Wrzesiński rynek pracy opanowała motoryzacja

  Wrzesiński rynek pracy opanowała motoryzacja

  Piotr Robakowski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Fabryka VW we Wrześni zatrudni docelowo około 3 tys. pracowników
  1/6
  przejdź do galerii

  Fabryka VW we Wrześni zatrudni docelowo około 3 tys. pracowników ©VW Poznań

  Po okresie stagnacji, a nawet recesji szkolnictwa zawodowego, widać powrót do tej formy kształcenia. Pozytywnym przykładem jest Września, która za sprawą motoryzacyjnego giganta - Volkswagena, uruchamia nowe kierunki zawodowe. Młodzież analizuje rynek i korzysta z nowych możliwości.
  Września to od lat jeden z liderów w przyciąganiu przemysłu. Bliskość autostrady A2, przecinającej Polskę z zachodu na wschód, a także dobre połączenia kolejowe sprawiły, że tereny inwestycyjne wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem koncernów. Najbardziej spektakularną inwestycją ostatnich lat jest jednak budowa fabryki samochodów dostawczych Volkswagena. Zakład, który ma ruszyć pełną parą już w październiku, będzie produkował prawie 100 tys.
  aut rocznie. Zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie blisko trzy tysiące osób. Kolejnych kilka tysięcy pracować będzie u poddostawców ściśle współpracujących w fabryką. Jak grzyby po deszczu powstają nowe fabryki, które dostarczać będą różne podzespoły, choćby firma Sitech, produkująca siedzenia do nowego Craftera – auto to produkowane będzie właśnie we wrzesińskiej fabryce VW.

  Firmy chętnie inwestują w młodzież
  Wraz z dużym inwestorem branży motoryzacyjnej, zmianie ulegają potrzeby rynku pracy, który dotychczas nastawiony był na inne dziedziny przemysłu. - Od kilku lat współpracujemy ściśle z firmami Kowalski i Mikroma we Wrześni. Młodzież na trzecim roku odbywa miesięczne praktyki w zakładach pracy, poznając realnie system pracy i wymagania, które musi spełnić przyszły pracownik – mówi Przemysław Borecki, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni. - Zauważyliśmy, że młodzież coraz częściej analizuje rynek pracy i wybiera szkoły, które w przyszłości dadzą jej zatrudnienie. Dużą uwagę przywiązują do kształcenia zawodowego i praktycznej nauki zawodu. Od kilku lat wyraźnie widać renesans tego systemu szkolnego - dodaje. Od września w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni ruszają trzy nowe kierunki – mechanik precyzyjny, lakiernik i blacharz. Szkoła analizuje rynek i stara się w porozumieniu z inwestorami dopasować proces nauczania młodzieży do potrzeb inwestorów. - Poszukiwane są osoby wykwalifikowane, które znają system i potrafią szybko wdrożyć się do pracy. Wiadomo, że szkolenie nowego pracownika jest bardzo drogie. Młodzież ukierunkowana jeszcze w trakcie nauki nabiera obycia technicznego i łatwiej wchodzi w nowe środowisko pracy – przekonuje Borecki. Przy wsparciu Volkswagena i jednego z podwykonawców powstaje klasa patronacka, na wzór tej ze Swarzędza, nad którą opiekę objął zakład z Poznania. Do liczącej 28 osób jednostki, mamy blisko 60-ciu chętnych. - Widać wyraźnie, że młodzież myśli perspektywicznie. Liczymy, że w przyszłości, podobnie jak to jest w przypadku swarzędzkiej klasy, my też nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem kandydatów – mówi Borecki.

  Działania te pochwalają przedstawiciele Volkswagena, którzy podkreślają że cały czas trwa proces rekrutacji na stanowiska produkcyjne i specjalistyczne. - Szukamy operatorów maszyn i urządzeń, blacharzy i lakierników natryskowych. W związku z wysoką automatyzacją nowego zakładu we Wrześni poszukujemy także automatyków do działu utrzymania ruchu – wymienia Jolanta Musielak, Członek Zarządu ds. Personalnych Volkswagen Poznań.

  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Vw

  Wrzesninianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dlaczego nie wspomnicie Panstwo o tym ze praca skierowana jest glownie do mlodych ze wzgledu na ich taniosc. Pracownicy z doswiadczeniwm,wykwalifikowani nie zaakceptuja warunkow ktore koncern...rozwiń całość

  Dlaczego nie wspomnicie Panstwo o tym ze praca skierowana jest glownie do mlodych ze wzgledu na ich taniosc. Pracownicy z doswiadczeniwm,wykwalifikowani nie zaakceptuja warunkow ktore koncern proponuje nowym pracownikom. Pracownicy biurowi czy managerowie zkolei musza znac jezyk niemiecki, tak jakby vw nie akceptowal tego ze jezykiem globalnym jest angielski, ma do tego oczywiscie prawo, ale przydaloby sie odrobine obiektywizmu , a wiec i opinii krytycznych pod adresem koncernu, w artykulach opisujacych realia zwiazane z inwestycja.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wrzesnia

  pik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dzieci wrzesińskie sie w grobach przewracają

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY