 436 biegaczami na mecie znalazł się na najniższym stopniu podium, minimalnie przegrywając z Biegiem Niepodległości w Poznaniu.

Rośnie frekwencja także na Festiwalu Biegowym w Krynicy, gdzie ostatnio było już prawie 11 tys. uczestników i w PKO Poznań Maratonie, ale trzeba pamiętać, że ten ostatni przeżywał wzrost zainteresowania związany z jubileuszową, 20. edycją. Największy spadek, z 6. na 10. pozycję, odnotował PZU Maraton Warszawski.

Ciekawostką jest również to, że rośnie popularność biegów rozgrywanych w godzinach wieczornych. Tak zaplanowano start w mijającym roku podczas Biegu Powstania Warszawskiego i we wrocławskim półmaratonie. Przy letnich upałach okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski